E diele, 20.09.2020, 12:44 PM (GMT+1)

Search by date: 3/15/2020

Fritz Radovani: Vetëm Shqipnia ka terrorista me dekorata

A ka mbetë kund në Trojet Shqiptare ftyrë e gjak Shqiptari!?Po si lejohen tradhëtarët njeni ma i poshter se tjetri me vazhdue me u quejtë “heronj”?!Ka pasë qitë në vajë e shkreta Katrin Tomja kur i vrane djalin në 1946:“Enver Hoxha me Nishan...

Edison Ypi: Korça

Korça është një Zonjë e madhe me motra e vëllezër shumë. Motrat e Korçës janë Vjena, Roma, Londra, Praga. Vëllezërit e Korçës janë Parisi, Berlini, Milanua, Budapesti. Korça ka dhe plot kushurinj e kushurira, kunata, nipër, mbesa; Tiranën, Ersekën, Selanikun, Bukureshtin, Athinën, Stambollin, Zagrebin, Prishtinën, Shkupin...

Prend Buzhala: Italia - Jeta në karantinë dhe kënga nëpër ballkone

Si duket një jetë në karantinë në Itali, po e shohim qe disa ditë nëpër ekranet televizive. Kosova, e, sidomos Shqipëria, kanë shumë të afërm në Itali. Prandaj, dhe shqetësimet janë krejtësisht njerëzore. Jeta paralizohet. Shkollat heshtin. Ekipet mjekësore në luftë për shpëtimin e jetëve njerëzore...

Albert Habazaj: Tregtarja e Vlorës - vatër e Dritës Shqiptare

Po t’i hedhim një sy historikut të arsimit dhe shkollës sonë në Vlorë, vërejmë se qyteti dhe krahinat, njohur për histori e bëma edhe tej hapësirave rajonale, kishte krijuar emër të përveçëm në udhët e reja që iu çelën shkollës shqipe nga porta e shekullit XX. Vlora ka një traditë të pasur arsimore. Kujtojmë...

Ndue Ukaj: Në kujtim të Faik Konicës

Në një ditë si kjo - në vitin 1875 - lindi shkrimtari, diplomati dhe publicisti, Faik Konica.Ai ishte i kulturuar, erudit dhe i rreptë si pakkush.Konica lindi një ditë pas ditës së verës, së cilës ia kushtoi një tekst të shkurtë, por shumë domethënës. Në fakt...

Dedë Preqi: Opozitë pa besueshmëri dhe deputetë analfabetë!

Parlamenti është themeli i një Institucioni kryesor i një shteti, i cili përbëhët nga përfaqësuesit e popullit, që quhen deputet, të cilët së bashku e përbëjnë një Kuvend. Dhe deputeti ka domethënje të rëndësishme në një institucion demokratik, i cili zgjedhet me votën e popullit, që ka për detyrë t’u shërbejë interesave të tyre me ndërgjegje e besnikëri...

Fahri Xharra: Në Pulja gjernden 5 varre para-romake

Ky zbulim i varreve në Istri, janë të një rëndësie të jashtëzakonshme që dëshmojnë për mënyrën e jetës dhe zakonet e  banorëve të lashtë të Puljes  shumë larg para robërimit romak- e shpjegojnë autoritetet e Muzeu Arkeologjik të Istres...

U nda nga jeta Elmaze Berisha

Më 13 mars 2020, ka ndrrue jetë në Tiranë, Elmaze Hazir Berisha, bashkëshortja e vllaut tim Sylejman Zeqir Berisha, që edhe ky u nda nga jeta po në ditë të xhuma, me 13 shkurt 2020, çka e paska shkrue Zoti që të jenë të lindur për njëri-tjetrin, bestarë të pandarë e të përjetshëm të njëri-tjetrit në këtë botë e në tjetren...

Albert Zholi: Mustafa Ismaili - Rruga pa adresë

Ky roman është një rrëfim drithërues i dramës kosovare të vitit 1999, kohë që përkon me shpërbërjen e ish-Jugosllavisë. Në fakt drama e Kosovës është edhe më e hershme, qyshkur territori dhe populli i saj u ndanë prej Fuqive Evropiane dhe iu dhuruan Jugosllavisë. Por, viti 1999, solli një kthesë historike dhe një...

Atdhe Geci: Kanina

Shkup. Tiranë, Pargë dhe Prishtinënuk jemi fqinj por jemi një kombvendin tonë e duami të bashkuarme gjitha pjesët dhe me Çamërinë… Të ngrënë nga fati i keq i luftëravetë zgavruar nga ndarja dhe copëtimiribashkimi ynë në një Bashkështetbashkon Shkupin, Mollën e Tiranën...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora