E marte, 19.10.2021, 11:03 PM (GMT+1)

Search by date: 10/3/2021

Xhela Zejneli: Zgjedhjet Vendore në Maqedoni

Në zgjedhjet vendore të 17 tetorit të vitit në vazhdim, në komunat me shumicë shqiptare, marrin pjesë kandidatë të shumë partive politike. Ka edhe kandidatë të pavarur. Numër të madh kandidatësh garojnë madje edhe nëpër komunat më të vogla.Pjesëmarrja në zgjedhje e shumë kandidatëve shqiptarë ...

Aurel Dasareti: Armiq të Shqipërisë, mos mendoni se heshtja jonë është dobësi

Veprimet e dhunshme janë punë e ushtarëve. Nëse veprimet janë të suksesshme apo jo përcaktohet nga aftësitë në këtë profesion. Në ushtri, duhet të ketë rregull, përndryshe ju nuk mund të mbroni fare vendin nga armiqtë. Dhe, një popull me dinjitet, krenar,nuk nënshtrohet kur rreziku i kërcënohet, por detyrohet...

Timo Mërkuri: Tre poetë dhe Agim Mato katër

Poeti Agim Mato njihej në qytetin e Sarandës si njëdisenjator i talentuar i Ndërmarrjes së grumbullim përpunimit, por si njeri publik u njoh në vitin 1969  kur botoi vëllimin e parë poetik JUG, libër që e bëri të njohur në botën letrare në mbarë vendin.Botimi i librit të dytë ...

Ndue Ukaj: Ibrahim Rugova na ktheu dinjitetin dhe lirinë

Ata që flasin me ndjesi gati sensuale për udhëheqësin natyrshëm çdo veprim të tij e duartrokasin dhe për të janë në gjendje të hedhin baltë në secilin që e kundërshton.Të tillët të ekzaltuar udhëheqësit i quajnë edhe të ditur e profetë. Në fakt, këta soj udhëheqësish krejt historinë e tyre...

Poezi nga Bleona Arifi

Një yll i vogëlmbi qerpikun tim bën dritë Janë kujtimet e ndryraqë trokasin të më zgjojnëplotë frikë Pse fshiheni pas hënëso hije të marrafantazma të së kaluarës... Këtu keni buzëqeshjen timetë shtyheni të bëni gara ...

Kadri Tarelli: Festë sportive me vlera atdhetarie e miqësie

Pak dit pas festivalit artistik “Luajmë dhe vallëzojmë, QKF e Durrësit, nisi, më: 22. 09. 2021, po në qytetin tonë, Kampionatin mbarëkombëtar të Futbollit. Pjesëmarrës përveç ekipit të të rinjve të Teutës ishin edhe skuadrat e futbollit nga Peja, Tetova dhe Bujanovci nga Serbia.Pas një shkëputjeje për shkak të pandemisë...

Hejza: Intervistë me poetin e mirënjohur Sabit Rrustemi

Sabit Rrustemi, poet e prozator, autor i mbi 20 veprave, i përkthyer në shumë gjuhë, fitues i shumë shpërblimeve, por edhe i burgosur (në vitin 1981) për shkak të një tregimi, fatkeqësi kjo që ndikoi një kohë të gjatë t’i ndalohet e drejta e botimit. Aktualisht drejton Ars Clubin “Beqir Musliu”, një asociacion...

Hasan M. Shahinaj: Shpirti jetësor i vendlindjes

Publicisti, poeti dhe prozatori i talentuar skraparlli  Xhevahir Cirongu,  me 14 libra të botuar deri tani;edhe këto dy vite të flames pandemike të covid-19-ës,  nuk ndenj duarlidhur.  Përkundrazi, shpirtit të tij të pashuar e të pastër,  I dha impuls shpirtëzimi pasioni akoma më jetësor duke na sjellë librin e ri me publicistikë...

Brahim Avdyli: Baki Ymeri - Zjarri i Shenjtë

Edhe pse kemi pasur një bashkëpunim të veçantë me Baki Ymerin, madje për një kohë të gjatë, më vie në mendje sa i përket përkthimeve të tij në të dy gjuhët, në rumanishte e gjuhën shqipe, pastaj edhe në gjuhën gjermane. Si përkthyes, i ka kthyer poezitë e mia së pari në gjuhën rumune, sikur të jenë të shkruara atje...

Emin Azemi: U promovua ‘Udhëkryqi’ i Ramadan Rexhepit

Të premten në Shkup, në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve (TSHKSH), u promovua romani UDHËKRYQI i shkrimtarit Ramadan Rexhepi, nxjerrë në dritë nga shtëpia botuese AGORAPRINT e Shkupit. Me këtë rast, drejtori i ITSHKSH, prof. dr. Skënder Asani, falënderoi shkrimtarin...

Albert Vataj: Nadja e mirë!

E bardh si drita qi lmon shtatin e kredhun andrrimesh, kjoft njaja rreze dielli qi t'sheh s'pariherë, ty qi t'rrokin kraht e zgjimit e synin ta puth tamëltimi i zemrës qi i bahet prehën ardhjes tande n'ditën e dritun gazmimit.Prej t'tana, t'amblave andje qi m'kanda me i mylmye...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora