E merkure, 08.02.2023, 11:24 AM (GMT)

Search by date: 1/8/2023

Syrja Etemi: Shqiptarët dhe organizimi kishtar bizantin në Pollog

Në gamën e shumë pyetjeve dhe “xiglimeve”  të mbarsura me kurreshtje të hazdisura, për shumë kohë - janë hamendjet prafulluese që kanë të bëjnë me çështjen e zhvillimeve, përcaktimeve dhe organizimeve të jetës  fetare në Pollog (ku ka gëluar edhe elementi arbëror), duke bërë një digresion nga paganizmi Ilirian...

Engjëll Koliqi: Kultivimi i Gjuhës Shqipe në Radio Vatikani

Që nga data 3 tetor 1951, pra mbi 70 vite, gjuha jonë kultivohet në Radio Vatikan. I pari që foli shqip përmes valëve të Radio Vatikanit, ishte Imzot Zefshestani. Në fillim emisionet e gjuhës shqipe në Radio Vatikan ishin transmetuar në dialektin e gegnishtes, për t’u përzier dialektet tona aty, që...

Adil Fetahu: At Zef Pllumi - Shtylla në oborr të Pilatit

Dr. Paulin Pali, jurist, ishte nji emen i ndigjuem për mirë; në të mbështeteshin shpresat e shumkujt prej atyne inelektualëve që thurshin plane të bukura për të ardhmen e atdheut. E takova për të dytën herë aty ku nuk duhej.Nën shkallë ishte WC-ja alaturke, ngjitun hamamxhiku i...

Fritz Radovani: Shkodra 1913 – 2023

Shteti, jeta, kultura, arti dhe sporti, zanafillën e tyne deri në ditët tona e kanë nga burimet dhe gurrat e pashterrëshme të Shkodrës. Një Shpirt i pajisun me atë edukatë, kulturë e art, që merrej në gjimnazët fetare dhe laike të Shkodrës, përsonifikonte até që sot bota moderne e thrret vetëm me një emën...

Albert Vataj: Galileo Galilei, “më kokëforti i heretikëve”

Galileo Galilei guxoi dhe mbrojti teorinë e Kopernikut dhe sfidoi idetë e Aristotelit. Ishte dhe mbeti “më kokëforti i heretikëve”, gjeniu që nuk u bë dot martir i shkencës, por vendosi themele të qenësishme në tabanin e mendimit modern shkencor, hodhi hapa të rëndësishëm në hapsirën e terrur nga mosdija dhe lëndoi keqaz muret e trasha...

Gani Mehmetaj: Linçi serb ndaj shqiptarit

“Plagosja e dy fëmijëve serbë të Kosovës ka lidhje me presidentin Vuçiq dhe ngjashmëri me rastin Panda, kur shërbimi sekret serb vrau disa të rinj serbë në Pejë që të akuzonte shqiptarët”, shkruan kryetari i republikanëve të Serbisë, Nikolla Sandullovic. Vuçiq ishte ministër i Millosheviqit, prandaj i di mirë punët e kurdisjeve të pista...

Ndue Ukaj: Kosova mundet pa Albin Kurtin, por nuk mundet pa Amerikën

Deklarata e Albin Kurtit se "unë nuk mund t’i përfaqësoj Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ambasadori amerikan dhe as sekretari i shtetit apo departamenti i shtetit nuk mund ta përfaqësojnë Kosovën" është deklaratë e mendësisë së barrikadave dhe izolimit; deklaratë e mendësisë bashibuzuke; deklaratë që vërtet tregon ç'mendësi...

Nuhi Ismajli: Pavarësia

Pavarësia domethënë t’i shtrish këmbët e mpira sa e ke jorganintë rrish drejt duke menduarse mund të lakohesh të kthehesh prapa po nuk mendove drejt me mendpo nuk veprove se mund të lakohesh prapë nën barrën e huaj...

Albert Zholi: Gëzuar Shqipëri!

Flasin për “Telegraf”/ Reshat Arbana, Luftar Paja, Margarita Xhepa, Tinka Kurti, Jorgo Papingji, Kastriot Tusha, Luan Zhegu, Ylli Baka, Bashkim Alibali, Petrit Lulo, Alida Hisku:..

Florim Zeqa: Jo “Rrip të Gazës” në Ballkan!

Për të ardhur deri tek shteti që e kemi sot është derdhur shumë gjak dhe janë bërë sakrifica të panumërta, andaj askush nuk e ka të drejtën të luaj me atë gjak dhe ato sakrifica, qoftë ai president apo kryeministër dhe askush tjetër...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora