E merkure, 03.03.2021, 12:35 PM (GMT)

Search by date: 2/14/2021

Xhelal Zejneli: Vizioni kafkian i metamorfozës së botës

Franc Kafka, kritiku i heshtur i të gjitha skemave qytetëruese dhe letrare, në letrën e 27 janarit të vitit 1904 shkruan se do të duhej të lexoheshin vetëm ata libra që vërsulen mbi ne, që na shkaktojnë dhimbje dhe huti, librat që mu si sëpata, e copëtojnë akullin në vetëdijen tonë.Nëse piktori norvegjez Edvard Munç...

Frank Shkreli: 90-vjetori i Radio Vatikanit

Të premten që kaloi me datë 12 shkurt 2021 u shënua 90-vjetori i themelimit të radio Vatikanit. 90-vjet më parë, Papa Piu i XI kishte përshëndetur punonjësit e kësaj radioje duke i falenderuar ata për, “Punën tuaj që arrin deri në vendet më të humbura. Ecni përpara me guxim dhe krijimtari kur i flisni botës...

Anton Nikë Berisha: Qenësia e Hyjit dhe Mbretërisë Hyjnore në poezinë tonë

Poezitë kushtuar Zotit – Hyjit dhe Mbretërisë hyjnore bëjnë një pjesë të rëndësishme të qenësisë dhe të zhvillimit të poezisë sonë shqipe në rrjedhë të qindvjetshave. Përkundër kësaj të dhëne atyre nuk iu kushtua kujdesi i duhur, qoftë në rrafshin e botimit, qoftë në rrafshin e studimit. Botimi...

Albert Habazaj: Na iku Zenepe Luka

Jam ende i turullosur deri në shushatje nga njëëndërr e turbullt humane e altruizmit tragjik dhe nuk kam dëshirë që të pabesueshmen e dëgjuar e tëngjarë ta miratoj bashkë me ju si një realitet dhembshurisht të hidhur.Zenepe Çekrezi Luka (1949-2021) ka qenë, është dhe ngelet një njeri me vlera humane të dukshme...

Mehmetali Rexhepi: Zejnullah Halili në tri pamje

Shkrimtari Zejnullah Halili u lind në fshatin malor në Kokaj, Malësia e Maleve të Zeza, Komuna e Gjilanit, më 5 nëntor 1945,  vdiq në moshën 59 vjeçe në Prishtinë, më 24 shkurt 2004. Pos Normales të profilizuar për mësuesi, në Gjilan e Prishtinë, ai e kreu edhe SHL Pedagogjike. Jeta e sprovoi në disa profesione...

Resmi Osmani: Edhe yjet vdesin

Rojes së përgjumur iu bë se dëgjoi të trokitura.Ato vinin së thelli, të shurdhëta, si nga humbellat e shpellave.Mbajti vesh me kujdes.Këtë radhë ato vinin më të forta,kuptohej që trokiste një dorë e paduruar dhe e nervozuar.Roja e diktoi aty për aty:trokiste i burgosuri në kaushin e bodrumit të hapsanës...

Fahri Xharra: Zëri i qytetarisë

''Nuk mund të ketë atdhetari pa liri, liri pa virtyt, virtyt pa qytetar; Krijoni qytetarinë dhe keni çdo gjë që iu nevojitet; Pa atë ju keni asgjë, përveçse skllevër që nga sundimtari e deri poshtë. (-Jean-Jacques Rousseau)”.Përbrenda nesh, aq sa po na shohin sytë tonë, mbretëron një errësirë...

Nue Oroshi: Pas të dielës vjen e hëna

Sot Kosova po voton për zgjedhjen e Parlamentit të Republikës së Kosovës ku do të dalin edhe  institucionet e reja të zgjedhura që do të vijnë si fryt i këtij votimi.Këto zgjedhje do ti mundësojnë Kosovës që të ketë Parlamentin, Qeverinë dhe Presidentin.Uroj që zgjedhjet të kalojnë mirë e mbarë!Gjatë fushatës elektorale...

Jusuf Buxhovi: Kosova - histori e shkurtër

“Kosova – histori e shkurtër” paraqet sintezën e “Kosovës” I-VIII të botuar midis viteve 2012-2017. Botimi i veçantë, në formën e “rrudhur” të atyre që u  shtruan në tetë vëllimet me mbi pesë mijë faqe, ka për qëllim që hapësira e gjerë vëllimore të përmblidhet në një libër të vetëm, në mënyrë që edhe në këtë formë...

Xhemal Ahmeti: Jeruzalemi i Shtetit të Kosovës

Jo vetëm për shkak të intervenimit ushtarak dhe mbrotjes SHBA-të mbeten garanti jetik i Kosovës, por edhe për shkak të investimit në unifikimin e faktorit të brendshëm politik në parimet kapitale: jetësimin e pavarësisë, krijimin e shtetit dhe garantimin e sovranitetit të tij nën mbrojtjen e SHBA-ve. Rrezikimi i këtij partneriteti...

Blerim Latifi: Pse e majta ekstreme sot ka simpati për radikalizmin islamik

Pse e majta ekstreme sot ka simpati për radikalizmin islamik dhe kauzat e tij antiperëndimore? Përgjigjjen ma të mirë e jep shkrimtari i famshëm Michel Houellebecq: Marksistët e rrënuar, të kalbur, në gjendje kome, për t'u ngritur nga llumi i historisë, orvaten të kapen pas fuqisë aktuale të lëvizjeve islamike...

Sevdail Hyseni: Vikendi festiv

Ky vikend i shkurtitNa vjen me fitore,Me Shën ValentininDhe votat zgjedhore! Askujt s’i ka shkuarNë mend asnjëherë,Se brenda një nateDo t’puthim dy herë!...

Përparim Hysi: Mikes për Shën Valentin!

Herë më je si re puplore,Herë më je si fllad majiTash, në dimër, flokëdëboreQë rri fshehur në një pllajë. Herë më dukesh rrezedielliSi e plotë në ditëprilliUnë të shoh, më pushton shendiSe me ty ikën dhe dimri...

Ndue Ukaj: Sot është dita e dashurisë

Sot është dita e dashurisë, dita e Shën Valentinit, një prifti nga Roma që sakrifikoi shumë për dashuri, dhe në këtë ditë Kosova po organizon zgjedhjet e lira e demokratike.Kjo është  një ditë e shënuar, që na kujton përkatësinë tonë oksidentale, prandaj ta kujtojmë njeriun që i dha dashuri pafund...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora