E marte, 24.11.2020, 03:55 AM (GMT)

Kulturë » Kinema

Sabrina Ferilli

E merkure, 19.04.2006, 06:56 PM


Sabrina Ferilli në zemrat e italianëve

Sabrina Ferilli

Aktorja shpërthyese romane hyri në zemrën e të gjithë italianëve falë komikës së saj që e bëri atë kaq natyrale dhe spontane. Ka lindur në Fiano Romano më 28 gusht të 1964, me një nënë shtëpiake dhe një baba punojës në partinë komuniste të asaj kohe. Këto rrënjë familjare kanë shpjeguar pasionin politik të Ferillona, e cila nuk i ka fshehur kurrë preferencat e saj politike, më saktësisht orientale të së majtës dhe të mënjanuara nga konteksti social, në të cilin është rritur. Diçka në fakt që, nuk i ka shpëtuar kurrë është ajo e të qënit një grua e formës ballkanike praktikisht e përsosur dhe e një bukurie mararmendëse. Dyshime që jo të gjitha dhurohen nga nëna natyrë dhe gjëja e parë që duhet bërë është të gërmosh në botën e spektaklit. Kështu sensualja Sabrina pasi ka frekuentuar kompaninë tetrale në qytetin e saj me sugjerimet e regjizorit Beppe De Santis kthehet pa asnjë farë suksesi në drejtim të Centro Sperimentale të kinematografisë. Dështimi i saj i parë nuk e ka inkurajuar aspak aktoren bukuroshe. Në fillim ka nisur të luajë role të vogla dhe sekondare. Derisa në vitin 1990 kineasti Alessandro D”Altari e zgjodhi për “Amerikano Rossa”. Ishte ky fillimi i karrierës kinematografike që do t’a çonte të interpretonte një rrugë të evenimenteve të ndryshme të suksesit. Jo vetëm në skenën e madhe, por dhe në atë të voglën ajo arriti të futej në zemrën e italianëve. Vetëm në vitin 1994 me filmin “La bella vita” të Paolo Virzi u shfall zyrtarisht diva e kinemave. Linjat e një fiziku perfekt për një kalendar seksi pati aq shumë sukses dhe e solli në Bel Paese duke e cilësuar Sabrina midis kampioneve më të fuqishme në shitjen e kalendarëve. Aktorja sidoqoftë mjaft e dashur nga autoironia nuk e ka fshehur kurrë aspirimin e saj për të qënë më e dashura e italianëve dhe madje e ka definuar vetën si “vajza me gjoksin më të bukur”. Është mjaft e dashuruar me kafshët saqë jeton me macen Romolo dhe qenushin Nina. Është një model i bukur Italian që adhuron natyrën dhe preferon të lexojë mjaft libra. Sabrina Ferilli ka bërë ceremoninë e dasmës së saj në vitin 2003 me Andrea Perone pas 8 viteve të fejesës, në Fiano Romano me 25 truprpoje dhe vetëm pas dy vjetësh martesë ka arritur në një ndarje të kuptueshme nga ana e të dyve.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora