E enjte, 29.02.2024, 11:41 AM (GMT)

Kulturë

Xhenc Bezhi: Nënë madhe

E marte, 07.04.2009, 06:00 PM


Xhenc Bezhi
Xhenc Bezhi
Xhenc Bezhi

Nënë  madhe

A e kishe
orën fjetur
kur vrazhdësia e moteve
na  e vodhi  dheun
ndër  këmbë

kur  bjeshkë  lartat
u plasariten
e lumenj gjaku
ndanë brigjet

kur mushkrit
frymë s´u ngopen
e terri dritën nxiu

kur treqind grosh
kushtonte
vrima  e një miu

Të ndërtojmë ura
puna tash u pa
brigjet t´na bashkohen
kala Rozafa

prej Sharri deri në Jon
veç një Marigone

të kemi veç një emër
emër shqiptar
apo  si zogj
të qyqes të  mbesim
te shpërndarë(Vota: 2 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora