E shtune, 22.02.2020, 03:38 PM (GMT)

Search by date: 10/4/2019

Gani Mehmetaj: Strategji kombëtare e Ibrahim Rugovës

Rugova e mbajti deri në fund të jetës në zyrën e tij fotografinë emblemë me Papa Gjon Palin e Dytë. Qytetërimi evropian ishte përcaktimi i tij jetësor. Strategjia kombëtare e filozofisë së Rugovës ishte: “Kosova e integruar në Bashkimin Evropian dhe në miqësi të përhershme me Shtetet e Bashkuara të Amerikës...

Anton Marku: Vota jote - zëri yt

Zakonisht politikanëve u bie ndërmend për qytetarët vetëm në kohë zgjedhjesh. Pothuajse e njëjta gjë ndodhë edhe me qytetarët, të cilët në fushata parazgjedhore fillojnë të merrren aktivisht me politikë, një pjesë e tyre edhe duke qenë pjesëmarrës të tubimeve elektorale të partive të preferuara...

Sejdi Berisha: Sipër shtratit tënd të çmendur

1.RriRri larg mejeMos më trego as ku gjendeshTë gjitha kujtimet mbylli dikuEdhe ato fjalët e shikimet e zjarrtaSe është duke rrëshqitur kohaMbi akrepat e ndryshkur të orësKurse unë jam duke shfletuarAtë librin e jetësGati i kam rënë në fund ...

Fritz Radovani: At Mati Prennushi, prej litarit deri tek plumi

Gjoksi i At Mati PRENNUSHIT, ku u palos Flamuri i Gjergj Kastriotit e derisa, ju dorzue Atdhetarit Trim të Hotit Dedë Gjo’ LULI, ishte i dënuem me vdekje njëherit me Mikun e Tij… Porsa Ai Flamur u valvit në Maje të Deçiqit, me 6 Prill 1911, bash atë ditë kur u trandën edhe gurt’ e Vorrit Kastriotit...

Qazim Shehu: 'Zdrajshi' një histori lokale

Libri ‘Zdrajshi’ i  Ferit Fixhës , mbetet një përpjekje e suksesshme  dhe një realizim dinjitoz, me vlera të spikatura shkencore, letrare dhe poetike;një  enciklopedi për Zdrajshin.Autori nuk i është futur kësaj teme, thjesht,  për të shuar një kuroizitet eventual të lexuesit, por që të zhbirojë në...

Kristaq Turtulli: Ju lutem, blini bajame me kripë

U trishtova dhe qava kur pashë faqet e librit më të dashur, Pinokut, të grisej dhe të bëhej kaushë për bajamet e pjekura me kripë. E doja Pinokun e drunjtë, librin e mbaja poshtë jastëkut. Më shfaqeshin në gjumë ndodhitë dhe peripecitë e jetës së tij për tu bërë Njeri...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese