E shtune, 08.08.2020, 10:15 AM (GMT+1)

Komente

Ilmi Veliu: 100 vjetori i kosovarëve që mbetën në Kërçovë në vitet 1916-1918

E diele, 27.01.2019, 12:48 PM


100 VJETORI I KOSOVARËVE QE MBETËN NË KËRCOVË NË VITET 1916-1918.

Nga Dr.sc. Ilmi VELIU

Deri në Gostivar, ndertimi i hekurudhes shkonte pa probleme te medha. Por kur ndertimi i hekurudhes arriti ne gropat dhe kodrat e malit Bukovik, (mal në mes të Gostivarit e Kërçovës) rëndesine dhe problemet nuk i ndienë vetem ekspertet gjermanë e bugarë, por shumëmë tepër i ndienë kullaketët (puntorë krahu me dhunë) banoret vëndas ku kalonte hekurudha dhe shqiptaret e sjellur nga Kosova, po edhe robër tjerë lufte………..

Ushtaret gjermanë dhe bullgarë,të armatosur deri ne dhëmbë, shëtiteshin në mesin e puntorëve-robër (te sjellur nga Kosova e Qameria) ku kujdeseshin qe askush nga ata mos të ikte dhe mungonte ne punen e perditeshme. Kriza ekonomike dhe uria ne kete kohe lufte, edhe me teper e rendonin gjendjen edhe te popullates vendase, të prapambetur dhe  shume te varfer ekonomikisht, e qe nuk kishin mundesi te ushqenin vehten e jo mëedhe  puntoret e sjellur nga Kosova e që punonin në hekurudhë……..

Puntorët qe trajtoheshin si rober lufte dhe  ishin sjellur ketu me dhune, qe quheshin ,,Kullakë,, e qe ishin ndertues te kesaje hekurudhe (hekurudha e vogel, Gostivar-Kercove-Oher) si ushqim u jepej nje kilogram buke misëri (Gertuk-kollomoç) dhe nga dy kumbulla te thata ne dite,por kishte dite që mungonte edhe ky ushqim i pakët.  Ndërtimi i hekurudhës përparonte, kurse puntoret ishin te detyruar te flinin jashta, nen qiellin e hapur, edhe ne dimer edhe ne verë. Me jeten dhe gjakun e tyre eshtë e shenuar çdo pellembën e hekurudhës. Ne malin Bukovik (veri i Kërçovës)  dhe malin Presekë (jug i Kërçovës) ,trashesia e bores në dimër arrinte deri në tre metra………(Vota: 3 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora