E hene, 29.11.2021, 09:43 PM (GMT)

Search by date: 11/7/2021

Lutfi Alia: Meditime rreth kujtimeve të Prof. Dr. Albert Sotirit

Kur miku im Prof. Dr. Albert Sotiri më propozoi të shkruaj parathënien për librin e tij “Një jetë për themelimin dhe zhvillimin e bronkologjisë në Shqipëri”, jo vetëm u ndjeva i nderuar për ftesën, por dhe u preokupova, sepse ishte një përgjegjësi e madhe për t’u shprehur në atë lartësi, që kërkon...

Kalosh Çeliku: Kosova e Albin Kurtit ende nëpër këmbë

Unë, nuk kam pasur nënshtetsi të shtetit jugosllav, e as të Krahinës Kosovës. As, ende të Shtetit Shqiptar ”(Shqipëri). Sot, as të Republikës Kosovës. Edhe, pse kam jetuar, studiuar dhe punuar dhjetë vite në Kosovë. E di, ju do thoni, e ke të “shtetit” maqedonas. Po, e kam. Jo, të “shtetit” maqedonas jugosllav, po të Vendlindjes time...

Blerim Latifi: Themelimi i Komitetit 'Mbrojtja Kombëtare e Kosovës'

7 nëntor 1918 në Shkodër u themelua Komiteti "Mbrojtja Kombëtare e Kosovës", organizata e parë politike me të cilën lindi edhe nacionalizmi çlirimtar i Kosovës. Patriotët dhe intelektualët më përparimtarë të asaj kohe u bashkuan rreth tri ideve themelore: ndërkombëtarizimit të çështjes së Kosovës, të cilën Konferenca...

Kimete Berisha: Rryma në Kosovë paguhet në baza etnike!

Albin Kurti ka thënë:'Nuk mund të ketë Asociacion në baza etnike'!Por në Kosovë mund të ketë rrymë në baza etnike.Nëse je serb i Veriut nuk e paguan rrymën (ta paguan Albin Kurti), e nëse je shqiptar ta ndërprejnë rrymën nëse nuk e paguan për dy muaj.Dje, për shembull, për 65 Euro borxh ma kanë ndëprerë rrymën!Dhe një djalë aty, ka qëlluar...

Edison Ypi: Kemi Kaubojsa

Sipas një përfytyrimi idilik gjërësisht të përhapur ndër shqiptarë, Bariu është një pisanjos, i cili, në zhegun e gushtit mban kanotjere leshi në mish, ndërsa në dimër kur bie breshëri e shiu e fryn suferina, futet në zgavrën e qymyrtë të një lisi të djegur nga rrufeja, mblidhet brenda gunës kutullaç, mban një kërrabë me grremç metalik në majë...

Fritz Radovani: At Pjeter Meshkalla pyet...

“Unë po ju them këtu se Populli nuk asht dakord me shka jeni tue ba ju, ai ka besue dhe do të vazhdojë me besue në Zotin edhe pa Kisha e pa Xhamija... Ky veprim që bani ju sot asht vetëm turp para Zotit e para Popullit, asht turpi juej para gjithë vendeve të Europës, mbasi kjo që bani ju...

Enver Bytyçi: Cilat jane avantazhet dhe disavantazhet e Open Balkan?

Prodhimi shqiptar do te mbytet nga mallrat serbe te subvencionuara, sepse me marreveshjet e nenshkruara vendi yne nuk lejohet te beje poltika mbrojtese doganore e tatimore! Pra, do te kthehet koha e viteve te para 1990, kur fshataret shqiptar prene per dru pemtoret, sepse mollet vinin me lire nga Greqia e Maqedonia...

Fatmir Halimi: Bislim Aliu - Rruga e vështirë e Fatlum Selishtës

Duke pas parasysh se shkrimtari dhe piktori i njohur Bislim Aliu me një përvojë mbi 50 vjeçare të krijimtarisë artistike, si në pikturë, e po ashtu edhe në letërsi, para lexuesve çdoherë sjell vepra me nivel të lartë artistik. I tillë është edhe romani “Rruga e vështirë e Fatlum Selishtës”...

Albert Vataj: Një foto në historinë e shkencës

Rreshti i parë: Irving Langmuir, Max Planck, Marie Curie, Hendrik Lorentz, Albert Einstein, Paul Langevin, Charles-Eugene Guye, CTR Wilson, Owen Richardson.Rradha e mesme: Peter Debye, Martin Knudsen, William Laërence Bragg, Hendrik Anthony Kramers, Paul Dirac, Arthur Compton, Louis de Broglie, Max Born, Niels Bohr...

Sevdail Hyseni: Bishtcubeli

Qenë mbledhur minjtëNë bodrum shtëpie,Për t’gjetur ushqiminQë e kanë për shije! Hasën në një tjegullMe një shtresë mjalti,Nuk na ishte plotKështu e deshi fati!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora