E enjte, 22.04.2021, 03:20 PM (GMT+1)

Search by date: 2/25/2021

Frank Shkreli: Një prokuror i ish-regjimit komunist dekorohet!

Jo, jo nuk është “fake news”, është lajm i vërtetë! Lajmi më erdhi në postën time elektronike drejtë për drejtë nga Departmaneti i Shtetit pasi jam i abonuar për të marrë rregullisht të gjitha njoftimet e këtij departamenti në lidhje me Evropën.  Lajmi u përhap edhe nga agjenci lajmesh të tjera shqiptare, përfshir edhe...

Enver Bytyçi: Pse Miroslav Lajçak e fshiu nga harta shtetin e Kosovës?!

Miroslav Laçak është ndërmjetës i Bashkimit Europian për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë. Më saktë është përfaqësues i shefit për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, zotit Borrell. Lajçak dhe Borrell vijnë nga dy vende, të cilat nuk e kanë njohur shtetin e Kosovës, përkatësisht Sllovakia dhe Spanja...

Nikoleta Kovaçi: Unë kam një fat...

Une kam nje fat qe se kini ju, ose shume kush prej njerzve te ketij vendi: s’ja kam patur e s’ja kam nevojen njeriut politik ne kete vend; atij qe asht pis e te ban pis! Madje as njerzve qe ste bajne pis po merren me politike, pasi gjithnje kam besu e besoj se kur futen aty s’kane ngè me u marre me nje njeri pa asnje interes politik...

Ndue Ukaj: Shqiptarët - të kequshqyer me politikë - vjellin mërzi e trishtim

Atyre u pelqen politika - thoshte Ernest Koliqi- "jo aqë ajo qi me ânë të nji përpjekjeje vepruese ka qellim ndertues, por ajo qi shfren në bisedime tue ndejë në kafehâne ase rreth nji tryeze shtrue me pije e meze...Mbush e derdh...Vizatò e shlyej situata...Naltësò e zbrit persona, grupe, shtete, kontinente. Fundi?...

Pierre-Pandeli Simsia: Borziloku

Borziloku, kjo bimë gjelbëroshe barishtore aromëmirë është mjaft e përhapur e kultivuar në pothuajse çdo familje, jo vetëm si bimë zbukurimi, por edhe në guzhinë në gatimet e gjellrave të ndryshme, sidomos në përgatitjen e salcës për makaronat, por edhe si bimë mjekësore për të prodhuar ilaçe të ndryshme...

Gani Qarri: A kishte Isa Mustafa dijeni mbi urdhërdhënësit dhe dorasit e vrasjeve?

Nëse bëhet një krahasim sado modest, i rasteve, jo për mijëra të vrarë në "liri", siç ndodhi në Kosovën e pasluftës, por edhe për një person të vetëm në vendet e BE-së, si bie fjala rasti i gazetares malteze Daphne Caruana të vrarë me 16 tetor të vitit 2017, dorasi u arrestua në nëntor të vitit 2019 dhe këto ditë të...

Alma Lama: Goditje e lirise se fjales

Ne vitin 2015, u paralajmerova nga ish-shefi i AKI-se se jeta ime dhe e dy personave te tjere ishte ne rrezik nga fondamentalistet islamike, qe ishin persona qe donin te na likundonin, qe ishin blere armet etj etj.Njeri prej tyre qe rrezikohej ishte Visar Duriqi, gazetari qe ka ka bere investigime te thella per kete teme...

Resmi Osmani: Sa e bukur ka dale nusja!

Jeta është plot me çudira , të papritura e të pamenduara, me ca të fshehta që i shfaq rasti dhe fati i mirë apo i lig.Pas përzënies së hysmeqarit arnaut, Ibrahimit,Shemshedin agai, bëri sikur i harroi jabanxhijtë, por Allah ,Allah, as në mendje as në fiqir, se ata do të ktheheshin në një makth të mallkuar që do t’i...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora