E marte, 19.10.2021, 11:31 PM (GMT+1)

Search by date: 10/7/2021

Lutfi Alia: Arratisja e Kazanovës nga burgu i Plumbit

Don Zhuani joshës i femrave dhe Kazanova i joshur nga femrat, janë të dy figuramitike të shndërruar në legjenda. Si thekson Franko Kuomo në veprën “Elogio del libertino”, dhe pse janë dy sedutorëtprootipë, duhet t’i njohim dallimet mes tyre, për të shmang keqinterpretimet.Kazanova i joshur, nuk është Don Zhuan...

Kalosh Çeliku: Zhurma të dalldisura politiko-kulturore

Dhe, kohën e lirë si zakonisht e kaloj para këmbëve të Olimbisë tek Ura e Gurit, në “Bit-Pazar”. “Ilaçet” (barërat) e mia të përditshme i kam të domosdoshme, si fëmijët tambëlin e Nanës.Gji, që ua jep fëmijëve për jetë.Luftë. Punë tjetër është ajo se, çka thonë “musliamnët” e Nënës Parti, se: qenkan “haram”...

Blerim Latifi: Skënderbeu dhe lypësi

Po kaloja afër kontejnerëve të mbeturinave, të cilët ndodhen në afërsi të rrugës që shpie tek shtëpia ime. Një lypës-prej atyre që hulumtojnë në kontejnerë të tillë- me shkop po hulumtonte grumbullin e mbeturinave. Në dorë po e mbante portretin e Skënderbeut, që po e shihni në fotografi...

Ndue Ukaj: Çmimi Nobel për Letërsi është dinamit kulturor

Sot bota e letërsisë dhe kulturës me sy e zemër është e drejtuar kah kryeqyteti suedez, Stockholmi, ku kumtohet lajmi për fituesin e sivjetshëm të Çmimit Nobel për Letërsi.“Çmimi Nobel për Letërsi është dinamit kulturor”, shkroi Per Wästberg, shkrimtar dhe anëtar i Akademisë Suedeze...

Fritz Radovani: At Pjeter Meshkalla ka thane...

Edhe mbledhjet demaskuese kishin qellimin djallzor në mbrendinë e tyne, sigurisht, një justifikim i kotë...Po kush ishte ai që i kerkonte llogari Sigurimit shtetit?Për me vertetue akuzën në këto mbledhje u jepej fjala edhe klerikëve, që nesër me thanë: “E dëgjuat se çfarë tha ay kundër Pushtetit...

Frank Shkreli në A Show me Adi Krastën

Ish-drejtori i VOA, Frank Shkreli në lidhje direkte nga New York për A Show me Adi Krastën në Syri Tv, komentoi edhe shpalljen non grata të ish-kryeministrit Sali Berisha nga Sekretari i Shtetit, Antony Blinken.Shkreli tha se vendimi i DASH-it pa baza dhe fakte, nuk është detyruese me ligj, por vetëm të mohon mundësinë e...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora