E marte, 21.05.2019, 12:35 PM (GMT+1)

Search by date: 3/1/2019

Engjëll Koliqi: Thirrje qeveritarëve të Republikës së Kosovës

Hartimi i Ligjit për pagat që rrjedhin nga sektori publik, në Republikën e Kosovës ka sjellur shumë telashe, deri edhe greva në shumë sektore, duke shkaktuar konfuzitet të madh me pasoja shumë të dëmshme, sidomos në sektorët e shëndetësisë dhe të arsimit. Pas grevës trejavore që arsimin tonë e çoi në kolaps, u arrit njëfarë ...

Blerim Rrecaj: Sythat parapranverorë

Po fryn një erë e lehtë parapranverore. Drunjët janë mbushur me sytha si lloj frutash të vogla e të freskëta, të kuqëllimta e bardhoshe që të dhurojnë kënaqësi embëloshe duke i soditur, diku duken si qershi, diku si shega, e diku si thelba hudhrash e koka qepësh të reja. Sodit çaste në këto ditë, fresko mendjen, zemrën, sytë...

Pjetër Cara: Vargje për vlerat e kombit

Tungjatjeta Dritero!Në kujtesën e botës ju keni hyrëme këngën kushtrim e baltën e Devollit.Prandaj mos u prish aspak në fytyrë,se nuk i lëmë bubazhelët të fyejnë nderin e trollit!Vërtetë demokracia na mësoi si ta mundim frikën,por Ti në zemrën e popullit e ke ngulur karrigen...

Jusuf Zenunaj: Blerja e votës

Blerja e votës është e lirënjë kile grosh e një thes miell,brohoritja deri në qiellkjo parti na bën të lirë,vendin tonë na lulezon,për n'Europë rrugën shkurton !Me mashtrime e premtimepopulli ëndrrat ushqen kot,sikur dje edhe sot " kazani ",s'ka t'mbaruar tranzicion ...

Sevdail Hyseni: Lugina e referendumit

Kur u mbajt për bashkim Referendumi,Luginën Dardane, thanë e mori lumi..!Po që nuk e mori, me rrënjët e thella,Nga se Ariu, s’nxirret dot nga shpella! Brez pas brezi ruajti gjuhë edhe zakone,Duke u përplasur, në shumë opsione…Madje nxori n’treg, emrin e kësaj treve,Nga Kosovë Lindore, në Luginë Presheve!...

Zymer Mehani: Bisedë me Kosovën

AUTORI: Kosovë, kush derdhi me shekuj gjak për ty?KOSOVA: Bijat dhe bijtë e mi.AUTORI: Kosovë, kush e dha edhe jetën për Ty?KOSOVA: Bijat dhe bijtë e mi.AUTORI: Kosovë, kush kaloi jetën nëpër burgjet e armiqve Tu me qindra vjet?KOSOVA: Bijat dhe bijtë e mi.AUTORI: Kosovë, kush të tradhëtoi gjatë historisë shpeshherë?...




Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese