E marte, 04.08.2020, 09:40 AM (GMT+1)

Plus

Bukuria trupore e personave VIP, falë dietave

Shumica e personave të njohur publik si këngëtarë, biznesmen, politikan dhe njerëz nga fusha të ndryshme të artit, janë në formë të duhur trupore jo falë natyrës, por falë dietave që ata i janë nënshtruar te dietologia Blerina...

Zhargoni i dashurisë, si flasin zemrat tani

Revolucioni i kodit të dashurisë së shqiptarëve. Dikur fejoheshin që në djep, kishin ndihmën e shkuesit dhe shkruanin letra të bukura dashurie. Sot i nisin simpatitë që në kopësht, e shprehin dashurinë me mesazhe celularësh...

Shqiptaret nen “kthetrat” e semundjeve te zemres

Semundjet e zemres zene vendin e pare ne vendin tone, ne renditjen e semundshmerise, dhe po keshtu edhe shkaktaret kryesore te vdekjeve. Shkak mbetet duhani, alkooli, si dhe obeziteti. Keto jane te dhenat me te fundit qe japin...

Kujtime nga Lufta e Drenicës në Vitin 1945

Me prishjen e marrëveshjes  (1943) në mes partisë Komuniste Shqipëtare dhe partive Dernokratike, në Mukje, delegatët 12 me 12 patën pru vendim që Kosova t'i bashkohet nënës Shqipëri, këtë marrëveshje e prishën komunistët, ngase këtë parti e drejtonte Milladin Popoviçi e...

Gratë dhe aktiviteti seksual në moshën e mesme

Kur lëvizja e grave, ose siç njihet më mirë lëvizja feministe u riaktivizuan sërish në fund të viteve '60, shumë gra filluan të dialogonin në grupe të vogla (me miket e tyre) për përvojat dhe ndjenjat e tyre seksuale. Të flasësh hapur për seksin që kryen...

Valbona Çoba: ''Po të thoja 'PO' do të isha më e pasur"

Zgjohet një sekondë përpara se ora e zgjimit të përfundojë zilen e saj. Asnjëherë nuk ngopet me gjumë dhe në cdo moment i duhet të planifikojë. Valbona Coba jeton me të gjithë intenstitetin e mundshëm një jetë të vrullshme në...

Një kënaqësi që zgjat

Kënaqësia mashkullore në pjesën më të madhe të rasteve është më e shpejtë për t’u arritur krahasuar me atë femërore. Atëherë ja një seri teknikash dhe këshillash të sugjeruara nga seksologët, për të akorduar më mirë kënaqësinë...

“Mos ta dijë gruaja”! Ja çfarë na fshehin burrat

Kur kemi qenë adoleshente, i dashuri moshatar apo pak vite më i madh se ne, sigurisht që ishte shumë i lumtur që kishte në krahë një vajzë simpatike, të zgjuar, të ëmbël, që dukej shumë mirë me ato veshjet e thjeshta sa herë hynte...

Si i thonë “të dua” në gjuhën e tij?

Mos u ngrys kur partneri nuk e vë re mënyrën tënde të të thënit “faleminderit”, “më fal” dhe “të dua”, sepse ndoshta nuk ke zgjedhur gjuhën e përshtatshme. Bëj zgjedhjet e duhura duke nisur nga leximi i këtij manuali...

Nxirre personalitetin nga valixhja

Minimaliste apo super e tepruar me gjërat që merr vete kur nisesh në një udhëtim. Nuk e dije? Bagazhet zbulojnë personalitetin tënd. Të përgatisësh valixhen kërkon kohë, hapësirë dhe organizim. Por jo gjithmonë këta elementë janë...

Qan lehtë? Ja si t’i fshehësh lotët

Nuk kemi ndër mend të të këshillojmë që të mos qani më. Në fund të fundit është e dobishme përderisa e lejon stresin të shkarkohet. Veçse në disa raste nuk është mirë që të tjerët të shohin se janë dukë të rrjedhur lot nga sytë...

Të pasme seksi? Diçka mund të bëhet

Kur të pasmet nuk janë pika jonë më e formë (dhe kjo ndodh vërtet shumë shpesh). Kur kremrat e reklamave nuk të transformojnë në modele. Ka një zgjidhje. Dietë, ushtrime dhe masazhe
Ka mundësi, madje shumë mundësi...

Disa mendësi tejet të gabuara mbi vetëvrasjen

Për fat të keq, edhe kur flitet për një fenomen kaq serioz si vetëvrasja, të shumtë janë ata që bazohen në idetë e pasakta e të përcipta që gjerësisht qarkullojnë në shoqërinë tonë. Opinioni publik tenton të heqë përgjegjësitë nga vetja duke...

Beqari nga hiri apo pahiri

Pikësëpari dua t'ju kërkoj t'i lexoni me dashamirësi këto radhë, pasi nuk kanë për qëllim të sulmojnë a lëndojnë ndokënd, por thjesht të ndihmojë të parit e beqarisë si nga pozitat e epërme të atyre që s'kanë të bëjnë me të, ashtu edhe...

Tipi i mashkullit që të pëlqen? Zbuloje

Një burrë nuk të josh rastësisht. Të gjitha kanë diçka të përbashkët që të bën për vete. Një tip mashkulli gjithmonë të tërheq më shumë se të tjerët. Por e di me të vërtetë se cili ëhstë ai? Bëj testin dhe zbuloje...

A e mund e bukura bishën?

Të gjithë jemi dakord që njerëzit duhen gjykuar për atë janë e atë që bëjnë, e jo për pamjen e jashtme, e megjithatë jemi po ne që thellë brenda vetes e shohim pamjen e jashtme si përcaktues të mënyrës me të cilën shohim të...

Eralda Hitaj "Jam Angelina Jolie shqiptare"

Të kesh një imazh të ngjashëm me atë të një artisteje të adhuruar të kinemasë bashkëkohore, ka dy këndvështrimet e veta. Së pari, krahasimi me një ikonë të tillë, përbën shenjë vlerësimi, si dhe një mundësi të mirë për t’u vënë në qendër të...

Ismail Qemali firmosi ardhjen e Princ Vidit në Shqipëri

Plotë 11 muaj pas 28 Nëntorit 1912, i ndodhur nën presionin e qeverisjes së sforcuar e inaktive, që njihet vetëm për ngritjen e flamurit në Vlorë dhe shpalljen e Pavarësisë, për vetë kushtet ku ndodhej Shqipëria pas daljes nga "zinxhirët" e pushtimit turk, kryeministri Ismail Qemali, detyrohet të...

Kazinotë, aty ku përfitohet nga puna e adoleshenteve

Nuk pretendojnë të jetojnë si moshatarët e tyre të pasur, por të paktën duan ato pak gjëra elementare që t'i bëjnë të ndihen të kohës. Pikërisht, këto kërkesa që prindërit e tyre kurrë nuk munden t'ua plotësojnë, ka detyruar ...

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora