E diele, 09.05.2021, 05:50 PM (GMT+1)

Search by date: 11/8/2020

Blerim Latifi: Serbia, feja dhe Kosova

Përplasja ndërfetare midis shqiptarëve ka qenë një interes i përhershëm strategjik i Serbisë. Në harkun kohor të 100 viteve të fundit, Serbia ka investuar vazhdimisht në përmbushjen e këtij interesi. Ja disa fakte esenciale historike.Në janar të vitit 1913, kur Shqipëria e pavarur ende...

Ndue Ukaj: Dokumenti i parë i shqipes së shkruar

Si sot, para 558 vjetëve, është shkruar Formula e Pagëzimit, dokumenti i parë i shqipes së shkruar.Duke e kujtuar këtë ngjarje me rëndësi të madhe për gjuhën dhe shkrimin shqip, Dom Gjergj Meta sot ka dhanë një propozim, që kjo ditë të shpallet si Dita Kombëtare e Gjuhës Shqipe. Ky propozim...

Agron Tufa: Sërish për kriminelin sadist Lek Imeraj (Ymeri)

Kam shkruar dhe më parë për të. Reagim qenë ca kercënime nervozake të nipit të tij. Tani, për përfshirjen e tij në projektimin e masakrës dhe vdekjeve në  Revoltën e Kamp-Burgut politik të Qafë-Barit flet një dëshmitar okular, ish-pjesëtar i Forcave Speciale të ish MPB, Izet Dardha. Lek Imerajt (Ymeri) nuk i pi më ujë asnjë alibi...

Nuhi Veselaj: Pse “po”paskajorja në standardin e shqipes së natyrshme

Meqë në punimin tonë të mëparshëm “Brerore lavdie feniksëluftëtarëve të shkrimshqipnxënies, anonimë e të tjerë, sadopak të njohur kudo që ishin, janë e do të jenë” të botuar në portalin “zsh”, më 19.11.2019, veç tjerash, në të mirë të rikthimit të paskajores me + pjesore në standardin e gjuhës shqipe, insistuam...

Skender Jashari: Armët e Serbisë, në sulmet terroriste islamike në Europë!

Duke marr shkas nga rasti i sulmeve terroriste islamike në Vjen, që ndodhi pak ditë më parë, si dhe duke pasur parasysh edhe rastet e më hershme, që faktojnë përfshirjen gjithmë e më të madhe të Serbisë në terrorizmin islamik kundër vendeve të Europës Perëndimore. Prandaj janë të rralla sulmet terroriste islamike në vendet e Europës ...

Fritz Radovani: Eqrem Çabej - Analiza për Epikën e Poetit kombëtar At Gjergj Fishta

I rrënjosur thellë në vendin e tij, të cilin e linte vetëm për pak, për t’u kthyer gjithmonë rishtas atje, Fishta fuqitë e tij njerëzore e poetike i thithi prej kësaj toke. Atje te godinë e dytë e Kuvendit, që ndodhet jashtë qytetit të Shkodrës, ku pemë të lashta japin një qetësi të ëmbël, atje jetoi jetën e tij dhe përgjoi...

Reshat Nexhipi: Rrallë ka komb në botë me tolerancë fetare si i yni (2)

Hristo Andonov-Poljanski: “Sendet e gjetura në verginë (Kutlesh) të Greqisë, janë ilire”. (Nova Makedonija,11. l.  1991). Atje u gjend edhe flamuri me 16 rreze dielli, me të cilën mburet VMRO-ja!!.Hristo Matov. Me telegramin që i dërgonte në emër të VMRO-së udheqësisë së Qeverisë së Vlorës,  falenderohej për ndihmën...

Frank Shkreli: Anton Çetta - Pajtimtari i Trojeve Shqiptare

Javën që kaloi, qeveria e Republikës së Kosovës në një takim të radhës miratoi propozimin e paraqitur nga Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, (MKRS-ja), Zonja Vlora Dumoshi, që muaji Nëntor të jetë “Muaji i Anton Çetës”, pasi ky vit shënon 100-vjetorin e lindjes së Pajtimtarit të Kombit...

Atdhe Geci: Manifest për shqiptarët

Çamëria shtatëzaninë e mori në Kosovë, shtatëzaninë e ndjeu të gjallë tek nëna në Shqipëri, udhës për në Çamëri! Shkruante mësuesi dhe patrioti çam Musa Demi, në ditarin e tij, i rënë me tërë familjen e tij kundër forcave shtetërore greke. Kufiri midis Greqisë dhe Shqipërisë...

Nexhat Halimi: Akulli rreth hënës

seç më ndez vetmia sonte hije zog trishtimie rrembin e mollës përmbi dritare e lag shiuseç më fiken sonte fije të gurta gjak kujtimie fjalën mbi letër të bardhë e ngrin veriu s`ka gjë e bukur vdekja për iluzionin në hinë perin e hollë të mashtrimit somnambulikdhembje e vjetër për hënën mbi pyllin mitik...

Fran Gjoka: Arti krijues i shkrimtarit Pajtim Xhelo

Të shkruash për një libër të Pajtim Xhelos, gjithçka të bëhet e thjeshtë, fjalët dhe mendimet të vijnë natyrshëm, sepse arti i tij është i vërtetë, po kur nis t'i hedhësh në letër ndien peshën e rëndë për t'u shprehur të duhurën lexuesve të tij në një paraqitje tërë bukurinë, vlerat artistike, rëndësinë shoqërore...

Florim Zeqa: Cilat do të jenë pasojat e Gjykatës Speciale!?

Jam nga ata që e kam kundërshtuar nga fillimi themelimin e Gjykatës (së njëanshme) Speciale, nuk i jam gëzuar dhe as hidhëruar arrestimeve nga Specialja, por jam i dëshpruar për ndarjen dhe përçarjen popullatës shqiptare pro dhe kundër kësaj gjykate, gjegjësisht pro dhe kundër të arrestuarëve si të...

Sevdail Hyseni: Specialja pandemike

Në këtë kohë virusiPo na bënë kërdinë,Ç’u desh SpecialjaTok me pandeminë! Nuk ka në këtë botëGjykatë më të rëndë,Kokën në KosovëBishtin në Holandë!...

Timo Mërkuri - Nderi i Himarës

Kur bie fjala për poetët, të gjithë kujtojnë së pari sentencën e famëshme që ”Poetët dhe profetët nuk i do as fshati i tyre”, sentencë që e ka burimin te fakti i njohur, kur vetëm Nazareti nuk e priti Jezu Krishtin me nderime, përkundër pritjes triumfale që i rezervoi çdo fshat e qytet ku  shkoi. Me propozimin e bërë...

Xhafer Leci: Kush e përgjaku Lëvizjen?

Ibrahim Kelmendi duhet ta dijë: Kush e solli nga Zvicra Kadri Zekën, për ta vrarë së bashku me vëllezërit Jusuf e Bardhosh Gërvalla në Gjermani, me 17 janar 1982?Si i dyshuar për implikime-nxitëse dhe përçarëse në vazhdën e këtij krimi, nga viti 1982,Ibrahim Kelmendi vazhdon të dyshohet edhe për ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora