E hene, 17.06.2019, 06:39 AM (GMT+1)

Komente » Preqi

Dedë Preqi: Atdhetarizmi i një prifti

Nëse nuk je atdhetar, nuk je as  fetar i mirë, apo nuk je fetar i mirë, nëse nuk je atdhetarë i denjë, kështu do të filloja portretin e priftit dhe atdhetarit don Gjergj Berisha, i cili gjatë luftës 1999, u doli para ushtrisë...

Dedë Preqi: Për një samar kali po digjej mali

Çfarë krize politike dhe kritike po përjeton sot Shqipëria, e as më mirë nuk e ka edhe Kosova, e cila po e kopjon fatkeqësinë e saj politike, duke luajtur lojra të njëjta dhe të rrezkshme në llogari të njerëzve të vet dhe jetës së tyre. Nuk ka një porosi më të veqantë se, ajo fjala popullore që thuhet, për një...

Dedë Preqi: Kosova dhe Serbia e kanë të vështirë të pajtohen

Shqiptarët dhe serbët por edhe popujt tjerë jetuan në periudha të gjata së bashku në Kosovë, edhe se ishin shqiptarët shumicë asnjëherë nuk u bënë okupator e zaptues  të tokave dhe pronave të tjerëve. Mirëpo, asnjëherë shqiptarët në asnjë rrethanë nuk e patën lirinë e pavarësisnë  sikur populli serb...

Dedë Preqi: Etiketimet dhe ofendimet e z. Bërnabiç

Përgjigja ndaj ofendimeve të ministres së Serbisë, A.Bërnabiç, se “shqipatarët janë njerëz të maleve”, nuk duhet të tingëlloj aq shqetësusese, nga se shumica e këtyre njerëzve nuk e dinë as preardhjen e tyre, dhe tek ta, mbizotëron si gjithmonë bota e tillë e shantazheve, e mashtrimeve...

Dedë Preqi: Rënia e përgjegjësisë mbi pushtetin e anarkisë

Edukimi i shoqërisë shqiptare për të qenë më të sinqertë në kryerjen e detyrave të veta politike, duhet kuptuar në rend të parë si një qëndrim të drejtë njerëzor, moral dhe shpirtëror, i cili vjen jo nga fjalët e këndëve, por në kuptimin e burimëve të frytshme njerëzore dhe të përvojës së vendeve tjera...

Dedë Preqi: Provokimet e bandave serbe në Veri të Dardanisë

Serbia është më se e vetëdijshme për një rrezik të tillë, për faktin që i ka ardhë veza te bytha, ose duhet ta njoh realitetin që ta njoh pavarësinë e Kosovës, ose Vuçiqi me ruajtjen e ekuilibrit pro-ruso-millosheviqian dhe gjysmëpushtetin e vet “pro-evropian” duhet të bie në grackë...

Dedë Preqi: Vetëflijimi i nënës Pashke për bijt e saj të vrarë

Gjurmat e luftës fashiste të Serbisë dhe natyrës së krimit të saj ç’farosëse mbi popullatën e pafajshme shqiptare, dhe në mos qofshin më brutale se në kohën e Hitlerit, ato janë edhe një çmendi njerëzore, të cilat kanë shkakëtuar pasoja të rënda dhe trauma të thella psikike tek populli i këtij vendi, sikur...

Dedë Preqi: Pështjellimi i lëmshit dhe humbja e fijes politike në Kosovë

Një qëndrim jo liberal e ka treguar Evropa, ndaj qytetarëve të Kosovës, me ç’rast po vërehet se kjo Evropë, po i pranon gabimisht urdhërat e dikuj tjetër, dhe në thelb të kësaj natyre po tregon  edhe pa aftësinë e vet, që të kryej detyrat të cilat i takojnë, apo çëllimisht  po shfaqët një lloj politike  jotrasparente vetëm...

Dedë Preqi: Presidenti që fyen vlerat e luftës së UÇK-së

Zhgënjimin që e përjeton sot ky popull është një mundim golgote që nuk e ka pritë, e në veqanti nga njerëzit e vet të cilët populli u ka besuar dhe u ka dhënë detyrat, duke menduar se shqiptarët mjaftë kanë hequr dhe nuk do e humbin fuqinë e tyre, dhe me arsyen se një dreq të madh e heqëm prej qafe në kohën...

Dedë Preqi: Kënga ''Shpëtimi i Krishtit në Jeruzalem'', Kosova në shpirtin tem

Këngët nacinaliste të serbëve për Kosovën, jehojnë edhe në Jeruzalem të Izraelit, me ç’rast festojnë edhe Pashkët e tyre, si dhe në çdo tubim dhe manifestim të tyre, kudo edhe në botë tingëllon emri i Kosovës, jo që në këto raste kënga e tyre është shprehje e një kulture njerëzore, dhe që tregon...

Dedë Preqi: 27 prilli 1999!

Reagimet shpirtërore të popullit shqiptarë nuk do pushojnë pothuaj se asnjëherë, kur kujtojnë të bëmat kriminale dhe gjenocidiale që shkakëtoj regjimi kriminel i Serbisë, ndaj këtij populli të pafajshëm, vetëm për shkakun se janë shqiptarë dhe dëshirojnë lirinë e vet njerëzore në tokat e veta arbërore...

Dedë Preqi: Shqiptarët në Maqedoni e kanë një shans të bëjnë histori

Kriza është e kohës, apo shqiptarët vetë vrapojnë pas ngjarjeve të tilla, padyshim se është e domosdoshme dhe duhet të tregohemi të përmbajtur ndaj një gjendje të caktuar historike, e cila siq thotë populli “një herë vie vera nga dera”, që në këtë rast edhe shqiptarëve të Maqedonisë...

Dedë Preqi: Rrëfimi i lokes për Ditën e Luleve

Edhe pse është një kohë e kaluar, që rrumbullakson 20 vite të plota, por ajo që është e përjetuar rëndë nuk mund të harrohet lehtë, sepse jeta njerëzore nën çfarëdo rrethanash, kurrë nuk pushon që të ketë kuptim, duke mos i humbur shpresat dhe vlerën e identitetit të vet. Ishte 14 prilli i vitit 1999...

Dedë Preqi: Vuçiqi një dinak që ikën nga e vërteta

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, dhe të tjerët, duhet të mësojnë nga gabimet e kaluara, të metat, shkatërrimet dhe shkalla më çnjerërore e gjenocideve, që i ka shkakëtuar regjimi serb, të cilat nuk i kanë sjellë asnjës pale njerëzore dobi dhe qetësi, por duke u distancuar ...

Dedë Preqi: Kolonizimi i Veriut me serbët ardhacakë

Planoprogramet e Serbisë ndaj Kosovës, gjithherë edhe në të kaluarën kanë pasë karakter fashist dhe provokativ, realizimi i të cilave ka pasuar me pasoja afatgjate politike dhe ekonomike. Ideja mbi kolonizimin e Kosovës me qëllim të serbizimit të saj dhe shpërnguljes së shqiptarëve...

Dedë Preqi: Shqipëria dhe Kosova, dy shtete sovrane me pushtete profane!

Nëse kemi parasysh dy shtete me shumicë shqiptare, sikur që janë Shqipëria dhe Kosova, padyshim vërejmë se jemi para  një fuqie dhe vullneti të shumëcës, sovraniteti i të cilëve merr edhe formën e pushtetit të shumëcës, duke pranuar dhe respektuar të gjitha të drejtat e pakicave...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese