E marte, 26.01.2021, 09:00 PM (GMT)

Search by date: 1/5/2021

Frank Shkreli: Përgjithmonë mirënjohje për Kongresistin Eliot Engel

Pas 32 viteve në Kongresisn e Shteteve të Bashkuara, i votuar për 16-mandate nga votuesit e zones elektorale numër 16 në New York -- për herë të parë në moshën 41 vjeçare -- Kongresisti dhe miku i madh i shqiptaraëve dhe njëri prej mbështetevse më të dalluar në Kongresin amerikan të drejtave...

Xhemal Ahmeti: ''Erdhi me banane vdiq nga banaliteti''

Në gropën ndërmjet dy shkëmbinjve gjendem unë. Njëri shkëmb simbolizon historinë time, tjetri dëshirat dhe synimet që kam - ato që nga presioni i kohës dhe grupit më janë bërë program. Daljen nga gropa mund ta bëjë në dy drejtime. Në cilën anë nuk më presin çakenjtë që mezi presin gjahun për ta bërë...

Hasan Hasanramaj: Pse ne shqiptaret, në momentet më delikate heshtëm dhe po heshtim

Nuk janë raste të rralla kur për çdo dite dhe natë dëgjohen lajme, raporte, informata, shkruhen artikuj të gjatë e të shkurtër nëpër  faqet e gazetave, tv dhe mjeteve tjera të informimit nda të cilave që njëzet e një vjet resht është folur, është e përfolur, po flitet edhe sot nëpër oda të burrave, nëpër kafene, nëpër rrugë...

Ibrahim Kabili: Kur anashkalohen qytetarët, bien qeveritë!

Qeveria Hoti ra! Duhet të kishte rënë më parë! E këtu nuk e kam fjalën për vetë Hotin. Me gjithë rezervat që kam për qeverinë e tij, përsëri atë e vlerësoj si intelektual. Ai s'mund të ishte vetvetja!  Mënyra se si ai erdhi në pushtet dhe si u bë kryeministër vlen për të dëshiruar! Dhe fundi do ishte...

Albert Zholi: Ja urimet e artistëve të mëdhenj për vitin e ri 2021

Viti i Ri është koha në të cilën një vit i ri kalendarik fillon numërimin. Në shumë kultura, kjo festë festohet në të njëjtën mënyrë. Viti i Ri i kalendarit gregorian, sot në përdorim në mbarë botën, bie në 1 janar, ashtu siç ndodhte edhe me kalendarin romak....

Rexhep Shahu: ''Gabimi'' i Stupcave

Ata komandantat që ndanin në hartë copat e atdheut për veten e tyre si trofe lufte, ende pa u çliruar Kosova, ata që prisnin si bisha në pritë me ia marrë pushtetin Rugovës, pasi filloi luftën NATO për ta çliruar Kosovën, ata nuk kanë qenë kurrë në front të luftës, nuk kanë qenë në asnjë betejë...

Edison Ypi: Bike Boys

Biçikletën dhe korsitë e biçikletave, tashmë i dashuroj më tepër se sulltani femrat e haremit.Kalërimi mbi biçikletë nëpër korsi dhe rrugica të asfaltuara, ndez gjakun, forcon muskujt, hap mendjen, të mbars me emocione dhe ide të reja, të zgjat jetën...

Bashkim Saliasi: Të menduarit kritik në lëndët e shkencave natyrore

Kërkimet kanë treguar se grupet heterogjene të nxënësve janë më të përshtatshëm për të organizuar veprimtari të të nxënët në bashkpunim, pasi ato rritin shprehit e bashkëpunimit dhe ndikojnë ndjeshëm dhe në rritjen e rezultateve të secilit nxënës.Në ditët e sotme larmia e metodave të përdorura në mësimdhënie...

Gëzim Loka: Dëshmori Artan Cuku, krenaria e Lurës dhe gjithë Shqipërisë

Radhës së dëshmorëve dhe heronjve të Lurës, që në shtigje kohe kanë dhënë gjithçka që kishin për Lurën dhe krejt shqiptarinë, i është shtuar me dinjitet dhe një emër, që vjen nga uniformat blu, nga policia e shtetit, ku punoi me përkushtim në detyra të rëndësishme, në krye të njësive dhe strukturave të...

Shkrimtari i njohur analizon debatin Gurakuqi-Nishani

Në fund të vitit që lamë pas, bëri përshtypje në media një sulm jo dhe aq i beftë dhe jo aq i qartë i Bujar Nishanit si ish-ministër i Brendshëm dhe si ish-President i Republikës, ndërsa mediatika e ditëve të para të vitit të ri patën kundërsulmin e të sulmuarit, vetëmbrojtjen më saktë, të Romeo Gurakuqit...

Fahri Xharra: Si na mbytën në puse!

“Zoti ambasador, çka mund t’na thoni për këtë skenë të trishtueshme?” Ai iu përgjigj:“Ky është krim kundër njerëzimit”.Shprehja haptas e ambasadorit Uolker më 16 janar 1999 në Reçak, në mbrojtje të së vërtetës,duke rrezikuar madje edhe vetveten, do të mbahet mend përherë. Deklarata e tij para gazetarëve,ishte humane...

Fahri Xharra: Jemi në zor nga serbët

Heshtja e jonë akademike për të kaluarën tonë, mos përfillja e asgjëje shqiptare nga ne, frika  se po na hidhërohen fqinjët, mos njohja e lëndës, injorimi dhe shumë e shumë tjera e bën që serbët me shekuj ( 2 shekuj që flasin) që Kosova është e tyre.Sot e kam fjalën për kohën e Nemanëve ( Nemanjiqëve,sipas serbëve ...

Ilmi Veliu: Qyteti i alfabetit - Manastiri, u zëvendësua me Bitpazarin e Shkupit

Fjala është për çmimin, lidhur me 112 vjetorin e Kongresit të Alfabetit. Prita të reagonin manastirasit, por kot. Megjithatë, e pashë të udhës të bisedoj me disa nga miqtë e atij qyteti.Së pari, iu drejtova njeriut, të cilit më së shumti i takonte ky çmim. Ai, ishte i prerë në përgjigje se: ,,Çmimet nuk i marrin ata që u takojnë...

Skënder Kapiti: Slogani “Guxo“ i Znj. Vjosa Osmani…

Jam i pari që kam propozuar, parashikuar  dhe inkurajuar levizjen politike te Vjosa Osmanit të botuar në disa media.Znj. Vjosa Omani tani ka dalë  me sloganin “Guxo”.Më erdhi shumë mirë dhe u ndjeva mirë pasi ky slogan i saj sot përkon pikërisht me parashikimin dhe vizionin tim në ate se cfarë unë...

Kalosh Çeliku: Takime nën Rrap (XXV)

Rruga drejt Shkupit me atobusin me targë TR pati shumë ndalesa dhe kontrolle të herëpashershme. Ushtarë të veshur me të blertën laramane të luftës kërkonin pasaportat, kontrollonin bagazhet dhe donin të dinin ç’ishim…

Qazim Shehu: Panoramë e historisë së Rremullit dhe të Matit

Në bisedat e herëpas’hershme me Bajram Canametin, midis të tjerave, binte fjala për historinë dhe të kaluarën, prerjet e saj kohore dhe integritetin perms vazhdimësisë së saj. Bajrami shpjegonte me pasion këtë lidhje dhe me ekzaktësi fliste për njerëz, ngjarje, të cilat mbanin brenda një sharm trimëror dhe romantik...

Hysen Kobellari: Haki Stërmilli, shkrimtar i emancipimit shoqëror

Emri i Haki  Stërmillit zë një vend të nderuar në historinë e letërsisë sonë për shkak të prurjeve interesante në fushën e prozës, dramaturgjisë, letërsisë dokumentare, gazetarisë, etj. Nëpunës besnik dhe atdhetar, luftëtar i lirisë dhe i progresit, përfaqësues i popullit, intelektual i lidhur ngushtësisht me...

Florim Zeqa: Mos ju besoni politikanëve të tërbuar pas pushtetit!

Arsyeja pse njerëzit e ndershëm dhe atdhetar, me ndërgjegje dhe moral të pastër njerëzorë nuk mund ta gjejnë vetën në asnjë parti politike në Kosovë, është se, të gjitha partitë politike dhe politikanët në veçanti, po luftojnë vetëm për pushtet dhe privilegje personale, për të përfituar benefite për veti dhe familjet e tyre e jo për t'u shërbyer ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora