E marte, 31.03.2020, 07:45 AM (GMT+1)

Search by date: 2/17/2020

Xhelal Zejneli: Krijimet letrare të arbëreshëve

Ngulimet masive të shqiptarëve në Itali filluan me pushtimin e Ballkanit nga Turqia. Ky eksod u shtua pas vdekjes së Skënderbeut (1468). Në vitet 1468-1478 valë refugjatësh braktisën Shqipërinë jugore, kaluan detin për t’u ngulitur në Basilikatë, Molize, Pulje, Kalabri...

Moza Boletini: Tafil Boletini në mbrojtje të hebrejve

Sipas materialit të mësipërm dhe disa dokumentave që më dërgoi Gazmend Boletini nga Mitrovica, bëhet fjalë për shpëtimin e hebrenjve në Prefekturën e Elbasanit në vitin 1943, ku në qendër ndodhet portreti i intelektualit e patriotit Tafil Boletini, atë kohë Prefekt i qytetit të Elbasanit. Ky material pasqyrohet ...

Nafi Çegrani: Inskenime dhe akuza të trilluara!

Asnjë e dhënë konkrete zyrtare, veç informacionit mediokër se në iks vendin ( janë disa vende të evidentuara në akuzë, por mbeten si versioned he gjeografikisht në largësi të ndryshme, madje edhe në kohë nuk kanë një përputhmëri…), ku thuhet se kinse u ,,krye vrasja,,(?) Thuhet se personja e zhdukur NN u ,,likuidua,, me dy plumba...

Fatmire Duraku: Shpirti digjet gjithherë pa ty

Poezia e Nexhat Halimit, kjo e librit më të ri “Ulli mbi det”, e sapo  botuar nga Shtëpia Botuese “Diti & Oli” në Ulqin, është një tërësi unike dhe ti ke përshtypjen e udhëtimit të pandërprerë ndër valë të ashpra, ndër det të qetë dhe të pafund për të arritur deri te një kështjellë mijëvjeçare dhe prapë  - i përgjakur...

Florim Zeqa: 12 vjet njohje ndërkombëtare, 12 vjet izolim!

Edhe pse me qeveri të re, Republika e Kosovës 12 vjetorin e njohjes ndërkombëtare është duke e pritur më e katandisur si asnjëherë më parë; me fusnotë*, me pozicion inferior dhe me status të hapur në arenën ndërkombëtare, me tkurrje njohjesh, mes takses 100 % dhe reciprocitetit me Serbinë, mes idesë së...

Fatmir Halimi: Zekerija Idrizi - Bisedë shpirtërore me Shën Nënën Terezë

Librin publicistik “Bisedë shpirtërore  me  Shën Nënën Terezë”,Zekerija Idrizi e ka ndërtuar nga parimet dhe idetë shumë personale të tij, ose të themi se Zekerija për konceptimin e këtij libri është nisur nga personalja, pasi që si Nëna Terezë, e ashtu edhe autori (Zekerija)kanë lindur në të njëjtin qytet...

Mihal Gjergji: Një udhëtim letrar me poetin Agim Basha

Shfletova ditarin tim të para disa viteve. Mes të tjerash edhe mbresat e poetit Koçi Petriti gjatë një udhëtimi të tij në Kurvelesh. Qëndroja shpesh në shoqërinë e këtij liriku të shquar. Ai kishte ndaluar në Lekdush, në vendlindjen e poetit Agim Basha dhe më rrëfente përshtypjet e tij.  “Kisha lexuar poezi të Agimit. Ka një guxim të ...

Flamur Harri: Analize dhe... urretje

U befasova sot me date 11 shkurt 2020 .Kur rreth ore 12 -13 me vjen postieri i lagjes dhe me bie nje zarf nga prokuoria gjykates se shkalles se pare ne Tirane.Pyetja e pare qe i bera vetees ishte: Cdua une ne Tirane, kur une po e trajtoja problemin me Zv. Prokurorin Ridvan ne Elbasan...

Ndue Ukaj: Sa larg ëndrrës për shtet normal

Don Kishoti do t' iu kishte lakmi aventurave politike të udhëheqësve shqiptarë. Pa e mbarur një, e fillojnë një tjetër.Arrogantë dhe të pasinqertë, si “dhija e zgjebosur me bishtin përpjetë”, ata bëhen sikur janë në pozicionet e tyre, për t’i ndrequr ...

Dedë Preqi: Opozita primitive sjell në skenë llojin e vet primitiv

Në vendet e zhvilluara demokratike opozita ka një vend të rëndësishëm në rrolin e vendimeve dhe plotësimin e detyrave që e kontrollojnë pushtetin. Në thelb opozita do të kishte rrolin për të vepruar të trajtojë shumë çështje në parim dhe ato, të cilat janë gjithnjë e më të ekspozuara ndaj predentimeve gllabëruese...

Sevdail Hyseni: Më(vetë)simi..!

12 vjet Kosova shtetPavarësi e sovranitet,Me disa njohje botëroreE marrëveshje vendore! Midis garash me maskaReciprocitet ose taksa...Shtyhet loja pa fund-Tërhiq e mos këput!...

Atdhe Geci: Republika e Kosovës dhe Republika e Çamërisë festojnë së bashku

Në Dortmund Republika e Kosovës, së bashku me Republikën e Çamërisë, festuan Ditën e Republikës së Kosovës. Me këtë rast mërgimtarët i përshëndeti, Kryekonzulli i Republikës së Kosovës në Dizeldorf, z. Arjan Kashtenjeva. Ndërsa nga Republika e Çamërisë të pranishmit i përshëndeti presidenti i...

Mehmetali Rexhepi: Ligjërimi arbdhetar

Vëllimi poetik që kemi në duar i autorit Zymber Beshtica “Ëndërr e gjatë”, përmban shtatëdhjetë e gjashtë poezi  ose njësi poetike gjatësish e tkurrjesh të ndryshme sasiore, të prirë nga dhjetë emërtime ciklesh. Secili prej cikleve sugjeron motive dhe atmosferë kahesh relativisht përcaktuese. Ne do të ...

Bardhyl Maliqi: Përtej harrimit

Çfarë ka përtej harrimit? Cilët janë kufijtë e tij?Apo harrimet janë si amebat - qenie pa kufij,Trupa njëqelizorë që ndryshojnë formën e vet,Shumë shtete një komb, shumë kombe një shtet? Klithje e përmallim në rrugën e gjatë,në lëkurë të huaj deri në atë pikë,fjala u bë mall, fjala u bë brisk,u bë tel e u këput nga...

Jusuf Zenunaj: Gjarpri

Gjarpër në luftë e gjarpër në jetë,se kush është tregon " vetë " !Buzët i qeshen , shtrëngon dhëbët,kur lëshon helm për krejt vend !Për shpëtim kapet për lisa,dhelpra fshihet kot ndër...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese