E enjte, 27.02.2020, 05:48 AM (GMT)

Search by date: 11/1/2019

Ndue Ukaj: Ibrahim Rugova dhe bashkimi kombëtar

Prijësi i shqiptarëve, Ibrahim Rugova, kur hyri në politikë, besonte te vlerat e lirisë dhe kishte një ide të madhe, që ato vlera t’i bënte vlera të përbashkëta të gjithë shqiptarëve në Europën Juglindore dhe t’i kthente në vlera etike të shtetit të Kosovës, të cilin e udhëhoqi deri në vdekje...

Ilir Çumani: Fjalori i Gjuhës Shqipe dhe mësuesi pasionant Minella

Ka qenë një gjetje e mençur publikimi si instalacion i Fjalorit të Gjuhës Shqipe në një mjedis të dukshëm në qendër të Tiranës. “Fjalori i gjuhës shqipe” është fjalori më i madh shqip-shqip i botuar deri më sot. Ky fjalor është hartuar duke u mbështetur te “Fjalori…” i 1980 - ës, i ripunuar dhe i përditësuar. Përmban rreth 35.000 fjalë...

Zymer Mehani: Aziz Kelmendit

O Kelmendas i Norës gjakHyre në histori me lubinë duke u përflakëPo, ti prishe data, kufij e shumëçka...Në flamur u ngriteLirinë e përligje Me perandorët u përgjakeSe ti pate guxim ta lartësosh zërinIa theve kthetrat kuçedrës së paemërQë shqiptarin e urrente me zemër...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese