E hene, 29.11.2021, 08:46 PM (GMT)

Search by date: 11/19/2021

Ibrahim Kabili: Vdekja e Mateos dhe përgjegjësia shoqërore

E diel 16.11.2021. Një ngjarje e rëndë ndodh në Fier. Ngjarje makabër ku vritet një fëmijë 8 vjeçar, Mateo. Vritet dhe groposet në oborrin e shtëpisë. Ngjarje shokuese! E përsëri agresori është një monstër. Një mostër 38 vjeçar Klodian Çalamani, fqinj me familjen e viktimës. Rasti i tij është përsëritës. Për dhunimin...

Enver Bytyçi: Berisha i tretë

Sali Berisha ishte betuar se nuk do te promovonte një Berishë të tretë. I dyti, sidomos i dyti, ishte aq i sukseshëm, sa të mos e nxiste për ta ngacmuar sedren e egon e një Berishe tjetër, të fazës së tretë. Jo vetëm për moshën. Por edhe se ai dëshiroi sinqerisht promovimin e një politike të re në Partinë Demokratike...

Albert Zholi: Vjeshta dhe Ti

Ditët ndiqnin ritualisht njëra-tjetrën dhe secila sikur e lehtësonte pakëz peshën e ankthit që mbanin mbi supe... Pemët, anës rrugës mbeteshin veçse spektatorë të qeshur të një të shkuare plot lule. Stina e lulëzimit dhe e pjekjes kish ikur dhe dita tjetër erdhi,  më e bardhë, më e diellt se tjetra, më e ndryshme...

Fahri Xharra: Tupallës po i zhduket historia!

Shqiptarët e rrethit të Medvegjës janë të rrezikuar nga arkeologët e rrejshëm të cilët “ gërmojnë’ në varrezat Tupallës : ata kërkojnë ‘artefakte” për stërshitje por qëllimi është zhdukja e çdo gjurmeje shqiptare në ato anë. Eshtë vetëm “Keshilli i Helsinkit për të drejtat e njeriut në Serbi “ i cili disa herë ka alarmuar për këtë...

Përparim Hysi: Një "kalorës" shkruan poezi dashurie

Sholom Aleichem thotë diku:"Jeta është një ëndërr për të mençmit" dhe në vazhdim të kësaj sentence, tek shfletoj librin me poezi të ODISE PLAKUT, bindem jo vetëm për sa thotë ky diturak, por shkoj dhe më tej:jo vetëm është ëndërr, por një nga të mënçmit që quhet ODISE PLAKU bëhet"kalorës...

Shqiptaro-Amerikani Republikan shpall garë kundër Senatorit Demokrat Chuck Schumer

Mundësitë për fitore, madje edhe për republikanë të njohur në Nju Jorkun me shumicë demokrate janë shumë të vogëla. Por shanset për një emër të ri të një kandidati republikan janë  edhe me të vogëla. Por Z. Mici duhet të duatrokitet për guximin që mori për të sfiduar një ndër emrat me të njohur të politikës amerikane, siç është Kryetari...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora