E marte, 19.10.2021, 09:30 PM (GMT+1)

Search by date: 10/13/2021

Kalosh Çeliku: Hajduti shanë hajdutin

Përderisa deri Dje, “armiku im i padukshëm”, ishte Koronavirusi, Sot janë partizanët e dukshëm të Qeverisë “Vëllazërim- bashkimit”. Dje: Mos dil në rrugë pa maskë, laj duart me sapun, dy metra rri larg edhe me Gruan besnike, dil dhe këndo këngë në verandë! Nëse, nuk ke marrë vaksinë, hyrja të ndalohet edhe në tavernë...

Edison Ypi: Koka ime

A ka gisht koka ime në marrëzinë që më rrethon e më kërcënon ?Kokës i duhet bërë një kontroll.Vajta në laborator.Më thanë të heq nga trupi sendet metalike, çelsa, monedha, karta magnetike të mos u fshihej memoria.Si mund t’u fshika në pak minuta karta e identitetit që e kam krijuar...

Fahri Dahri: Shënime mbi Çamërinë (II)

Pjesa e Çamërisë që ndodhet nën tiraninë greke kufizohet në Veri me malet e Nemërçkës, Muratit, Strugarës, Tsamantias, Konispolit dhe zbret në det gjerë në Kepin Stillo; në Lindje me N/Prefekturën e Konicës dhe Janinën; në Jug me N/Prefekturën e Artës dhe shkon gjerë në Gjirin e Prevezës...

Lekë Dodani: Gjithë familja, studentë ekselentë

Franca e Hygoit dhe korifejve të mendimit më të ndritur iluminist e progresiv, është toka e vlerave universale në shërbim të lirive dhe të drejtave njerëzore nga e gjithë bota, që jeton në këtë vend bekimi.Para disa viteve, iku nga Shqipëria në Francë për një jetë më të mirë...

Fritz Radovani: Populli shqiptar s'ka demokraci?!

Pa fshij nga e kaluemja dhe e sotmja e zezë diktatorët terrorista e vrastarë, e tiranët barbar dhe masakruesit e pashoq të Sigurimit të gjakosun të shtetit komunist,  që kanë mbi 80 vjet që vrasin e zhdukun të pafajshem,  e që me masken e “rilindjes komuniste”, po vorfnojnë Popullin; e po e shfarosin edhe Rininë Shqiptare...

Atdhe Geci: Epiri arbëror

Çamëri, gjak i Zeusit, Apollonit, Kadmit dhe Iliritushtarët andartë me thika  ty  ta  shqelmuan gjirindhe  masakrat  e  tyre bën që gjenocidi grekë ndajçamëve e arvanitë të tronditë. Koha  flet  edhe kurështë e ndaluar! Gjenocidi  ndaj çamëve etnik dhe...

Eshref Ymeri: “Demokracia dhjetoriste” brenda shinave të Ramiz Alisë

Ka shumë të drejtë intelektuali i njohur Mentor Serjani për gjithçka që shkruan në analizën e vet, me titull “Kishim nevojë për demokraci, por humbëm virtytet”, të botuar në numrin  e sotëm (10 tetor 2021) të Portalit “Fjala e Lirë”. Në atë analizë ai shpërthen me trishtim:“Demokracia nuk erdhi ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora