E merkure, 08.02.2023, 10:41 AM (GMT)

Search by date: 1/16/2023

Frank Shkreli: E vërteta e Reçakut - Barbarizëm serb dhe Krim Kundër Njerëzimit

24-vjetë më parë, me 15 Janar të vitit 1999, në fshatin Reçak, komuna e Shtimes, jo më larg se 30 kilometra në jug të Prishtinës, forcat serbe të diktatorit terrorist të Serbisë, Millosheviçit, vranë 45 persona civil shqiptarë të pafajshëm. Dje, të dielen (15 Janar, 2023) në atë fshat u mblodhën një numër i madh...

Sabile Basha: Flaka e Janarit, rezistenca gjithë popullore dhe liria

Jam e vetëdijshme se është e pamundur që në një kumtesë prej 2-3 faqesh, të bëhet një shtjellim kronologjik i të gjitha ngjarjeve e zhvillimeve politike nga ri okupimi i Kosovës (1945) e deri tek themelimi i Flakës së Janarit 1992. Andaj, do të mundohem që të shkëpus, vetëm disa prej atyre ngjarjeve të rëndësishme, për të dëshmuar organizimin...

Fritz Radovani: Edhe 555 vjet ky t’kujton

Në fillim të shek. XV Turqit sulmojnë Evropen dhe shkretnojnë fise e mbretni.Fatosi i Krujës përballë rrezikut, qi i kercnohej Shqypnisë, i drejtohet Hyjit edhe e lutë qi mos të premtonte, qi Shqypnija të bije ndër kthetra të Turqve. Lutja e tij prekë të Amshuemin, i cilli i dergon së nalti Flamurin Kuq e Zi, emblemë bashkimi e vetsundimi...

Resmi Osmani: Roman që s’duhet të mbetet në harresë

Shtysë për hartimin e kësaj eseje u bë një status i paradokohe në fb. i poetit dhe studjuesit Sulejman Mato. Bënte pyetjen: përse në Shqipëri pas viteve 90-të nuk shkruhet letërsi cilsore? Ky ishte opinion i  tij, gjithsesi nihilist. Bëra një shënim , dhe pas meje edhe krijues të...

Atdhe Geci: Prishtina

Kosovë, atdhe i lashtë  i të parëve tanëtokë  e  pellazgo  dardanëve, epirotëvetokë e pellazgo ilirëve dhe  e albanëvetokë historike  e  Kallinjve të Arbërisë. Kosovë e agimeve të hershme të ipevenë zemrën time bëhet  luftë  e  dashuribëhen koncerte e spektakle frymëzimibëhet...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora