E enjte, 22.04.2021, 11:44 AM (GMT+1)

Search by date: 4/2/2021

Frank Shkreli: Në kujtim të 4 Dëshmorëve të Lirisë

Ishte 2 Prilli i vitit 1991.  Dy ditë më parë me 31 mars, ishin mbajtur zgjedhjet e para “pluraliste”, pas shembjes së Murit të Berlinit dhe fillimit të “ndryshimit” të sistemit komunist pothuaj gjysëm shekullor në Shqipëri.  Megjithëse vet ato zgjedhje u mbajtën në një atmosferë pak a shumë të qetë...

Ndue Ukaj: Diaspora s'duhet të trajtohet si hambar për vota e pushtet

Pikërisht për këtë arsye diaspora jonë duhet të ndihet e fyer dhe e përbuzur nga kjo tendencë e hapur për ta shfrytëzuar atë për qëllime të liga e për pushtet allaerdoganian.Diaspora përfaqëson një vlerë shumë ma të madhe dhe shumë ma fisnike se kuata e numrave dhe shifrave ku po tenton reduktojë lëvizja...

Fritz Radovani: Sot asht e Premtja e Madhe

Dita e “Pajtimit të Gjaqeve”… Sot e “harrueme”...Por, fatkeqsisht Shqiptarët ishin “të gjithë bashkvuejtës e bashkfajtorë”!Kështu i pat perkufizue Presidenti i parë i “pseudodemokracisë”!Kujtoj sot klerikun At Dioniz Makaj, i cili mbas vitit 1991 shkonte...

Mbyllja e Agon Channel/ Rama merr për fushatë gjobën 110 milionë euroshe

Në këtë fushatë për Edi Ramën po vërtetohet fabula e keqbërësit të cilin e ndjekin nga pas krimet e veta. Pikërisht atëherë kur nuk i duhej, ai është bërë përgjegjës se i ka humbur shtetit shqiptar plot 110 milionë euro për tekën personale të mbylljes së TV Agon Channel të biznesmenit Italian Francesco Bechetti...

Viron Kona: Hektor Veshi - Ju nderoj

Kam në tavolinën e punës librin “Ju  nderoj” shkruar  nga prof.dr. Hektor Veshi,  të botuar nga Ombra Gvg-2021-Tiranë.Një filxhan kafeje në kopertinë,  sikur mëfton të fillojë ta lexojë dhe të nis bashkëbisedimin meshkrimtarin dhe profesorine nderuar,  t`i shfaq...

Dukagjin Hata: Naime Gjongecaj, kandidatja që vjen nga shoqëria civile

Duke vëzhguar se si spektri politik i partive kryesore e kanë rrudhur nivelin e përfaqësimit përgjithësisht në figura të konsumuara dhe me “rrezonacë” të dobët me publikun, ndonjë kandidat që ofrohet nga partitë e reja, me idenë për të bërë ndryshimin, ia vlen të konsiderohet si një mundësi që politika të dalë nga llogoret e...

Eshref Ymeri: Kujt i hyn në punë dialogu me Serbinë?

Çështja e dialogut të Dardanisë me Serbinë është përsëritur dhe stërpërsëritur kaq shumë, saqë është bërë fare bozë. Madje ajo të kujton një gjellë kaq të thartuar, saqë të vjen pështirë t’i afrohesh. Kasta politike e bandës së kryetradhtarit Thaçi, në qëndrimin ndaj dialogut me Serbinë, nën soditjet tallëse...

Resmi Osmani: Nëna

Admir Struga,që ishte duke ngrënë sillën, dëgjoi tringëllimën e telefonit në dhomën e ndenjies,që binte rrall pas  daljes së  celularëve.-Urdhëroni, në telefon Admir Struga, po ju dëgjoj.-Kapiten, sa mirë që u gjeta në shtëpi.Jam Eda, kryeinfermjerja e...

Florim Zeqa: 'Qeveria Kurti 2' para sfidave të mëdha!

Qeveria e posaformuar me legjitimitetin më të lartë qytetarë dhe me përgjegjësitë më të mëdha historike historike në këto 22 vjetët e fundit, para vetës ka sfida të mëdha dhe të panumërta, si; pandemia, recesioni ekonomik, sistemi i drejtësisë, arsimi, shëndetësia, e deri tek politika e jashtme, përkatësisht...

Kristaq Turtulli: Hija e ariut

Florika, veshur krejt panatyrshëm hapëronte drejt tij. I mrekullueshme, magjike, eksituese. I bëhej sikur gjithçka ishte e tejdukshme sa u trondit dhe u përpoq të ngrihej nga tavolina. Drita e hënës e lyente me argjend.‘Florikë të lutem, mos më çmend,’ mërmëriti si në ethe...

Zenel Çeliku: Garë zgjedhore shumë e fortë në Qarkun Lezhë

Para pak ditësh po shoqëroja dy gazetarë të huaj në disa qytete të Shqipërisë, njëri prej tyre ishte edhe Qarku I Lezhës. Vizita konsistoi në vëzhgimin e situatës politike parazgjedhore në Shqipëri. Situata politike në vënd po bëhet çdo ditë e më shumë mjaft e ashpër, kjo buron nga sëmundja e pushtetit e cila duket...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora