E enjte, 02.12.2021, 10:58 PM (GMT)

Search by date: 10/7/2020

Ilir Çumani: ''Bamirësia'' e rreme e kryefushatarit tonë kryeministër

Pyetje fare të thjeshta kam sot për Kryeministrin Rama: Përse në këto 7 vjet e gjysëm të qeverisjes tënde me PPP e me konçensione, nuk të shkoi kurrë mendja t’ua rritje pagat mjekëve dhe arsimtarëve, (pensionistëve jo e jo), por tani që të kanë kapur ethet elektorale je në ankth dhe e di fare mirë se në çfarë...

Demaj, Bajraktari, Rexhepi: Deklaratë për opinion

E ndjejmë për obligim ndaj opinionit publik që të njoftojmë lidhur me të vërtetën rreth projektit  “Joint History Project” (Projekti i Historisë së Përbashkët).Grupi punues bënë me dije opinionin lidhur me obligimet që ka pasur në kuadër të Projektit:1. Projekti ishte i mbështetur...

Fritz Radovani: Fjala e At Gjergj Fishtës në dekë të Avni Rustemit

E zeza mori Shqipni, se shum ké pa e randë ké psue rrymes s'asaj vistre të gjatë kavaljetesh, neper të cilët pershkue âsht fati yt i mjeruem! Fort të bukur të fali Perendija, por - ofshe un i mjeri! - se teper pa mshirë e turp shemtuem të ká nieri. Zbathë, zdeshë e lakuriquem, pa buk e shujt...

Skënder Kapiti: Intelektualë, ku jeni “fshehur” si gjithmonë ?!

Në diktaturë edhe mund t’i falet heshtjes dhe frikës së intelektualëve për të bërë opozitarizëm kundër diktaturës, dhe prandaj intelektualët guximtarë  në regjimet dhe në diktaturat janë të pakët e të rrallë.Por në demokraci nuk ka gabim dhe faj më të rëndë se sa ...

Fran Gjoka: Qytetari dhe koha moderne

Në kolanën e vet të 20 vëllimeve të botura nga sociologu Gëzim Tushi “Mjeshtër i Madh” janë të dalluara dy shtyllat mbështetëse të veprës së tij: Politologjia dhe sociologjia. Një binom krijues, të cilit autori i ka qëndruar besnik në krijimtarinw e tij të njohur, shumëvjeçare. Por libri i tij “Qytetari dhe Koha Moderne”...

Nafi Çegrani: Zogu i dëborës

Zogu i dëborës që e njoh unë, atëherë  mund të them se, pamëdyshje se gjithë shpendët janë të mrekullueshëm dhe kanë fluturimin e tyre, cicërimën që i dallon dhe ngjyrat mahnitëse të pendlave që ua ka fal Natyra: Edhe Pupëza është një  lloj shpendi i cili jeton kryesisht në vendet  Afro-aziatik...

Timo Mërkuri: Tri poezi nga Kristo Çipa

Po sjell pranë jush tri poezi të poetit Kristo Çipa (Mjeshtër i Madh) dhe drejtues i grupit iso-polifonik “Bejka e Bardhë” të Pilurit. Poezitë e Kristo Çipës janë  edhe tekste  të arira këngësh  iso-polifonike. Ju le juve ta gjykoni vlerën e tyre. Faleminderit...

Jahja Drançolli: Beteja e Lepantit

Në ditën e sotme të vitit 1571, në Betejën e Lepantit (Patras, Greqi Jugperëndimore), flota e  “Lidhjes së Shenjtë” me 207 anije nën komandën e don Juanit i Austrisë mundi flotën superiore Osmane me afërsisht 300 anije nën komandën e Ali Pashës...

Edison Ypi: Zënkë me parole

Rama po lëvizte majën e thikës brenda një kocke për t’i nxjerrë palcën.Krasta po ndiqte me pirun një kokërr ulliri mbi pjatë.Kështu nisi ajo që të nesërmen gazetat e cilësuan “Genocidi i Pjatave”, “Vaterloja e Thikave”, “Torviolli i Pirunave”, pra luftë, por në fakt nuk qe më tepër se zënkë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora