E merkure, 08.04.2020, 06:34 PM (GMT+1)

Plus

Anton Kodrari: Un percorso spirituale nel ciclo iconografico di Lin Delija

L’oggetto materiale di questa breve riflessione è la coesione armonica, sul piano dell’ontologia della fede, tra un’esistenza profondamente cristiana e la sua continua manifestazione nella storia dell’arte della vita, in quanto essenza inalienabile dell’unicum vocazionale di Lin Delija: il sacerdozio battesimale e l’attività artistica...

Sevdail Hyseni: Lypsarët nuk njohin kufij, moshë, gjini dhe përkatësi nacionale!

Në një rrëfim të zonjës Behije Hamiti, një pedagoge, humaniste dhe adhuruese e fjalës së shkruar artistike, me qëndrim të përkohshëm në Gjermani, na shpaloset me ngjyra emocionuese, rasti i një femre të moshuar lypsare, duke na kthyer në kohën e Migjenit tonë të madh, kur "mjerimi kishte vulën e vet të shumtueshme...

Alfred Papuçiu: Ismail Kadaré - un génie créatif de l'art international

Le 1er janvier 2020, le président de la France, Macron, a décerné à notre écrivain, Ismail Kadaré, le titre d'État le plus élevé "Grand officier de la Légion d'honneur". Ce titre a été créé le 19 mai 1802 par Napoléon Bonaparte. Ce titre est donné aux personnalités les plus en vue de la France et du monde. C'est un grand honneur de devenir...

Fahri Dahri: Dodona lartëson vetëm në Thesproti

Arësyeja e shkrimit që ndërmora, nuk lidhet me “Tomorrin hyjnor”, por me disa saktësime të domosdoshme, të cilat ndofta nga mos njohja e zonave gjeografike, artikullshkruesi ka devijuar nga e vërteta e vendndodhjes së Tempullit “Dodonë”, e cila, siç thotë dhe autori: “Dodona është ndërtuar në një epokë shumë të hershme, në epokën mitologjike”...

Alfred Papuçiu: La Suisse, la découverte d'une nation

Au cours des 32 années de ma vie en Suisse, j'ai lu que j'ai parcouru plusieurs fois du nord au sud et de l'est en ouest, de nombreux ouvrages sur les réalisations de ce petit pays d'une superficie de 41.285 kilomètres carrés, auxquels notre Renaissance a également pensé, pour l' Albanie, mais aussi pour le Kosovo marty...

Alfred Papuçiu: Hope for treatment of thalassaemia in the near future

Every May 8, everywhere in the civilized world, is marked the Day of War against Thalassaemia, this disease of the twentieth century and the 21st century. On this day, we remind those children, teenagers and adults that they have to face the disease for years. Their example and the steps that have been made in the last years...

Alfred Papuçiu: Les Albanais originaires de Zara ou d'autres régions de la Croatie

Poursuivre son chemin à la diaspora, le cœur ouvert à autrui, à son voisin, à son ami, à son copain, à sa sœur ou à son frère représente sans doute un grand défi. En parlant de la diaspora, de ses compatriotes où qu'ils soient, en Europe ou aux États-Unis, en Australie ou en Amérique latine, on rend tant soit peu service au ...

Alfred Papuçiu: La stabilité aux Balkans et l’Europe de Sud - Est

Tout d’abord je voudrais remercier Monsieur Jayantha Dhanapala et Serge Sur respectivement Directeur et Directeur adjoint de l’UNIDIR ainsi que tout le secrétariat de la Fondation Hellénique pour la Défense et la Politique étrangère de nous avoir invités à Rhodes, la plus grande des îles du Dodécanèse...

Alfred Papuçiu: 8 maji dhe shpresa për mjekimin e Talasemisë

Në çdo 8 maj, kudo në botën e qytetëruar përkujtohet Dita e luftës kundër Talasemisë, kësaj sëmundjeje të shekullit XX dhe të shekullit XXI që është e përhapur në shumë vende të botës. Në këtë ditë, të gjithë ne kujtojmë me përmallim ata fëmijë, adoleshentë dhe madhorë që ditën të përballojnë...

Des esquisse et des contes littéraires par Alfred Papuçiu

Cette année-là à Nairobi la Conférence Mondiale des Femmes a tenu ses assises. On a proposé à Arban de partir avec la délégation des femmes puisqu'il avait une expérience avec les organisations internationales. Naturellement, il a accepté,  avec le désir de voir ce beau pays africain et non pas tellement pour écouter les...

Reshat Nurboja: Histori e shkurtër e Pejës nëpër vite e shekuj

Peja, është njëra ndër vendbanimet më të vjetra evropiane, ku jeta njerëzore nisi që në kohën e gurit. Në këtë lokalitet lindën dhe u zhvilluan banorët më të lashtë, një popull por i njohur gjatë historisë me emra të ndryshëm, si pellazgë, ilir, alban, e shqiptarë...

Gjekë Gjonaj: Ushqimet tradicionale të Trieshit

Trieshi  është i njohur për vlerat e larta ushqimore dhe shijen e saj mjaft të mirë. Kjo zonë bjeshkore  ofron specialitete  të veçanta. Kuzhina e saj tradicionale është e ngjashme  me kuzhinën e  krahinave  tjera të Malësisë së Madhe. Në traditën e sofrës, siç i thonë...

Ajshe Leka: Cilat janë ushqimet më të mira për stinën e vjeshtës?

Të ushqyerit duhet të ndryshojë dhe përshtatet edhe sipas stinëve të vitit. Në pranverë dhe verë, kur rritet energjia dhe sistemi ynë i tretjes bëhet më i fortë, ne mund të konsumojmë më shumë ushqime të papërpunuara dhe të ftohta, ndërkaq në vjeshtë rritet dëshira për ushqime të ...

Ajshe Leka: Si duhet të ushqeheni në fazën e menopauzës?

Nivelet e hormoneve në rënie, sidomos estrogjeni, stresi dhe gjumi i papërshtatshëm, bëjnë që disa femra gjatë menopauzës të jenë të prira për të fituar peshë, veçanërisht në pjesën e barkut. Për fat të keq, shtimi në peshë gjatë menopauzës nuk është vetëm një gjë e ...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese