E enjte, 02.12.2021, 10:41 PM (GMT)

Search by date: 10/17/2020

Xhelal Zejneli: Kosova dhe qëndrimi nebuloz i BE-së

Dialogu midis Kosovës dhe Serbisë në Bruksel është duke u shndërruar në bisedime apo në negociata ndërmjet dy palëve.Qëndrimi i qendrave politike ndërkombëtare të vendosjes – Brukselit dhe Uashingtonit lidhur me zhvillimin e dialogut midis Prishtinës dhe Beogradit, është në kundërshti dhe në kolizion...

Edison Ypi: Ismailromani

Ismailromani është një Katedrale qiellore e pa prekëshme dhe e pa shkatërrueshme si diamanti, e pa ndryshkshme dhe e pa vjetërueshme si ari.Ismailromani është i ndërtuar me mure të qelqta, tjegulla kristali, sheshe të gjëra, parcela të blerta, portale gjigande, harqe madhështore, kupola me afreske...

Bashkim Saliasi: Lamtumirë miku i miqve, i shtrenjti Dr. Nuri Dragoj!

Me hidhërim të thellë, sot në mëngjes, më 15 tetor mësova lajmin e kobshëm të ndarjes nga jeta të mikut tim të shtrenjtë Dr. Nuri Dragoj, në faqen e facebookut në lajmërimin e bërë nga Zylyftar Hoxha. Në komentin tim shkrova këto fjalë zemre për mikun e miqve të nderuar të letrësisë dhe të artit Dr. Nuri Dragoj...

Arbana Xharra: Larg politikes se brendshme amerikane!

Republikanet apo Demokratet, kushdo qe ka qene ne pushtet ne SHBA ne periudha te ndryshme e sidomos ne dy dekadat e fundit, Kosova ka perfituar mbeshtetje nga te dyja taboret politike pa dallim. Ne 1999ten Demokratet ne krye  me Clintonin, cliruan Kosoven nga Serbia. Ne 2008ten Kosova shpalli...

Sami Islami: Moda e kapuçave

Deri para Luftës së Kosovës dhe para “demokracisë” së Shqipërisë londineze,  edhe pse njerëzit magjistronin apo doktoronin këto ngjarje përfundonin pa ndonjë publicitet të madh. Mjaftonte që një komision  i caktuar i fakultetit  të jepte vendimin se ky apo ai kandidat ishte i denjë të merrte një...

Dedë Preqi: Eu, pop e terrnakop

U zgjue popi herët në mëngjes keqSikur tha me vete, ndihmom o, dreqE merr rrugën e malit për një shëtiDeri në Koshare, të bëjë një mrekulli. N’maje të Koshares, flamuri kuq e zi valonAty ku UçK-ja, çlirimtare  e shqelmoi gurin,Shqiponja dykrenare sytë popit ia vërbonKy i qepët kulmit si hajn dhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora