E hene, 16.09.2019, 03:43 PM (GMT+1)

Komente » Xharra

Xharra: Shitja e identitetit shqiptar nga Rexhep Qosja

“Qeveritë shkojnë e vijnë dhe fusin në ekuacionet e tyre të politizuara për efekt mbajtjesh interesash kujtesën historike kombëtare, duke e deformuar si plastelinë në përshtatje të modeleve politike. Qeveritë, me naivitet politik, bëjnë identifikimin e fenomeneve historike, me ndonjë figurë, pas së cilës ...

Fahri Xharra: Zoti Lubonja, të doli boja, Boll Mo!

“E thëna e së vërtetës nuk sjell nonjë fitim; po ka një ëmbëlsie më vete, sepse të  qetohet vetëdija kur fole ç`duhej të flisje. “ thoshte Faik Konica , Po si na flet Fatos Lubonja?Jo ore , Lubonja qanë , Lubonja vajton ,atij asgjë nuk i pëlqen nga trevat ...

Fahri Xharra: Po Kadaresë cmimin Nobel!

“Natyra e ka dijtur të na nderon me gjeniun e madh, të përzgjedhur nga mëshira e saj, që t`i tregon botës se jemi  një popull që ende frymon që nga lashtësitë mijëravjeqare. Kadareja  është fati historik i një mburrjeje kombetare.”...

Fahri Xharra: Historia nuk guxon të ndërrohet!

Kombin e mbanë historija e tij, Kombin  në mesin e kombeve tjera e lartëson e kaluara e tij,gjurmët e tija ,gërvishtjet e tija . Mos na e prekni Historinë!“Bota e qytetëruar nuk duhet te lejoj që këta pasardhës të ilirëve të lashtë e të pellazgëve edhe më të lashtë që të zhdukën...

Fahri Xharra: Shqiptarët ortodoksë të Prizrenit

“Mos   i rrëmoni varret tona,na leni të qetë,mos i  tundoni reliktet tona, o ju të padenjë,që mohoni vetën dhe prejardhjen prej nesh,për t'u shporrë sa më parë nga kombësia që e keni për krenari trashëgim nga të parët..." po të dëgjohej me kujdes,mbase dikujt do t'i bëhej, se dikush, nga andej,jeta në...

Xharra: Hebreu që bëri te njohur golgothën shqiptare

“Albanische Korrespondenz”,: “Dëshira e kësaj pune është të rrisim ndërgjegjën europiane për çështjen shqiptare.” Europa ishte e mbushur me prapagandë antishqiptare ( pas viteve 1900 ) , ne nuk kishim njeri tonin që të na mbronë ,por i revoltuar ai ngriti zërin e tij kundër asaj që ai e quajti ...

Fahri Xharra: Kompleksi i inferioritetit! Pse?

“Skllavëria, si cdo pësim tjatër, pasi rëndon ca kohë në kurriz, bëhet më në funt një zakon i pëlqyer,dhe ata që e mbajnë mi xverk e durojnë me gëzim. Veçan atyreve që lindin skllav, u është skllavëria si një natyr' e dytë dhe ata jo vetëm s'marin vesh çdo me thënë liri, po ndiejnë një farë urrejtje për ...

Xharra: Hebreu që u vra nga serbët për shkak nesh

Kur mbytet i madhi ,lindin shumë dyshime për arsyen e vrasjes . Duhej apo jo të vritej dr. Millan Shufflay? Çka iu bëri serbëve ky gjeni që të pëson  ashtu ? Shumë pyetje , shumë pyetje. Ç`iu desht një hebreut , një njeriut të  madh të shkencës të bie viktimë e së vërtetës shkencore...

Fahri Xharra: Z. Vuçiq, Vulinit ia kam thene njeherë...

”Vuçiç i quan shqiptarët “banditë”,  jep autorizime për policinë serbeKryeministri i Serbisë,  Aleksandër Vuçiç,  sapo është kthyer nga Berlini,  menjëherë ka vizituar bazën e xhandarmërisë serbe në kufirin me Kosovën. Ky është krim i organizuar”, tha ai dhe shtoi se beson që shqiptarëve të...

Fahri Xharra: Skënderbeu tek serbët!

E mendoni këte , që për  serbët Skënderbeu nuk ishte mit? . O mos ! mos më dëshproni me fatoslubonjat dhe ardianklosët , hoxhët e katundit dhe injorantët e të gjitha ngjyrave.!Me çfarë adhurimi dhe krenarije i këndohet nga serbët ,këtij  “heroi serb” ...

Fahri Xharra: Serbia e Madhe dhe shqiptarët

”Shqiptarët dhe historia e tyre , a ishim  të  padëshiruar ? ”Shqiptarët dhe historia e tyre janë ende objekt i dhimbshem i manipulimeve. Kështu çdo popull për rreth tyre tenton të përvehtësojë një pjesë të historisë në mënyrën e një recepti, të një kuzhine, të së cilës i shtohen mëlmesa në mënyrë që...

Fahri Xharra: Serbët e shokuar!

“Ana di Leilo , na e dha rastin dhe mundësinë që  ndryshe të shohim verzionin e Luftës së Kosovës (1389) , verzioni e shqipëtarve.. Ky kolekcion e vlerëshëm dhe i përkthyer shkëlqyeshëm na e mundëson shikimin e vërtetë në të kaluarën e Ballkanit “ Të rikujtojmë që gazeta ...

Fahri Xharra: Cili ishte Jani Kondo?

Kondoja nuk durohet si shqiptar. Edhe pse Kondo, para dy shekujsh ishte ai që ishte, sipas mentalitetit serb, kishte për të qenë më mirë sikur Kondo të mos kishte lindur kurrë. Ose sikur mos të kishte bërë atë që e ka bërë, sepse serbët “më lehtë e kishin pasur të mbeteshin pa Beogradin...

Fahri Xharra: Dëgjo o populli im!

Me mundësitë e mia e kam ndarë dhimbjen me popullin tim. Unë, duke lexuar për ne u brumosa dhe u dashurova në kombin tim sepse në momente të vështira ku shihej karakteri ynë , karakteri i vërtetë i një kombi  ne dualëm faqebardhë. Por fatkeqsisht i pava edhe të metat të cilat u paraqitën ...

Fahri Xharra: Serbët po na e vjedhin historinë!

Deri sa ne, mirremi me qështje të huaja të cilat aspak nuk na japin as nderë e as lavdi ; serbët e shkruajnë ”historinë” e tyre  e cila nuk është gjë tjetër  vetëm se një përvetsim ”shkencor” e një të kaluare të një vendi dhe të një  populli ; popullit që e harron vetvetën, popullit shqiptar...

Fahri Xharra: Fatos Lubonja, qepe se na lodhe!

“Sipas tij, aksioni ishte njëjtë i ekzagjeruar ashtu qysh kishte ndodhur në Shqipëri kohë më parë.“Më ngjason me një version të ekzagjeruar të atij që u krye në Shqipëri para disa kohësh ku akuza ndaj të arrestuarve pak a shumë ishte për rekrutim njerëzish për të shkuar në Irak...

Fahri Xharra: Kolona e tradhtisë jemi vet ne!

Ne ishim “gjarpërinj torturues të njerëzve, që kishin mbirë në atë vend të fëlliqur” (kronisti turk Kemal Pashazade, 1468-1534) prej nga “gratë e tyre (shqiptare) të bukura si hyritë e parajsës i morrën si plaçkë“ (kronisti turk Idrisi Bitlisi, 1453-1520). “Të gjitha pushtimet e sulltan Mehmetit u plotësuan me marrjen e Shkodrës...

Fahri Xharra: Burri në kohën e paratëparëve tanë

Do të flasim për një kohë shumë të largët; shumë herët por që lidhet kryesisht me ne si banorët e parë të kësaj  pjese të madhe të Europës , që sot e quajnë Ballkan.. Në mdihmë më erdhi arkeologëja dhe antropologëja , specialistja e  kulturave indo-europiane dhe para-indo-europiane ...

Fahri Xharra: “Onufri“ i Shyqeri Nimanit

"O shërbestar i Perëndisë... lutu dhe për mua mëkatarin dhe të paditurin, Onufër!' - varg i Onufrit, protopapë i Neokastrës... Ne ende nuk e njohim Onufrin, (Moikom Zeqo në dy esse parathënëse për Onufrin ka çelur një vijë drite për atë fenomen me emrin Onufër, njëkohshëm me Rilindjen ...

Fahri Xharra: Nopça, hebreu që e lartësoi kombin shqiptar

Franc Nopça - “ Në Shqipëri – në panairin e Europës – janë të përfaqësuara të gjitha llojet e mundshme të armëve. Kryearma është martina tek e cila, këtu, dallohen dy tipe: ajo me radius të gjatë veprimi, e importuar, martinë origjinale, e ashtuquajtura kaçator, dhe një me radius të shkurtër...




Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese