E enjte, 02.12.2021, 09:08 PM (GMT)

Search by date: 10/9/2020

Skënder Hoxha: Mirdita, Domgjoni dhe Përkolajt në poezinë e Hasan Hasanit

Në shekujt e kaluar kanë ndodhur lëvizje të shpeshta të popullatës shqiptare nga vise të ndryshme të vendit, brendapërbrenda trojeve të tyre, të motivuara nga aspekti social, ekonomik, politik, kanunor, etj., ku në të shumtën e harave  kanë qenë edhe migrime në kërkim të jetës më të mirë. “Të dhënat...

Aurel Dasareti: Ata që duan që ne të mos ishim

Shqipëria (përshirë Kosovën dhe trojet tjera nën pushtim) është një vend i sëmurë, i kapur tërësisht nga krijesat e çmendura! Megjithatë, shpirti pellazg-ilir-arbëror nuk pushon së ekzistuari aq lehtë, le ta dinë armiqtë e jashtëm dhe këlyshët e tyre shqipfolës, se vdekja e Shqipërisë ...

Eshref Ymeri: Pse vazhdoi aq gjatë mosmirënjohja deri te njohja?

Kjo pyetje, të cilën e vendosa si titull të këtij shënimi, më lindi në kokë kur isha duke përsiatur për përmbajtjen e artikullit të autorëve David Philips dhe Alush Gashi, me titull “Kosovo is a test of Israel’s moral character” (Kosova është një provë e karakterit moral të Izraelit), të cilin publicisti i njohur Skënder Buçpapaj...

Nebi Dragoti: Qesh vogëlush, ti qesh

Dhe gjyshin, dhe gjysheni dua si shpirt,kanë fjalën e ëmbëlsi rreze, si dritë. I ndëgjoj i dua,kënaqem me ta;kënaqen me mua,kënaqen sa s’ka...

Edison Ypi: Çiçi

Më bëhet Çiçi. Dua të lirohem nga çiçi. Duhet të zbraz çiçin. Sa më shpejt, se s'e mbaj dot. S'do rri duke u marrë gjithë ditën me çiçin dhe rrushin. Por jam në mes të qytetit ku kënaqësinë e nxjerrjes së rrushit dhe qefin e derdhjes së çiçit e ndalojnë moralistat, e pengojnë ambientalistat. Le ta ndalojnë moralistat nxjerrjen e rrushi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora