E merkure, 18.05.2022, 02:04 PM (GMT+1)

Search by date: 1/14/2022

Sali Berisha: 31 vjetori i demonstrates antikomuniste te Shkodres!

Te dashur miq, grupet antikomuniste, qytetaret dhe studentet e Shkodres, inauguruan Vitin e Ri 1990 ne Shqiperi me nje beteje te ashper me diktaturen komuniste, demostratat e  fuqishme te datave 13-14 janar 1990, per rrezimin e bustit te diktatorit komunist, Josif Stalin...

Kastriot Dervishi: Dedë Kasneci

Dedë Kasneci (foto e hetuesisë) është njëri nga pesë të arrestuarit e parë më 13 janar 1990 për demonstratën kundër bustit të Stalinit në Shkodër. Në atë kohë, tubimi fillimisht ishte planifikuar në ditën e republikës komuniste, 11 janar 1990, por më pas u zhvillua më i plotë më 14 janar...

14 janar ‘90/ Demostrata e Shkodrës që i parapriu rënies së regjimit komunist

Data e 14 janarit të vitit 1990 në Shkodër shënon demonstratën e parë antikomuniste në Shqipëri dhe që u desh një vit për të rrëzuar regjimin komunist, i fundit regjim dikatorial në Evropën Lindore.Qytetarët e Shkodrës u ngritën në mënyrë spontane në protestë kundër regjimit komunist. Atë ditë historike...

Blerim Latifi: Ditëlindja e Intelektualit

Fundi i shekullit XIX. Tensionet midis Francës dhe Gjermanisë vazhdojnë të jenë të mëdha. Komanda ushtarake franceze ka “zbuluar një tradhtar në radhët e saj”. Oficeri Alfred Dreyfus akuzohet dhe nxirret në gjyq për tradhti të lartë ndaj Francës. Akuzohet se u ka dhënë...

Jusuf Buxhovi: Kosova mbron sovranitetin shtetëror

Reagimi i  krerëve të insitutcioneve më të larata  të shtetit të Kosovës karshi ambasadorëve të vendeve të QUINT-it" që kërkuan mbajtjen e referendumit serb në Kosovë që lidhet me ndryshimet kushtetuese në Serbi, është i drejtë dhe në përputhje me sovranitetin shtetëror të Kosovës, shpesh herë të...

Florim Zeqa: Jo referendumit serb në Kosovë!

Kosova në asnjë rrethanë nuk duhet të lejojë që Serbia të mbajë referendum kushtetues në Kosovë, për faktin se referendumi kushtetues i Serbisë nënkupton ushtrimin e sovranitetit shtetëror në vendin tonë. Referendumi i Serbisë në Kosovë është atak i drejtëpërdrejtë politik ndaj...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora