E merkure, 08.02.2023, 11:20 AM (GMT)

Search by date: 1/1/2023

Florim Zeqa: Bokshiqi dashuria dhe ëndërra ime jetësore!

Vendi ku njeriu lind, rritet dhe edukohet është dhe mbetet vendi më i dashur, më i çmuar dhe më i shenjtë i jetës. Edhe pse jam i lindur në Spitalin e qytetit të Pejës, vendrritja ime, Bokshiqi mbetet vendi më i bukur dhe më i dashur, më i ngrohtë dhe më atraktiv për të jetuar...

Ymeri & Radovani: Fishta i Madh

Lahuta asht një pinakotekë e artit kombëtar, ku poeti pikturon gjallë tipat, personat, skenarët e kostumet; një depozitë motivesh kombëtare u lihet piktorëve shqiptarë... Atë Fishta, ky gjeni me rrënjë në tokën amëtare të popullit shqiptar, që për shkak të njohjes së thellë që kishte mbi letërsinë klasike...

Ndue Ukaj: Kultura dhe arti janë shpirti i një shoqërie

E shikoj Koncerti madhështor të Vjenës dhe mahnitëm.Vjena, gjeografikisht është afër nesh.Vetëm gjeografikisht. Sepse, në aspektin kulturor dhe artistik është shumë larg.Dhe e krahasoj me standardet tona artistike që ofrohen në çdo fundvit, ku gëlon injoranca kulturore, standardet e...

Ndue Dedaj: Skicë nga Kryeziu

Nuk është një lajthitje apo trill ky titull, e njoha këto ditë në Kryezi të Pukës, veç pesë minuta, aq kohë sa i duhet njeriut me ndërrue dy fjalë me tjetrin e nga një cigare duhan.Binte një shi i imtë, që i kishte veshur degët e zhveshura të pemëve me kristale. Ai më pa kur po bëja fotografi, herë tek...

Syrja Etemi: 'Këngëzime folklorike dyzërëshe'

Sa vite e vite - bredhje e kërkime nëpër oda, shtëpi e oborre, nëpër mëhalla e lagje, nëpër fshatra e terrene të lodhshme, duke u gjendur në mesin e njerëzve dhe vendbanimeve të qeta e rebele të zonave shqiptare të Maqedonisë Perëndimore, sa të paeksploruar aq edhe të  papërfillur në njërën anë, dhe dëshirës...

Lekë Mrijaj: Faleminderit shumë famullitari ynë don Agim Qerkini

Famullia e "Zojës së Këshillit të Mirë" në Klinë ashtu sipas të dhënave zyrtare shpallet famulli me dekretin zyrtarë të imzot Nikë Prelës, ipeshkëv i Kosovës, është themeluar 39 vite më parë apo me 31 dhjetor të vitit 1983, që menagjohej nga dom Fran Sopi, famullitari  cili është edhe meritor në ndertimin e Kishës "Zoja e Këshillit të Mirë"...

Përparim Hysi: 'Motra Tone' dhe Qazim Mulleti

Sapo ish luajtur komedia"Prefekti" që ish shkruar nga Besim Levonja. Vihej në lojë jo vetëm QAZIM  MULLETI, por dhe familja e tij. Gajaseshim së qeshuri me"lojën e hollë të aktorëve, en grup", por ne që nuk e njihnim QAZIM MULLETIN krjonim një vizion krejt tjetër nga ç'Ishte, në të vërtetë, ai. Tiranasit që, den baba den, kanë...

Florim Zeqa: Veriu “Nyje Gordiane”!

Po hyjmë në javën e tretë të barrikadimit të plotë të Veriut nga serbët lokal dhe asnjë veprim për zhbllokimin e asaj pjese nga politik-bërja kosovare! Sikurse “Nyja Gordiane” në mitologjinë greke që ishte një lidhje e komplikuar, edhe Veriu i vendit është kthyer në një problem kompleks dhe të pazgjidhshëm...

Sevdail Hyseni: Darka e fundvitit

Në prag të motmotitJanë bërë rutinore,Përmbylljet e vititMe darka luksore! Të themi më shkoqurJo si Darkë e Lamës,Por aso me leshDeri n’zog të kamës!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora