E enjte, 18.08.2022, 02:13 AM (GMT+1)

Search by date: 1/1/2022

Selman Etemi: Dijetari dhe plaku i urtë Muzli Isuf Sahiti

Një ndër shumë familje të këtij mesi, e kemi edhe familjen vlerëmadhe të Uksahitëve, e cila njihet si më e vjetra e kësaj ane, dhe më e dëshmuara për sakrificë, bukëdhënjë dhe tipike tradicionale shqiptare, vlerë kjo e bartur nëpër shumë gjenerata. Nga kjo familje kemi edhe shumë pasardhës që e dëshmojnë këtë të thënë...

Gjekë Gjonaj: Dy humanistë nga Malësia

Bamirësia  sot nevojitet më shumë se kurrë.  Pse?  Sepse   jetojmë në kohën e tranzicionit, e cila për fat të keq ka zvetënuar, për të mos thënë ka zhdukur shumë vlera të shoqërisë tradicionale  shqiptare, me të cilat kombi ynë ishte i njohur   përtej kufijve gjatë gjithë historisë së tij të trishtë.   Edhe pse   në ditët e sotme...

Nuhi Ismajli: Neo-osmanizmi, alternativë edukuese për fëmijët tanë?

Në kohën tonë, shkrimit të një historie të rrejshme, proturke dhe tepër poshtëruese e të dëmshme për shqiptarët, në ndihmë i erdhi edhe qeveria e tashme e Kosovës dhe qeveritarët më të lartë të saj. Qeveritarët e Kosovës paralajmëruan edhe debat lidhur me ndryshimin e teksteve të rëndësishme të arsimit shqip...

Tomë Mrijaj: Trashigimia shpirtërore e Mons. dr. Zef Oroshit

Jeta e një njeriu të shquar ka më shumë ngjarje dhe episode, pika kulminante, që lanë gjurmë të pashlyeshme ndër dekada, në historinë dhe ndërgjegjën e komunitetit tonë të madh shqiptaro amerikanë. Tre dekada histori e lavdishme, të një pune dhe misioni të madh brenda komunitetit...

Fahri Xharra: Serbët e islamizuar, kush janë?

Kjo thënje nuk është e tanishme por qarkullon në shkrimet serbe që nga koha e pas Konferencës së Shën Stefanit ; dhe qarkullon ende sot e kësaj dite . E tmerrshme! Kishte me qenë e vetmuar sikur mos t ‘ishte bartur në kancelaritë europiane dhe sikur mos t ‘ishin mbyllur sytë nga Europa; mbyllje syve me qëllim !sepse ne as...

Eshref Ymeri: Rama nxjerr nga “kasaforta aletet” politike të Bashës

Njëri nga mjetet e informimit masiv, përcolli sot  (29 dhjetor 2021) informacionin  në vijim:“Strukturat e Partisë Demokratike në Dibër kanë braktisur deputetin Lulzim Basha, i cili, këtë të mërkurë, ka zhvilluar një takim në qytetin e Peshkopisë. Demokratët e Peshkopisë i kërkuan Lulzim Bashës...

Dedë Preqi: Duhet të jemi bashkë për t'u mbrojtur ndaj monstrumit Vuçiç

Me keqardhje do të thëmi, nëse sot shqiptarët mund të kenë rënë kaq poshtë siq po ndodh tani, na krijohet përshtypja që natyra e këtij populli të lashtë dhe me tradita hyjnore, bëhët gjithnjë e më i  ekspozuar vetëm ndaj pretendimeve gllabëruese të pushtetit ndaj njëri-tjetrit, ku gjithnjë e më tepër paraqitet një gjendje acarimi ...

Sevdail Hyseni: Babadimri…

Viti plak, o Vit i RiKurrë s’u patëm  n’terezi,Njëri shkon xhepat rrotëTjetri vjen me thesin plot! Shkojnë e vijnë sikur eraSa për të bërë “selfi” te dera,Pak dhurata, shumë urimeE çojnë jetën me premtime!...

Bardhyl Maliqi: Etika e studiuesit në etnokulturë

Në të vërtetë kjo temë është e gjerë dhe do të kërkonte një studim kompleks dhe më të thelluar, por këtu do të mjaftohemi me skicimin e problemit duke shkruar ca prej impresioneve tona, banore të përhershme të kujtesës sonë emocionale dhe episodike, pasi ato duam s’duam ne, janë bërë tashmë pasuri e jona shpirtërore...

Lugina e Preshevës në bashkëpunim kulturor në nivel rajoni e më gjerë

Lugina e Preshevës, sidomos Presheva realizoi programe të shumta kulturore e artistike dhe bashkëpunim kulturor  në Maqedoni, në Mal të Zi, në Shqipëri e sidomos në Kosovë, gjatë vjetëve të fundit të shekullit XX. Poashtu edhe këto vise shqiptare participuan në zhvillimin e jetës kulturore të Luginës së Preshevës...

Albert Habazaj: Gëzuar Vitin e Ri 2022!

Gëzuar! Nga shpirti nis uriminViti i ri të trokas me dritë në sy,Në zemër dashuri e në sy blerimin,Si gurrë burofsh, dymijë e njëzet e dy! Gëzuar dhe për shumë e shumë vite,Çdo fjalë mbushur kam me lule trëndeline,Çdo fjale për tek ju i bëhet udha dritë,Dhe pse s’vjen me aromën e një kartoline...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora