E merkure, 29.01.2020, 12:13 AM (GMT)

Search by date: 10/5/2019

Timo Mërkuri: Murimi në Kështjellën e Rozafës

Kështjella e Rozafës ngrihet mbi një kodër shkëmbore në perëndim të qytetit të Shkodrës, me hyrjen kryesore nga verilindja. Është  e rrethuar nga ujërat e lumenjve Bunë, Drin dhe Kir si dhe  zë një sipërfaqe prej 9 hektarë tokë.Ka nisur të ndërtohet në  mes të shek. V-IV  p.e.s, ndërtim që nisi të bëhej me gurë ciklopikë...

Gjon Keka: Gjendet dokumenti historik i lindjes së Gjergj Kastriotit

Gjendet dokumenti historik i lindjes së Gjergj Kastriotit(Skënderbeut) Nga Gjon Keka Lindja e njërëzve të mëdhenjë gjithnjë është shoqëruar ose me madhështinë e lindjes së tyre ose më mistere, Kështu duke parë yllin e madh që po zbriste nga qielli në hapësirën e trojeve arbënore populli ...

Florim Zeqa: Jo heshtje, meditim për votim!

Qytetarë të dashur të vendit tim, elektorat i respektuar i të gjitha partive politike.Pas parafushatës tre javore dhe fushatës së zhurmshme e shurdhuese 10 ditore të partive politike, pas premtimeve megalomane të kandidatëve për kryeminstra, radha ju erdhi juve qytetarë dinjitoz të...

Dedë Preqi: Efekti i votimit në kuptimin e ndryshimit

Nuk duhet që eksperienca e jonë kosovare gjatë periudhës së pavarësisë të orientohet vetëm aty ku dominon zhgënjimi dhe ta kopenzojë këtë fatkeqësi me një zhgënjim tjetër, duke i shëruar plagët e vetëshkaktuara në këtë model, por si gjithë të tjerët që i kaluan këto sfida edhe ne presim...

Ilmi Musliu: Mjekja e Gjilanit Burbuqe Mustafa arriti t`i sfidojë rregullat shkencore

Ky ka qenë njëri prej rasteve më të rënda që mjekja Mustafa, me një përvojë 19-vjeçare, ka përjetuar në karrierën e saj si gjinekologe. Për nga diagnoza, rasti është i njëjtë me atë të gazetares kosovare, e cila vdiq në Hungari, gjatë lindjes së tretë. Rastet e tilla të komplikuara, që mjekësia i njeh si “placenta...

Enver Bytyçi: Nuk janë të gjithë njësoj!

Një gazetar, gjatë bisedës në studio, më thoshte se "të gjitha palët kësisoj kanë vepruar, politikanët tanë janë thuajse njësoj".E dëgjoj këtë teori ekuivalente, në funksion të relativizimit të dështimeve dhe dramave të qeverisjes së Edi Ramës, jo vetëm në bisedat dhe debatet televizive...

Kastriot Myftaraj: Pse u ftoh Zonja Merkel me Edi Ramën

Edi Rama na u mburr për disa vite se kishte krijuar një marrëdhënie të posaçme me Kancelaren Merkel, të cilën e bënte për të qeshur me shakatë e tij. Shkurt, Kryeministri jonë krenohej që ishte bërë gaztori i Zonjës Merkel. Por tashmë kjo lloj marrëdhënie ka marrë fund. Shkaku nuk është se Edi Ramës...

Alfred Papuçiu: Arti i Ibrahim Kodrës dhe Flamuri shqiptar

Para 30 vitesh, në shtator të vitit 1989 në Gjenevë, në kohën kur unë drejtoja Misionin shqiptar pranë Kombeve të Bashkuara dhe organizatave të tjera ndërkombëtare, erdhi mjeshtri i madh, Ibrahim Kodra, ashtu siç ishte ai, fisnik, modest, komunikues. Biseda jonë zgjati shumë. Fliste ...

Aurel Dasareti: Zhurmshëm me të pabesët

Shoqëria ndërtohet nga njerëz të pavarur dhe të pjekur që marrin përgjegjësi. Ka pak gjeni midis nesh. Dhe, njerëzit duhet të kenë kujdes nga “profetët”. Kur një politikan apo imam jep një shpjegim, shpjegimi duhet të shpjegohet...

Kadri Tarelli: Të papriturat e një udhëtimi, Istog-Pejë

Mëngjes i të dielës në Istog, në Kosovë. Freski mali, në mes të vjeshtës së parë, 2019. Buzëqesha me vete, kur po rregulloja kravatën, sepse përvoja dhe njohuritë gjeografike më ndihmuan të jem i kujdesshëm, që të marr xhaketën. Qyteti ende në gjumë. Rrugët ishin bosh, asnjë kalimtar, ndërsa për lokale kafeje...

Sevdail Hyseni: Heshtja zgjedhore

Heshtja ka filluar që me natë,E duket se jemi si në fushatë ! Duke kaluar nga sheshi në oda,Aty ku vendosin leku dhe vota ! Një ves që rron ndër shqiptarë,Kur vota shitet si në pazar ! Prandaj në zgjedhje kalohet kufiri...

Mëhill Marku: Unë do jetoj sa ju të më lexoni

Ashtu si partizani mbajti pushken në krahUnë laps e leter mbaj çdo ditë në  dorëKur të vdes m'i vendosni atje mbi varrNë vend të buqetluleve ti kem si kurorë! Dhe në arkivol dua të m'i shtiniLaps e leter e një shishe me ujëdetiNë u ringjallsha  e më vjen frymzimiTë shkruaj poezinë që pa shkruar më mbeti...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese