E marte, 21.05.2019, 11:49 AM (GMT+1)

Search by date: 3/2/2019

Fahri Xharra: E kujt është shkolla e atij

“Shqipëria ndonjëherë shkakton frikë irracionale, tremben prej saj, thonë se mund të ketë edhe pesë Shqipëri të tjera. Sado Shqipëri të ketë, sot kemi dy në Ballkan, dhe duhet të jemi të lumtur. Shqiptarët sot kanë status të fuqishëm, ata janë bërë faktor i rëndësishëm në ...

Beqir Cikaqi: Unë biri yt Kosovë - kudo që ndodhem për ty festoj!

Përvjetori i Pavarësisë Kosovës këtë vit për mua ishte diçka e veçantë. Për ta festuar vendosa ti  bëjë mbi shtatëqind kilometra rrugë (nga Shtutgarti i Gjermanisë deri në Treviso të Italisë). E si mos të ndien kënaqësi të veçantë kur feston mes miqsh, kolegësh, familjar...

Fritz Radovani: Historia po flet haptas

Sot “historianët, dr...prof...e akademikët tanë...” mendojnë se, Historia e Shqipnisë nuk duhet me pasë “asnjë nga Ata Burra” që punuen dhe dhane jeten per Atdhe e Pamvarsi !Po, a ktheheshin këta kreshnikë të Pavdekshem nga rruga në të cilen nuk njihnin asnjë hap mbrapa në çeshtjet e Atdheut? – Asnjeni...

Zymer Mehani: Vështrim për poezinë e poetes Shkurte Povataj

Këto ditë letërsia jonë u pasurua edhe me një përmbledhje poetike me vjersha lirike të poetes Shkurte Povataj. Pra, autorja lexuesve po ua dhuron vëllimin poetik “Mos m’i burgos ëndrrat”, që është libri i parë i saj. Kjo përmbledhje më dha shkas për të shfaqur disa mendime për atë që shpreh dhe përmban poezia e autores...

Reshat Nurboja: A do të mbrohet Lumbardhi - Bistrica e Pejës!

Lejuam, ndihmuam  dhe vetë i shkatruam kullat, monumentet e vjetra arsimore e kulturore, varrezat, parqet, rrugët, artin, kulturen, identitetin tone 3000 vjeçar e çka jo tjetër…A do të VAZHDOJMË me shkatrrimin edhe të  lumbardhit apo vertetë do t’i themi vetit e gjithë të tjerëve BOLL MO…

Albert Zholi: Lulja e do ujin pa u vyshkur

E shihja gjithmonë që kalonte para shtëpisë sime kur shkonte për në shkollë...E shihja e më shumë më pëlqente ...Ecja e saj e lehtë e mos përfillëse ...Krehja disi e vecantë e flokëve dhe veshja me shije e bënin të gjithën të bukur e me fusë magnetike, që të tërhiqte e të ndizte ëndrrat ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese