E enjte, 02.12.2021, 09:48 PM (GMT)

Search by date: 10/10/2020

Xhemal Ahmeti: Ulurima nga nëndheu i Beogradit

''Ata u dogjën me nje vaj special dhe u hudhën në 16 gropa ndër dheun e Beogradit me rrethinë: shumica gra, fëmijë dhe civilë''. Kështu dëshmia e dy eksponentëve politikë serb Nenad Çanak dhe Çedomir Jovanoviç në telivizionin publik serb. Matej ata tregojnë se si i ndjeri Zoran Xhinxhiç u thotë...

Resmi Osmani: Brenga e fundit e kapedan Marko Boçarit

Një vit më parë,1821,Mesollongji  e përzuri garnizonin turk dhe qytetarët e tij, me guxim  dëshirë, dhe etjen e pashuar për liri, pavarësisht nga pasojat që do të kishin, shpallën bashkimin me revolucionin çlirimtar të greqisë.I ngritur buzë detit, i rrahur nga dallgët...

Blerim Latifi: Sot plaku i bani 83 vjet

Ende nuk i kishte 8 vjeç kur i pa luftëtarët e Shaban Polluzhës derisa ktheheshin nga Podujeva për t'i mbrojtur familjet e shtëpitë e tyre. I pa dy vëllëzrit e tij tek niseshin bashkë me ta.Më i madhi u kthye i vdekur.Në moshën 10 vjeçare po i ndodhte diçka e çuditshme: baba i tij njëherë në javë ia jepte një torbë me ushqim...

Agron Tufa: Kontrapunkt

I ankoruar te kjo dhomësi një varr lundrues nëpër natëshpesh e ndjej veten beqarpa asnjë dhunti të tepërt -e pse të më çmojnë? Me një të trokitur kujtese të vjetërçohet nga dergjjja një diell arkeologjik.Vizllojnë vetmitarë livadhet e fëminisë. Me Frymë të kulluar Hyjsh anonimëu mbushën disqet ngashnjyese të stinëve...

Fahri Xharra: Rrenat serbe për kalendarin e tyre

Sa është i vjetër kalendari ynë? Kalendari i krishter 2020 vjet, kurse ai musliman, arab dihet. Fatbardhësisht që shërbehemi me të parin. Nëse mendojmë thellë me siguri që do të gjejmë ndonjë kalendar më të vjetër se ky i serbëve që është përdorur deri në shek. 19 –të. Sigurisht që ishte kishtar  sllavo-ortodoks...

Fritz Radovani: Se Ballkani asht shakshi!

Tjetri i lëvizë, një ditë në Beograd, një ditë n’ Athinë, dy ditë në Moskë, një ditë në Pekin e, kur bjen me fjetë.., andrrat i sheh në Romë ose në Paris… Në Bruksel shkon me sy mbyllë…Mjekët i kanë thanë që synin e Stambollit mos me prekë, se aty e ka vendin që shikon ma kjartë...

Luan Kalana: Devollit tim

-Do të këndoj vëllezër më dogji malli, do këndoj shqip vendçe, po të ma mbani,do këndoj iso për vatanin, me kuç e me mace të zieni, amanet,  ju të mos qani,zemra po më pikon lot, do t'ja thërres si i mari, të lozë fusha, të tundet mali...

Përparim Hysi: Letër për një mike

Sa mistere fsheh "nata e parë?!!"Si një minierë që fsheh xehërorëPa më  thoni  kush nuk e ka provuarAtë natë dhe atë çast dashuror? Ja, tek e fiku llambën mikja imeDhe dhoma u zhyt në terrNdaluni veç pak në këto çaste intime...

Edison Ypi: Profecia e Ilir Strazimirit

Natën kur Çausheskun dhe bushtrën e tij të dy mbytur në gjak i hodhën si qen mbi një beton, Ilir Strazimiri shqiptoi një Profeci.Profecia e Ilir Strazimirit mu kujtua këto ditë kur ju zorraxhinj që vidhni, ju plehra që xhvatni, ju halabakë që hiqeni për patriota, ju rrugaça që e ndërroni avazin...

Florim Zeqa: Evitimi i gabimeve, mbrojtje nga mëkatet!

Ekzistojnë teori të shumta për mënyrën e rrjedhjes së gabimeve njerëzore. Gabimi është shmangie nga realiteti, është shprehje me të cilën nënkuptohet nga jashtë së saktës, së vërtetës apo së duhurës në kohë dha hapësirë të caktuar.Sigurisht që secilit prej nesh gjatë së...

Sevdail Hyseni: Përshëndetja pandemike

Që kur erdh’ virusi:Koronë dhe Kovid,Nuk la pa na prekurEdhe në traditë..! Tashmë përshëndetjaKa marrë tjetër stil,E nisëm me boksTani dhe me bryl! S’ka më ledhatimeE puthje të prushtë,Mbetëm të mbyllurSi kërcylli n’grusht!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora