E marte, 29.09.2020, 06:33 AM (GMT+1)

Search by date: 12/7/2019

Lamtumirë Reshat Kripa!

Është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare ish-i dënuari dhe i përndjekuri politik, Reshat Kripa.Shkrimtari dhe Publicisti Reshat Kripa ishte dhe do të mbetet një ndër bashkëpunëtorët tanë më të respektuar.Z. Kripa që në fëmijërinë e tij nuk do të pajtohej me stalinizmin...

Elvi Sidheri: Një Golgotë për t’u lexuar, në frymë Krishtlindjesh në diktaturë

Kushdo që ta njohë sadopak karakterin, lëvrimin jo vetëm letrar, e veçanërisht penën e mendjen krijuese të Gjergj Jozef Kolës, nuk do të habitet aspak kur lexon një krijim të tij letrar, sakaq, kush akoma nuk e njeh Gjergjin, këtë emër të spikatur në përmbajtje etimologjike (veçanërisht për neve shqiptarët përmes epopesë Kastriotase...

Deo Graciani: Si e kapërceu Edi Rama vijën e kuqe në botën shpirtërore

Tërmetet e fuqishme që goditën Shqipërinë përgjatë tre muajve të fundit nxorrën edhe një herë në pah distopinë e shoqërisë shqiptare të kontrolluar financiarisht dhe psikologjikisht nga një bandë cinikësh dhe indiferentësh, produkt i të njëjtit brumë që ka nxjerrë Enver Hoxhën dhe Sali Berishën, dy kriminelët e pasluftës...

Ilir Çumani: Një Shqipëri si Luljeta!

“Sikur të takoheshim me vetveten sy për sy, do t’putheshim, apo  kishim për tu pështy…?”. Këto vargje – kumti të poetit kosovar Azem Shkreli mu kujtuan aty për aty, tek po shikoja në media qysh në orët e para të tërmetit në agun e 26 nëntorit dy burra të përvuajtur prej dhimbjes, të cilët, edhe pse nuk...

Frank Shkreli: Kush e mbron z. Agron Tufa dhe familjen e tij?

Ja dhe lajmi i papritur, i çuditshëm, por edhe shqetësues.  Zëri i Amerikës në gjuhën shqipe njoftoi se Agron Tufa, tani ish-Drejtori i Institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit në Shqipëri ka kërkuar azil politik në një vend të Europës.  “Azil politik”, është ky një term që nuk e kam dëgjuar për pothuaj 30-vjet...

Armela Hysi: Elitat e mohuara... Krenari Kombëtare

Në periudhën të cilën jetojmë, që gjëmon nxitim e qerthullim (pas bishtit tonë, siç duket kaq qartë shumicën e rasteve, ose pas erës siç thoshte i madhi biblik, Solomo), gjëja më e vyer që mund të bëjmë me atë pakëz kohën tonë të lirë, është të zgjedhim miqtë më të dashur, për ta kaluar së bashku...

Gjon Markokaj: At Gjergj Fishta Poet i Kombit

Vepra e At´ Gjergj Fishtës në “pushtetin e djehit”, për dyzet e pesë vjet u ndalua ! Epopeja e Kombit “Lahuta e Malcis”e shprehur dhe shkruar nga mëndja e zëmra e tij ; “prush i ndezur”, me At'Dhe´-dashuri dhe me urrejtje anti-osmane  e anti-serbo–sllave; pasqyron ndergjegjën e bashkësisë kombëtare...

Resmi Osmani: Zonja çame nga Parga

Shkrimtari Enver Kushi, e mbajti gjat në laboratorin e tij krijues novelën “Zonja nga Parga”. Ne që e dinim se ishte duke e shkruar, e nxitëm shpesh që ta përfundonte, por ai s’u ngut. Kur u bind se ia kishte arritur asaj që kishte synuar, dhe pasi voli edhe gjykimin e disa...

Idriz Zeqiraj: Shantazhi dëmton LDK-në

Qoftë në shërbimin ushtarak klasik, qoftë në burg, nëse njëri  e lëshon gënjeshtrën se do të këtë lirim të parakohshëm ose falje, gënjeshtra kaq shumë shumëzohet, sa fillon ta besojë edhe ai vet. Kështu ndodhi edhe me gënjeshtrën e sajuar nga klanorët brenda Kryesisë të LDK-së. Pasi humbën shpresën se do ta fitonin garën...

Mehmetali Rexhepi: Mes shkallimit e vetëmohimit

Botuar nga SHB”Beqir Musliu” në Gjilan, më 2019, me editor Sabit Rrustemin dhe redaktore Orjona Tresa, doli për lexuesit e prozës artistike romani i autores së re Linditë Ramushi-Dushku, “Eva, njëra nga ato.”“Kjo nuk ishte bota e saj...” Me fjali të tillë pohuese e fillon romani...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora