E hene, 01.06.2020, 10:52 AM (GMT+1)

Search by date: 10/11/2019

Gani Mehmetaj: Cili është mesazhi i çmimit Nobel - humanizmi a krimi?

Me çmimin Nobel për letërsi dhënë Peter Handkes, Akademia Suedeze e përsëriti gabimin e njëjtë si me Ivo Andriqin, një antihumanisti tjetër, që e projektoi zhdukjen e shqiptarëve. Handke ishte edhe më i paskrupullt, u bë mbështetës i drejtpërdrejt i Milosheviqit, kasapit të Ballkanit, vrasësit...

Prend Buzhala: A i gëzohen serbët çmimit Nobel të Peter Handke?

Peter Handke, shkrimtar austriak, fitoi Çmimin Nobel. Një shkrimtar austriak tha se ai është shkrimtar i jashtëzakonshëm, por përkrahja që i bëri Millosheviqit, mbetet njollë në veprën e tij. Sigurisht që Çmimi Nobel për të, si ekscentrist politik, do të diskutohet.Madje, mesazhin e parë, pas Çmimit...

Idriz Zeqiraj: Pse jo LDK e parë?

Kur Dega e LDK-së në Gjermani mbajti Kuvendin e 9-të Zgjedhor, problemi i parë doli kushti 50+1, për mundësimin e kandidimit për kryetar Dege. Si delegat, reagova i pari, duke thënë se ky është kusht monstrum i klanit Isa Mustafa, që pamundësoi konkurrencën e Vjosë Osmanit, për kryetare të LDK-së...

Blerim Rrecaj: Dy gjethe që bien prej pishe

Ka ditë që s'di se çfarë të bësh. Mund të jetë dhe e enjte siç është tash, por edhe ditë tjetër. Herë të duket se gjithë botën bart mbi supe. Herë të duket se jetën tënde. Herë një libër që je duke përgatitur për ta hedhur vitrinave të librarive a nëpër tezga tregjesh të tregtarëve. Hedh hapa me këpucë të zeza...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora