E marte, 07.04.2020, 05:08 PM (GMT+1)

Search by date: 2/21/2020

Kozeta Zylo: 12-vjetori i Pavarësisë së Kosovës - Festë në Manhattan

Në Manhattan në mjediset e hotelit “Radison” u organizua një ceremoni festive me rastin e 12 vjetorit të Pavarësisë së KosovësAktiviteti u organizua nga Konsullata e Përgjithshme e Kosovës nën drejtimin e Ambasadores Teuta Sahatqija në bashkëpunim me Këshilltarin në Bashkinë e Nju Jorkut z.Mark Gjonaj...

Enver Bytyçi: Pse Vuçiq po i shet bashkëpunëtorët e tij shqip-folës?

Aleksandër Vuçiq, pasi i korruptoi dhe i përdori si Edi Ramën, ashtu dhe Hashim Thaçin për ta realizuar projektin e tij të ndarjes së territorit të Kosovës, duket tashmë se po i shet bashkëpunëtorët e tij. Kjo do të thotë se këta të dy nuk i sheh më si partnerë në atë projekt, madje i shikon si liderë të konsumuar...

Kalosh Çeliku: Kakademiku

Kakademikun e Beogradit dhe “Qafë-Thanës”, e njoh moti kohë, që nga sistemi komunist jugosllav-shqiptar. Edhe Sot, Neokomunist. E, jo atë personazhin Kryengritës të fushave dhe maleve në romanin e autorit të këtij shkrimi piblicistik: “Shtëpia Publike” (2000, 2015), me armë në dorë për...

Fahri Xharra: Punë e madhe, bota le të ecë sa të do përpara!

“Duke parë dhe duke dëgjuar, bota mësojnë ment dhe ndërtohen. Ne shqiptarët s’marrim dot mësime. Malet tunden dhe rrëkëllehen, ne nuk e ndryshojmë mënyrën tonë. Mbani mend mirë këtë që po u them: Në njëqind (100) vjet, në vafshim si vemi, do të jemi aq poshtë sa edhe sot...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese