E shtune, 22.01.2022, 08:36 PM (GMT)

Search by date: 1/2/2022

Anton Marku: Krejt dhe drejtë – mision i (pa)mundshëm!

Kosova po hyn në vitin e ri me një mori sfidash. Pjesa më e madhe prej tyre e trashëguar nga politika kryesisht shkurtpamëse, kaotike dhe e papërgjegjshme e cila udhëhoqi me vendin në dy dekadat e kaluara. Qeveria aktuale, e cila erdhi para nëntë muajve në pushtet duke i fituar zgjedhjet nën...

Nuhi Ismajli: Një vëllazërim historik i pamundur

Turqia me kërkesën e saj për ndryshimin e teksteve të arsimit shqip të Kosovës (po jo edhe të të tjerëve në Kosovë!), po tregon haptazi se ajo identifikohet me Perandorinë Osmane dhe se konsideron veten e paraqitet si trashëgimtare e saj. Është normale të arsyetohet...

Aurel Dasareti: Sa shpejt kaloi koha!

Sa shpejtë kalon koha! Një vit ka përfunduar, një tjetër është në fillim. Ne kujtojmë mendimet përmbledhëse për vitin e kaluar. Viti i Ri është shumë afër në kohë dhe përjetohet ndryshe nga secili prej nesh. Viti i Ri ofron mundësinë për përmbledhje. Konsideratat. Mbyll një...

Anton Nikë Berisha: Sherafedin Kadriu - Në kërkim të thellësive poetike

Disa mendime për librin e Sherafedin Kadriut, Në kërkim të thellësive poetike. Vështrime letrare. Shtëpia botuese “Beqir Musliu”, Gjilan 2021.Vepra e Sherafedin Kadriut “Në kërkim të thellësive poetike” është një mozaik punimesh për disa dukuri e vepra letrare të autorëve tanë e të huaj...

Tahir Bezhani: Nata e heshtjeve të dhimshme

Dy silueta në krevate të zbrazëtaNë dy kënde të dhomës mbushur me heshtjeLozin me rekuizita fëmijërore, ndërtojnë kullaEmërtojnë figura përrallash rrapëlluesePërfytyrimet e fëmijëve qajnë e qeshinGëzimet hedhin syrin tinëz pas derës së plasur...

Hasan Hasanramaj: Vepra me rëndësi të shumëfishtë

Ajete Zogaj, këto ditë doli me veprën ma të re dhe me rëndësi të shumëfishtë” kushtua veprave të Anton Nikë Berishës), i cili pasuron edhe tej fushën studimore të veprimtarisë letrare e shkencore në Kosovë të këtij autori të vyer. Në hapje të librit është dhënë një vlerësim...

Poezi nga Atdhe Geci

Në Kodër të Brijës në Roganënjë kaçubë më ka pas thënëjam e vogël e kam pak shtat,vesë prej barit pijë çdo natë!... Ndodhem  tek  Shkëmbi  i  të Vjelaveaty ku perëndia shikon me emocionekëtë bukuri të bekuar të Dardanisë.Hapat e erës nëpër gjethe të pemëvee lajmërojnë një ditë vërtetë të bukur...

Mimoza Zymeri: Ti, që nuk u ktheve kurrë

Ti ishe një engjëll në tokënjë dashuri që sillte dritë,prita të takohemi prapëe jo të dëgjoja fjalë që t'i ke ik. Prita të kthehesh e fortësi një Shqiponjë që mposht çdo gjë,mirëpo shpresa filloi të zbehetkur më nuk dëgjova asgjë nga ti...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora