E diele, 24.01.2021, 01:57 AM (GMT)

Search by date: 11/23/2020

Ryzhdi Baloku: Mohuesit e vetvetes!

Platformat politike të shteteve fqinje, Serbisë, Greqisë dhe të disa shteteve tjera, tashmë janë të njohura për historiografinë shqiptare.Kryeministri i Serbisë Ilia Garashanin në vitin 1844, e miratoi programin ekspansionist "Naçertanije", me të cilin pos tjerash parashihej edhe zgjerimi i territorit të...

Adil Fetahu: Konvertimi i shqiptarëve në serbë, malazezë e bullgarë!

Në katër librat e Gent Ulqinit: “SHQIPËRIA DHE SHQIPTARËT, hulumtime nëpër burime historike” (1, 2, 3, 4), janë paraqitur rezultatet e hulumtimit të autorit nëpër burime  të ndryshme historike, për: Etnogjenezën; Qytetërimin; Gjuhën; Kulturën; Besimet; Territoret; Popullsinë; Qytetet;  Identitetin politik...

Resmi Osmani: Portreti i motrës Tone

Shtëpinë e Idromenove në Gjuhadoll, të Shkodrës, e kishte  pllakosur zia..Siç dukej, vdekja e kishte mësuar rrugën për atje. Sefte, babai Arsen Idromeno-Pargalliu, më pas një ferishte, djali i Kolës që si kishte mbushur dy vjeç, dhe ja tani ajo kishte rrëmbyer jetën e  Antonias, motrës Tone.Trupin e saj ja dorëzuan tokës së...

Ajne Iberhysaj: Në çdo frymëmarrje

Në çdo frymëmarrje dëshiroja gjithçkanga ajo që kisha, gjithçka.Shpirti vallëzontee luante dhimbshëm me vetminë e trishtimit.Mushkëritë kërkonin ajër.Heshtja e mureve zhurmonte rreth meje...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora