E marte, 11.08.2020, 04:46 AM (GMT+1)

Search by date: 12/2/2019

Xhelal Zejneli: I madh e i vogël, në këmbë për Shqipërinë

Fatkeqësia natyrore – tërmeti, që e goditi Shqipërinë, ishte tmerrshëm. Kudo u panë skena apokaliptike. Flamuri i Gjergj Kastriotit, si rrallë në historinë politike të kohës më të re, në hapësirat e NATO-s valoi hijerëndë, në gjysmë shtize.Që në çastin e goditjes, qeveria shqiptare u vu ...

Enver Bytyçi: Profeti me pamjen prej engjëlli mbrojtës me emrin Ibrahim Rugova!

Sot Ibrahim Rugova do të festonte 75 vjetorin e lindjes. Në mungesë të tij jemi ne që e përkujtojmë këtë datë të shënuar. Thonë se më 2 dhjetor të vitit 1944, kur lindi Rugova, Dervishi i Luzhës në Tropojë e kishte lajmëruar lindjen e tij. I ulur rreth oxhakut dhe i rrethuar nga një numër besimtarësh, në odën...

Ndue Ukaj: Fotografi fisnike e përuljes së Ibrahim Rugovës para Kryezotit tonë

Kjo fotografi fisnike e përuljes së Ibrahim Rugovës para Kryezotit tonë, përçon një mesazh të fortë historik dhe tregon forcën e madhe - dashurinë e përvëluese - që ai kishte për kombin, kulturën dhe historinë e tij, gjë të cilën e ka dëshmuar sa qe gjallë, me libra të shumtë dhe përmes angazhimit aktiv në politikë...

Fatmire Duraku: Mes shpresës dhe dhembjes

Ecim, ecim... me gjysmë fryme ecim. Ecim e askush nuk e ka të qartë sa kohë ka që ecim dhe nga ecim, për ku ecim?!- Sa kohë ka që ecim... - tha Tringa, e unë e shikova gjithë habi.- Një vit, - foli dikush nga larg.- Kjo së paku, - tha dikush tjetër.- Tërë jetën ecim... - tingëlloi zëri i një treti...

Aurel Dasareti: Shqiptar, unë po flas me ty

Një person që afrohet në anët e errëta të jetës, i cili vazhdimisht i sjellë ndërmend, i ringjall dhe përjeton sërish ngjarjet fatkeqe të së kaluarës dhe zhgënjimet, kërkon ngjarje dhe zhgënjime të ngjashme për të ardhmen. Nëse ti nuk shohësh asgjë tjetër përveç fatit të keq...

Resmi Osmani: Istref Haxhillari - Një grusht fat

Romani “Një grusht fat”, ne stendën e Shtëpisë Botuese Uegen,në panairin e librit,pati ecuri të kënaqëshme. E takova shkrimtarin, e urova  dhe i mora autografin për librin. Me tha se për romanin kishte punuar kater vjet: në Pogradec,Amerikë dhe itali.Në fillim titulli ishte “Fshati buzë lumit”, më pas...

Demir Krasniqi: Negovani fshat shqiptar ku nuk lejohet të flitet shqip

Unë , këtë këngë nga zemra që e kam marrë –Negovanit ia kam kushtua , këtij fshati shqiptarë !Do t’ia këndoj me shije si bukën me krip –N’ këtë fshat nuk lejohet që të flitet shqip ! Ndër shumë fshatra shqiptare të Ballkanit –Është e tmerrshme historia e Negovanit !Në vitin Njëmijë e nëntëqind e njëzet e tetë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora