E diele, 27.11.2022, 12:32 PM (GMT)

Search by date: 11/3/2022

Sami Frashëri: Letër drejtuar Jeronim De Radës

Zot i nderçur’e vëlla i dashurë,Përgjigjemi në dy letra të zotërisë Sate; njëra shkruarë më 28 të Sht.Mërtirit (novembre), tjatra më 2 të Shkurtit (fëvrier) 1881. Edhe Të lutemi të na ndjesh që mënuamë*( të përgjigjeshimë mbë kohë në të parët.Kemi kënduarë, që motit, këngëtë që ke mbledhurë...

Frank Shkreli: Unë jam me Pedagogët!

“Valët e revoltës do të vazhdojnë të shkundin themelet e kombit tonë deri në ditën që të vendoset drejtësia.” (Martin Luther King)Pedagogët e disa universiteteve publike në Shqipëri kanë dalë sërish në protestë të hënën, për të kërkuar plotësimin e kërkesave të tyre, përfshir rritjen e pagës. Protesta e...

Vladimir Shyti: Patronazhistët kanë zaptuar Hekurudhën e shkatërruar

Në patalogjinë e hekurudhës shqiptare, nuk ka shëmbje të menjëhershme, të gjithë qeverit shqiptare ndihmuan në shëmbjen e saj.Ajo u dogj krejtsisht nga brenda, siç djeg zjarri pyllin dhe e shkriu dalngadalë si zjarri i mbuluar me qymyr.Krizat u bënë përherë edhe më të forta, ndiqnin ...

Ramush Haradinaj: Albin, ndalu!

Situata në Kosovë po përkeqësohet nga çasti në çast e Kryeministri nuk e ka idenë se çka po ndodhë me vendin e tij!Sot i kam kërkuar që urgjentisht të ndërrojë kahje e ta shfuqizojë vendimin e tij për targat e të mos e rrezikojë stabilitetin në vend e në rajon. Kosova ka nevojë për marrëveshje për njohje me Serbinë,  e jo për populizma...

Kastriot Dervishi: Kapter Nauni dhe shqiptari i Kosovës

Halit Ramadani, me qëndrim në Postën nr.2/2 Çermë, kish marrë shtetësinë shqiptare (në fillim të vitit 1965) me kërkesë të tij, por jeta i ishte bërë e padurueshme. Vetëm poshtërohej. Midis të tjerash, në prill 1965 i shkruante KQ të PPSH-së:“Që kur kam ardhur në RPSH nuk më priti asgjë tjetër, vetëm kampi...

Kalosh Ҫeliku: Droni rusit

Ditë, javë, muaj dhe vite, një mushkonjë nuk më lë rehat, edhe kur punoj në dhomën time personale të punës kokëmëkokë mbi libra. Zgjimin e para agimit me personalitete artistike shqiptare e botërore të pavdekshëm mbi tavolinën e punës nga druri i arrës. Mureve, nateditë veshur me libra. Laptop, dal në kopësht...

Jusuf Buxhovi: Dardanët - Epiqendër e Botës Ilire në Antikitet

Vepra “Dardanët” e arkeologut Luan Përzhita, që doli së voni nga shtypi dhe para pak ditësh pati promovimin në Prishtinë, shënon një kapërcim të rëdësishëm nga ajo e çasjes së deritanishme hipotetike dhe e ngushtuar të problematikës dardane, tek ajo identifikuese në kohë dhe në hapërsirë, gjë që...

Atdhe Geci: Orfeu i Gjilanit

Qyteti Gjilanit ka formën e kitaresi lashtë sa Parisi, Londra, Brukseliai ka disa rrugë ku i mban fjalimet,për gjindjen e tij të çdoditëshme.Orfeut të Gjilanit i pëlqen muzika,i pëlqen dhe melodia e hënës yjore,ai është kitarist i një qyteti të bukurOrfeu i Gjilanit është vetiu Gjilani. Gjilani u bë burrë nëpër tri kohë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora