E marte, 19.10.2021, 10:49 PM (GMT+1)

Search by date: 10/1/2021

Kalosh Çeliku: Natë mes të vdekurve dhe të gjallëve

Edhe, përçudi: në ora 0.3.15?! Pasmesnate, si zakonisht: ma prish ende gjumin e Natës Madhe, Maci Di?! Nuk është: Dr. Gaçi me mustaçet e pëdredhura vesh më vesh. Armët e stërgjyshit dhe Babait, që ende i mbanë brez pas brezi me shekuj, në brez dhe nën jastëk. Struken, krahëve...

Fritz Radovani: Disa pikpamje të At Meshkallës

Në rrethet e rinisë “Shën Gjon Bosko” të themeluem në Shkodër në vitin 1934, si edhe atë të “Shën Pjetrit” në Tiranë në vitin 1937, Ai bani një punë të madhe me të rijtë, sidomos kundër ideve komuniste, fashiste, ateiste e antiatdhetare...

Lazër Stani: Frëngjishtja Hyjnore

Zonjusha është ulur në kolltukun përballë meje dhe vazhdon të flasë në telefon. Nuk e di se më kë flet dhe as çfarë thotë. Biseda bëhet në një gjuhë të panjohur për mua. Ka hedhur këmbën mbi këmbë dhe më dorën e majtë herë pas here shtrëngon kupën e gjurit të djathtë, sikur bezdiset...

Poezi nga Irini Nanushi

Gjysmënjeri, gjysmëshenjtorTi vet'e di se ç'heq!Mban gas e dert në kraharorDhe ndihesh mirë e keq. Gjysmëshenjtor, gjysmënjeriNë tokë dhe mbi re.Mes njerëzish gjithë ditën rri,Mes yjesh ngjitesh fle...

Kastriot Myftaraj: Marrëveshje në logjikën e pavarësisë së Kosovës si etiketë e ngjitur mbi statusin e provincës së Serbisë

Marrëveshja për targat mes Serbisë dhe Kosovës, e arritur mes ndërmjetësim ndërkombëtar është plotësisht në logjikën e pavarësisë së Kosovës e cila është një etiketë e ngjitur mbi Rezolutën 1244, që e njeh Kosovën si pjesë të Serbisë, si trashëguese juridike e Jugosllavisë së vitit 1999.Rezoluta flet shprehimisht për Jugosllavinë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora