E premte, 17.09.2021, 10:52 AM (GMT+1)

Mendime

Dogji farexhene myslimane dhe kodat e saj

E enjte, 12.03.2009, 07:42 PM


Reuters
Scanpix
Oslo
 
Foto SCANPIX
 
Sara Azmeh sot dogji ferexhen e grave muslimane ne Oslo, ne prani te dymije personave. Si reagim ndaj ketij akti, disa gra muslimane te mbuluara me ferexhe hudhen topa bore drejt Sara Azmeh e cila edhe u godit ne koke. Sara mendon se ferexhja e gruas duhet te perdoret vullnetarisht nga gruaja dhe jo duke e detyruar ate apo femijet te perdorin ferexhen. Sipas saj ky eshte edhe nje segregacion i femrave. Duke e djegur kete ferexhe do te digjen edhe kodet qe jane te arhivuara në ketë ferexhe, thote Sara. Njeherit me kete akt protestoj edhe kunder bindjeve muslimane se gruaja eshte vetem objekt dhe se ky akt eshte i imi domosdoshem. Ferexhja i ndalon femrat te zhvillohen ne shume lami te jetes dhe ato nuk mund te i realizojne cellimet e tyre. Sara Azmeh ka kulture muslimane dhe mori guximin per te kryer kete akt perkunder hudhjes se topave te pores te arazhuar nga indivit fanatik.
Enderroj qe te merr fund nje ferexhe e madhe e zeze ne mes perendimit dhe botes muslimane. Enderroj qe grate muslimane te kene mundesi per te lezvizur jashte pa ferexhe, u tha Sara te pranishmeve ne kryeqytetin e Norvegjise.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora