E enjte, 26.11.2020, 05:57 PM (GMT)

Search by date: 10/24/2020

Xhemal Ahmeti: Mediat shqipe dhe Erdogani

Lajmet kryesore mbi Turqinë në 24 orët e fundit në gjuhët: anglishte, frengjishte, gjermanishte, spanjolle, hollandeze, italishte, polake, ruse dhe gjitha tjerat:1. Turqia teston raketat ruse BE, NATO dhe tjerët paralajmërojnë masa të rrepta.2. Mbyllen ambasadat amerikane në Turqi për shkak të ...

Fritz Radovani: Dy shpella të thella…

Ndër dy shpella të thella, nën dy harqe të daltuem në shkambijtë e ashpër të maleve tona, të naltuem e të zhytun deri në vrantësinën e pafund të qiellit, të ndamë nga një stom i drejtë që bie pingul mbi një kreshtë burrnore e ku nën té buroi si prroni i pastër e i freskët hymni i një Flamuri të dhunuem për shekuj me rradhë...

Sonila Meço: Mbill frikë e sundo!

Diskutohet, hapen debate të forta, protestohet e tubohet në vende ku demokracia mbahet në këmbëza të balancuara pushtetesh mbi rrezikun e lirive, të drejtave e shëndetin e qytetarëve.Nga ana tjetër e medaljes “antidemokratike” a “hibrido-demokracisë” ...

Resmi Osmani: Kënga e fundit e mjellmës

Dielli i gushtit kishte vënë saçin e zjarrtë mbi luginën e Karpenisit. Qielli i kaltër pa një re. Asnjë grimë flladi, ajri dridhej si në ethe nga përvëlimi i diellit. Mustafa pasha Bushatlliu, i quajtur edhe Shkodrani, nuk po e duronte dot vapën mbytëse, po i buiste djersa. Doli nga tenda madhështore, por edhe jashtë...

Edison Ypi: Libri i keq

S'ka gjë më të keqe dhe më të dëmshme se libri i keq.Libri i keq është një zhgarravitje dhe një llomotitje e papërgjegjshme, pa punë të lodhëshme, pa sakrifica të mundimshme, pa shkak të madh, pa arësye e lartë, pa talent, energji, ndjeshmëri, dashuri, frymëzim, përkushtim, vetflijim...

Kastriot Dervishi: Në kërkim të asgjësë

Sinqerisht më ka ardhur keq për kohën e çuar dëm të prokurorit të përgjithshëm më 21 tetor 2020 në një takim pa lidhje dhe objekt me ata që e çojnë përditë kohën dëm. Autoriteti për “hapjen” e dosjeve që është unikal në botë si rast negativ për t’u treguar, si “arkiv” drejtorish, por që i jep vetes edhe funksione...

Bashkim Saliasi: Gojë mjaltë, zemër flori

Të shkruash për kolonel Delo Isufaj (Seraj) që fluturoj në ditë me diell, shi e hënë në lartësi të stratosferës, mendimet të rrjedhin vrullshëm si uji i kristaltë i një burimi që buron nga mali dhe i jep jetë florës dhe faunës në rrjedhën e tij dhe natyra begatohet me shumëllojshmëri jete...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora