E diele, 20.09.2020, 01:38 PM (GMT+1)

Search by date: 3/4/2020

Sabile Basha: Qëndresa e grave të familjes Jashari

Të nderuar të pranishëm, po e filloi këtë kumtesë me thënjejn e filozofit të njohur gjerman Hegelit se çfarë bëri populli shqiptarë në përgjithësi, Kosova e Jasharajt në veçanti për lirinë që nuk e patëm.Çlirimi i Kosovës është vepër e disa brezave të popullit shqiptar për çlirim dhe bashkim kombëtar ndërsa...

Avzi Mustafa: Me gjak u ndërtua, me djersë duhet mbrojtur

Lufta për gjuhën dhe shkollën shqipe, që populli ynë e ka zhvilluar me shekuj, përfaqëson faqet më të ndritura, por edhe më të përgjakura, të historisë sonë kombëtare. Rilindësit, duke kuptuar kompleksivitetin e momenteve historike për ta ruajtur qenien e identitetit kombëtar, dhanë kushtrimin se...

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Gjergj Bubani, një elitë e mohuar

Elitari Gjergj Bubani, drejtori i parë i Radio Tiranës 1937-‘938, shkrimtar, publicist dhe përkthyes, jo vetëm i pavlerësuar nga pushteti i diktaturës, por dhe i dënuar me burg si kriminel lufte, ende pa u çliruar Shqipëria.28 nëntor 1938: Për herë të parë në ajrin e Tiranës...

Frank Shkreli: U ngute Zonja Ambasadore!

U ngute Zonja Ambasadore! Ne shqiptaro-amerikanët, kemi pritur për 50-vjet për valvitjen e Flamurit të Shteteve të Bashkuara në Shqipëri dhe në çdo kënd të trojeve shqiptare.   Ke vetëm disa javë në detyrë, por mos u habit fare se, ndoshta nuk e keni venë re ende, por flamur amerikan valvitet gjith andej dhe kudo në...

Fahri Dahri: Përsiatje që më përcjell

Është e vërtetë se njerëzimi ka realizuar me sukses “ndarjen shoqërore të punës”, siç është e vërtetë edhe pasioni që lind në një kohë, në një moshë, në një rrethanë që, krahas ose me përfundimin e ciklit të periudhës aktive të jetës, të përfshihet në fusha të tjera të cilat spara diktohen nga ana materiale. Ato lidhen me një stad të një niveli...

Idriz Zeqiraj: Letër e hapur Albin Kurtit

Qeveria e koalicionit qeverisës VV-LDK, ende pa filluar fushata parazgjedhore, është delkaluar për të qenë koalicion i ndryshimit, i shpresës. Në mes shumë premtimeve, dhënë elektoratit, popullit, ka qenë edhe kursimi i parasë publike. Për festimet e përkujtimet të datimeve historike të përvitshme...

Mehmetali Rexhepi: Në Gjilan u shënua Dita Ndërkombëtare e Shkrimtarëve

Në Qendrën Edukative-Sociale “Don Bosko” në Gjilan, sot  prej orës 14,15 me një veprimtari letrare-artistike u shënua Dita e Shkrimtarëve. Nxënës të përzgjedhur të Qendrës Edukative-Sociale “Don Bosko” në Gjilan, përkujdesur nga drejtori Don Olsi nga India dhe profesoresha e Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe...

Ulku: Atdhe po mbetesh djerrinë

Eh, Atdhe ç’po të thyhen kryqet!Se mbi shpinë të ka hypur gomariTë shumta m’i ke udhëkryqetSot pa busull ka mbetur shqiptari. Ah, Atdhe ç’po të zëhet fryma!Ty nga afër të vjen ngulfatja...Kopshtet e tua t’i ka mbuluar brymaE rëndë agonia, e madhe kohëzgjatja...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora