E marte, 21.05.2019, 12:08 PM (GMT+1)

Search by date: 3/6/2019

Rexhep Shahu: Epopeja e familjes shqiptare!

Prekazi të mëson si vdiset për atdhe dhe se nuk duhet me u tutë, duhet me i dalë zot fëmijës, vëllait, kojshisë, atdheut dhe mos me u fshehë. Mund të fshihesh, mund të justifikohesh se nuk isha këtu a atje me i dalë zot kojshisë, por nuk i fshihesh atdheut, nuk i fshihesh dot historisë...

Fran Kamshi: Mesazhi i protestave qytetare

Dyndja e protestuesëve në Tiranë dhe në shumë qytete të Shqipërisë është tregues i pakënaqësisë së qytetarëve kundër mënyrave abuzive të qeverisjes në veçanti, por dhe kundër modelit të hendekut midis politikës dhe “sovranit” në përgjithësi.Flakja e mandatave të opozitës, si akt rebelimi ndaj ...

Mehmetali Rexhepi: Thellësia

Në arkivimet e shkapërderdhura të ndërdymes ndodhet edhe një incizim. Kur kërkoja ta shpaloja nuk e gjeja dot. Çfarë të shpaloja se? Veten time të pistë?! I ikja atij shpalimi, por ai më shpalohej bezdisshëm, sikur donte të më neveriste nga vetvetja. Tash, kur përkundër dëshirës, mëtoja...

Nue Oroshi: Kujdes nga ndikimet ruso-turko-serbe në trojet shqiptare!

Trazimi i skenës politike në të gjitha viset etnike shqiptare nuk është duke u bërë rastësisht. Pra, ky trazim është duke u bërë që trojet shqiptare të dalin nga ndikimi amerikano-evropian dhe të bien nën ndikimin ruso-turko-serb. Pas kalimit të politikës turke të Erdoganit në prehërin e babës së tij biologjik...

Fritz Radovani: Vetvrasja kulturore antiatdhetare

“SHQIPTARËT DUHET T’I PËRSHTATEN KUR’ANIT” tha ENVER HOXHA…●E thaftë vera, bashkë me librin e tij “Shenime për Lindjen e Mesme”… Tiranë me 1977.Mbi vorrin e Gjuhës Gegnishte asht një “Epitaf” me këto fjalë: “Kongresi i Drejtshkrimit ishte një fitore e vijës marksiste ...

Engjëll Koliqi: Letër e hapur Kryeministrit të Republikës së Kosovës

Është koha e fundit, sepse jemi në ora 12 pa 5, për të marrë për Dardaninë e Re – Kosovën një vendim historik, që të veprojë drejtësia ndërkombëtare, në zbardhjen e vrasjes së aktivistit politik Oliver Ivanoviq, që të të ndalohet njëherë e përgjithmonë treni i sllavizmit shovinist ruso-serb, të mos bart më tragjedi si në të kaluarën, në vendin tone...

Përparim Hysi: Një mësues për 'Ditën e Mësuesit'

Ju kam dashur dhe ju dua dhe taniTy,  mësues SOTIRI dhe ty, mësuese DHOKSI!Nëse nuk shkrova dot më parë një vjershë, Se nuk qeshë i zoti,  si "nxënës mbetur për vjeshtë". Por kurrë nuk ju harroj, qetë ju që më morët si"në krahë"Se qeshë fare i vogël: pesë vjeç dhe ca...

Xhevahir Cirongu: Tomorrica nëpër shekuj

Kush ka udhëtuar drejt skraparit, duke lënë pas qytetin Çorovodë e merr rrugën majtas  që të çon për në Qafën e  Dëvririt, para syve të shpaloset si në ekran  tomorrica me gjithë  fshatrat e saj të cilët janë vendosur si  në dy krahët  e ‘’Pëllumbit’’  ku  në mes tyre i ndahen lumi me të njëjtin emër: Lumi  Tomorricë. Theksojmë ...

Murat Gecaj: Ah, ky 6 marsi 1991!

Kam shkruar,  më parë, për këtë  datë të paharruar,që zemrat e shumë shqiptarëve fort i pat’ copëtuar!Sa shpejt ikën vitet, ato u mbushën plot njëzetetre…Po, a e dini, vallë, se gati janë një jetë e tërë?Atë ditë Tirana gjëmoi si një i fuqishmë tërmetdhe ngjante se këmbë njeriu këtu nuk kishte mbetë...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese