E hene, 06.04.2020, 05:19 AM (GMT+1)

Search by date: 2/11/2020

Ibrahim Kabili: Pagarusha - Artiste e madhe, simbol i shqiptarisë

U bënë ditë pa këngëtaren e madhe dhe të pa arritëshme Nexhmije Pagarusha. Ajo prej kohësh vuante nga një sëmundje e rëndë.U nda nga jeta në moshën 86 vjeçare, në Prishtinë më 07.02.2020.Për brezin tonë Pagarusha ka qenë një emër i madh, një këngëtare e shkëlqyer , me një zë të veçantë, brilant dhe të pa arritshëm...

Edison Ypi: Viva Alketa

Tornitore apo saldatore veshur me kominoshe dhe rrecka të pista nëpër turnet e treta, traktoriste duke çarë male e kodra e fusha, kooperativiste duke prashitur nëpër ara, mjelëse të dalluara me rendimente të larta që punonin për shekullin e ardhshëm - femrat shqiptare u shfytyruan si burra. Të tilla i paraqiste...

Dedë Preqi: Qeveria e re e Vjosës dhe Albinit, sikur shtëpia që niset prej fillimit

Kosova edhe pas njëzet vjetëve të çlirimit, akoma e ndjenë një zbrazëti në paraqitjen e vet të një shteti sovran dhe në gjendje të karakterizohet e zonja me imazhin e shtetit të vet të besueshëm, apo  të aftë dhe me ndjesinë e përgjegjësisë për të kryer detyrat e veta, sepse deri më tani në ballë të saj u instaluan njerëz të pa ...

Skënder Kapiti: Me Vjosa Osmanin po vjen LDK e Ibrahim Rugovës

LDK-ja, partia e parë shqiptare  antikomuniste  dhe demokratike; partia gjithshqiptare e Kosovës e cila i dha leksion edhe demokracisë shqiptare në ato vite të para të pluralizmit në Shqipëri.LDK grumbulloi dhe unifikoi shqiptarët e Kosovës  politikisht, patriotikisht, demokratikisht...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese