E merkure, 17.04.2024, 11:12 PM (GMT+1)

Search by date: 4/1/2024

Bedri Tahiri: Ndërgjegjshmëri e përgjumur kombëtare

Në korrik të vitit 1907, në betejën e Deviçit, në luftë kundër turqve, ra heroikisht Bejtë Galica (babai i Azem Galicës);Në korrik të vitit 1921 Shotë Galica vret naçallnikun në Mitrovicë;Më 15 korrik të vitit 1924 u zhvillua Epopeja e Arbërisë së Vogël;Më 25 korrik të vitit 1924 dha shpirt Azem Galica...

Sabile Basha & Tefik Basha: Popullsia e Kosovës në dokumentet e Shqipërisë, 1958

Në nëntor 2004, kisha shkuar në Tiranë për të hulumtuar për disa dokumente të Lëvizjes Ilegale Patriotike Shqiptare, por që kishin të bënin edhe me Shqipërinë e viteve 1945 e këndej. Pas një pune të gjatë hulumtuese, gjeta shumë dokumente që më hynin në punë për librin ”Të burgosurit politik shqiptarë në Kosovë gjatë viteve 1945-1989”...

Frank Shkreli: Xhevat Kallajxhi – Dom Zadeja, krenaria e fisit të Ilirisë

Sipas burimeve, përfshir Radio Vatikanin, ka qenë Gjykata Ushtarake e Shkodrës -- e përbërë nga kryetari Hamid Keçi, antarë, Mustafa Iljazi dhe Arif Gjyli, prokuror Sotir Dodona dhe sekretari Shaban Kuçi -- ajo që me 16 shkurt 1945 kishte dhenë vëndimin e prerë: “Për të pandehurin Dom Ndre Zadeja...

Edison Ypi: Qeni i Lekut

-E di për çfarë do më pysësh. S’je i pari që habitesh me mua dhe punën time. Këto 7 makina nuk i kam nxjerrë për ti shitur, siç tu dukën gabimisht. Do ja jap me qera turistave që pas pak do vinë me miliona dhe mezi po i pres. Tu pa vjet gjithata turista nëpër Tiron, nuk u besojsha syve dhe veshve...

Albert Habazaj: Nga Podgorani i Trebeshinës në Bankën Botërore të Uashingtonit

Pata shkruar para ca vitesh për “Vajzën me flamur”, atë vajzën e brishtë Ardita Vreka, lindur në Vlorë, por me rrënjë Trebeshine. Për dijet e saj pas diplomimit në Kolegjin Amerikan të Athinës (“DEREE” - Shkolla e Biznesit dhe e Ekonomisë) iu dha mundësia që të parakalonte me flamurin kombëtar dhe kjo ia shtoi...

Hasan Hasanramaj: Nga tubimet letrare të mbajtura në Rugovën turistike

Tubimet e shumta letrare të mbajtura në Rugoven turistike gjithmonë kanë qenë dhe janë edhe tani  mjaftë të rendesishëme,   sepse nëpërmjte tyre në të kaluaren dhe tani shkrimet poetike letrare artistike në përgjesi,   e kjo është një ndihmesë e madhe për zhvillimin dhe afirmimin e kulturës,   fjalës së shkruar dhe artit në...

Hamdi Hysuka: Atje ku takuam historinë shekullore

Mëngjes i bukur pranvere. Kalendari shënoi 22 mars 2024. Shkencërisht, sipas ciklit astronomik, është dita e parë e pranverës. Me një grup të Organizatës së Veteranëve e të Pasardhësve të LANÇ Mat, përmes freskisë së mëngjezit dhe bukurive natyrore, udhëtuam për në Dibër të Madhe...

Gani Mehmetaj: Marie Shllaku, Zhan D'Ark shqiptare

Me 2 prill 2024, në Pejë, do të bëhet përurimi i bustit të Marie Shllakut, heroines që luftoi për lirinë e Dardanisë.Nazmi Kursani, gjakovar,  njeri i OZN-se, e tradhëtoi dhe e dorëzoi te serbët, ndërsa e denuan me vdekje dhe e pushkatuan heroinen shqiptare me katër prifterinj shkodranë...

Timo Mërkuri: Ikja si triumf i jetës

Qysh në leximin e parë e ndjen se poezia "Tuj  ikë dekës" e Donika Dabishevcit është një poezi moderne me kuptimshmëri të drejtpërdrejtë, por kjo, jo për shkak të dialektit dhe melodicitetit të saj se sa për aspektin tematik, ideor dhe stilistik , të cilat bëjnë që ajo duket si një degë lisi epik që është zgjatur në kohën tonë...

Fahri Xharra : Homeri i Ballkanit, i panjohur për shqiptarët

E shihni këtë burrë me plis dhe lahutë, e njohni ? Nuk e besoj. Por, edhe nëse e njofim jemi shumë pak nga ata. Burrin me lahutë,  studjuesit amerikan e kanë quajtur “ Homeri I Ballkanit . Do e spjegoj më poshtë.Nga shqipatët i vetmi që ka shkruar për këtë figurë “ të...

Sevdail Hyseni: Iftari “politik”

Në muajin e bekuar të RamazanitPër t’i promovuar hilet e shejtanit,U mblodhën me qindra politikanëDuke marrë në gojë gjithë dynjanë. Ata janë, po aq edhe mendjevrarëSa dhe n’Ramazan bëhen mëkatarë,Nuk e kursejnë as muajin e shenjtë...

Përparim Hysi: Duke pritur 1 prillin

Ngaqë 1 prilli është marrë si"dita e e gënjeshtrave", unë po sjell ca rrëfenja që, sa kam  lexuar, nuk njihen nga lexuesit. Sado të  shkurtëra këto rrëfenja, përcjellin një mesazh të bukur.Janë të tipit "qesh e ngjesh". Natyrshëm, këto rrëfenja janë si "thërrime" të mbledhura nga goja e popullit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora