E merkure, 21.08.2019, 09:25 AM (GMT+1)

Search by date: 2/3/2019

Fahri Xharra: Karvani i ferexheve - Ismail Kadare

Nga do që të sillesh nuk mundesh e të mos e përmendë Ismail Kadarenë, një njohës i thellë i kombit tonë, një paraljmërues i të këqijave shoqërore që na përcjellin dhe që do të na përcjllenin gjithë jetën nëse nuk mbledhim mendjen  e themi vetes mjaft më me të menduarin tonë oriental...

Frank Shkreli: Dhurimi i pajisjeve për të forcuar kujtesën

Edhe njëherë shprehi respektin dhe falënderimet e mia, vetëm si një shqiptar i thjesht në mërgim, për punën që ka bërë dhe po bën Ambasada e Gjermanisë në Tiranë së bashku me Fondacionin Konrad-Adenauer-Stiftung për përpjekjet e saja për zbardhjen ...

Blerim Rrecaj: Vagona mëdyshjesh

Jeta vazhdon, e sa shpejt po shkon. Po t’i biem shkurt, pas janarit erdhi shkurti. Nga pritja veç se ashtu t’u ka tekë sikurse të ishe një bohem i lehtë, bë ca hapa në drejtim të stacionit hekurudhor. Pasi e dëgjon dikë, një prind që i thotë fëmijut të vet se edhe pesë minuta ...

Fritz Radovani: 'Jalta' 1945 kanceri europian

Pa kulturen e vjeter Europjane Përendimore, Botës i mungon Dielli...Diplomati i nderuem amerikan Henrry Kissinger asht i pari historian që tek libri i Tij “Diplomacia”, ka shkrue të verteten e mnershme të Teheranit dhe Jaltes së 1945, tue i tregue rinisë botnore diagnozen e saktë të “Kancerit Europjan”, që perjetsisht e ka shkatrrue...

Kërkesa për kompensim e Skender Jasharit në rastin e Grupit të Dobrosinit!

Kalvari i Grupit të Dobrosinit, ende  nuk ka mbaruar. Të akuzuar për rastet e  sulmeve të Dobrosinit, kundër  policisë dhe xhandarmërisë së Serbisë, më 17 maj 2012, 28 qershor 2012 dhe 10 tetor 2012. Sulme  këto të  ndodhura   si reagim i fundit, pasiqë Serbia më 26 dhjetor 2008, kishte  arrestuar  Grupin e Gjilanit...

Puntorie Ziba: Shën Makbethi

Turp imzotturp Shën Makbeth,hëngre e pive shenjtërishtvure gjithë atë gjak e dhjam në shtatna zure derën shqyt.Turp imzotturp Shën Makbeth,me krerët famëkëqije bëre ajrin dengqë të na ngec në grykë...

Mehmetali Rexhepi: Thurja e modelit

Avdush Canaj në letrat e bardha të shkrimit shqip, prej tredhjetëvjetarësh e kultivoi të bukurën e fjalës poetike. Pararendësin e parë të kultivimit të së bukurës e kishte njeriun e shtëpisë, vëllanë, poetin martir Alush Canaj. Avdushi  shtegtoi  shtigjeve të vëllait me ...

Murat Gecaj: Driteroi ishte edhe tropojan

Ndërsa po shkoja drejt lokalit  “Vatra” të kryeqytetit, bashkë me kolegun e mikun përmetar Sejdo Harka, po mendoja fakte e ngjarje, që më lidhnin me popetin dhe shkrimtarin e shquar të letrave shqipe, “Nderin e Kombit” Dritëro Agolli. Na kishte ftuar në një ...

Gëzim Llojdia: Si u identifikua flamuri me të cilin u varros Ismail Qemali?

Flamuri me të cilën u varros plaku i Vlorës është gjendur 8 vjet më parë .Këtë e vërtetojnë  Dr. Ariola Prifti dhe Prof. Dr. Frederik Stamati.Prof Stamati një restaurator i njohur  ka dhën edhe intervista dhe ka publikuar edhe shkrim me këtë rast.Dr. Ariola Prifti thotë:”.Me datë 2 dhjetor ...

Ahmet Ahmeti: Poezi ngjyrimesh poetike

Milazim Kadriu si poet nuancash të larmishme me një intuitë të theksuar poetike për lakmi mos të themi për admirim kam pas rast të lexoi shkrimet e tij dhe pas leximit përshtypja ka qenë mbresëlënëse dhe më lindën shqetësime që s'të lënë të qetë mos ta marrësh lapsin...

Bashkim Saliasi: Shtegtarët emigrantë

Një tufë me lule mblodha,Mësuesit tim t’ia dhurojë.Atij që më mbajti dorën,ABC-në më mësoj. Të vrtetën nuk e dija,koha të largon,në festën e 7-marsit,rastësishtë e mësova...

Besim Xhelili: Xheni Çuni dhe mrekullia e artit përtej syve

Në diasporë jetojnë dhe veprojnë një numër i madh shqiptarësh, që merren me art, kulturë dhe të tjera veprimtari të ngjashme, duke përfaqësuar së pari vetveten, talentin dhe aftësitë intelektuale, artistike e krijuese, por gjithashtu duke na bërë krenarë edhe si komb në tërësi. Një nga këta është edhe Xheni Çuni...

Kristaq Turtulli: Zërave dhe zhurmave

Zërat dhe zhurmat i kanë trandur zemrën, shungulluar në veshë për vite me radhë. I kanë gërryer shpirtin, nxirë jetën... Do të ulërijë me gjithë forcën: Mjaft! Ikni, shporruni, më lini të qetë. Më hëngrët xhanë. Nuk mundet. Nga inati i mëshon furçës në murin e lagësht...

Neki Lulaj: Hamshorëve të politikës

Kushtetutë me halleMe fije kompromisiDolën penjtë në vallePabesi ban pisi. Çdo gjë shkoi në ferrëIku gjaku, djersa.Vetëm interes e nepotizëmPo kërkon karriera....
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese