E diele, 25.07.2021, 01:29 PM (GMT+1)

Shtesë » Historia

Agim Musta: Gjemat e Komunizmit ne Shqiperi (Fragment)

E premte, 05.12.2008, 02:07 AM


Lejen per terrorin komunist e ka firmosur Lenini
Gorbaçov


Terrori komunist eshte unikal ne historine e njerezimit. Ai filloi ne Rusi, me Revolucionin bolshevik te Tetorit dhe gjate shek.XX, u perhap ne Europe, Azi, Afrike dhe Ameriken Latine. Rusia dhe kombet e tjera nen sundimin e ish perandorise cariste, iu nenshtrua nje terrori me permasa biblike, qe vazhdoi per trecerek shekulli. Pergjegjesine e drejtperdrejt per terror, e mban tartaro-çifuti, Vladimir Iliç Iljanov (Lenin). Lenini u zgjodh nga historia, qe mesimin tragjik ta çonte deri ne absurditet duke nenshkruar lejen per terror. Si gjeni i se keqes, Lenini sifilitik, perpunoi komunizmin praktik, si nje perzierje te tiranise se lashte greke, me despotizmin oriental, duke huazuar shume gjera nga inkuzicioni mesjetar dhe bizantinizmi greko-sllav. Lenini kishte si idhull, Fransua Babëfin, i quajtur “popullvrases”, gjate Revolucionit Francez. Lenini, mjeshter i terrorit shpalli boterisht se: “Himni i klases punetore le te jete kenga e urrejtjes dhe e hakmarrjes. Pas çdo rezistence, qofte dhe te vogel, te kalohet ne ekzekutime masive...”.
Komunistet shqiptare kete porosi te Leninit, e zbatuan me zell ne shume krahina te Shqiperise, si ne Libohove, Gjirokaster, Kurvelesh, Pogradec (Dunicë), Martanesh, Lushnje, Kukes, Mirdite, Tirane, Postribe, Malesi e Madhe, etj. Koçi Xoxe, zv.Kryeminister dhe Minister i Puneve te Brendshme gjate periudhes 1945-1948, urdheronte shefat e sigurimit dhe repartet e M.P. te Brendshme, qe vepronin ne Veri te Shqiperise: “Vrisni, prisni, dhe beni çfare te doni, vetem zhdukni reaksionaret”. Terrorin masiv, te ushtruar nga komunistet shqiptare, e pohon edhe vete Enver Hoxha ne mbledhjen e K.Q. PPSH date 17.12.1981. kur i drejtohet anetareve te pleniumit me keto fjale: “Shoket e rinj duhet te dine, se gjate kohes se luftes Mehmeti, ka kryer veprime te denueshme anarkiste dhe terroriste. Ai ka vrare ne mase fshatare te pafajshem...”.
Persa i perket moralit dhe etikes komuniste, shefi boteror i tyre, Lenini, pyetjes se dy gazetareve angleze, ne vitin 1918, i pergjigjet keshtu: “Kush u ka treguar te tilla perralla? Une nuk njoh as moral dhe as etike. Morali dhe etika ime eshte revolucioni dhe per te, une perdor çdo mjet” (Libri i zi i komunizmit).
Terrori i kuq ne Rusi ka ekzekutuar brenda nje muaji aq njerez, sa regjimi carist ekzekutoi per nje shekull. Asnje krahasim nuk mund te behet mes terrorit komunist dhe çdo diktature tjeter ne bote. Holokausti nazist u mori jeten 6 milione njerezve, kurse terrori komunist, gjate shek.XX, asgjesoi 100 milion njerez. Rudolf Hess, krahu i djathte i Adolf Hitlerit, ne kujtimet e tij pohon, se Gestapo naziste mesoi shume nga pervoja e G.P.U.-se sovjetike. Edhe kampet e shfarrosjes ne mase, te ndertuara ne Gjermani, u projektuan simbas modeleve te kampeve ruse te Siberise.
Ne mars te vitit 1919, ne Moske, u themelua Komiteri (Internacionalja Komuniste), nen drejtimin e Leninit, qe kishte per qellim, nderhyrjen nderkombetare per vendosjen e pushtetit komunist, ne vende te ndryshme te botes. Mjetet kryesore te Komiternit ishin terrori dhe propaganda komuniste. Me nderhyrjen e drejteperdrejte te Komiternit, u organizua ne vitin 1919, kryengritja e Bela Kumit ne Hungari, ajo e Hamburgut ne Gjermani (23 dhjetor, 1919) e shume levizje e kryengritje te tjera, ne Europe e ne vende te ndryshme te botes. Komiterni, grumbulloi ne Moske disa qindra terroriste profesioniste nga shume vende te botes, qe i perdorte per qellimet e tij te mbrapshta. Ai krijoi lidhje dhe i financonte me para, flori, shume organizata te majta ne Europe dhe ne Azi. Midis te cileve edhe organizaten e emigranteve fanoliste shqiptare, me emrin KONARE (Komiteti Nacional Revolucionar).
Moska u be qendra e terrorizmit boteror. Prej andej dergoheshin direktiva dhe niseshin agjentet e Komiternit, neper vende te ndryshme te botes. Midis ketyre agjenteve ka pasur e shqiptare, qe Moska niste me sherbime speciale si: Ali Kelmendi, Riza Cerova, etj., qe jane derguar si korriere deri ne Kine dhe Indi. Nje tjeter shqiptar, qe ka punuar per disa vite prane Sekretariatit e Komiternit ne Moske, ishte Zai Fundo, duke punuar ne “folene e grerezave” ne poste te rendesishme, e njohu mire komunizmin dhe u nda perfundimishte prej tij, duke u arratisur ne France, ne vitin 1937. Midis te tjerash, Zai Fundo ka pohuar: “Komunizmi qe ne e idealizuam si Krishti, ia kaloi edhe Satanait nga ligesite”. Gjate Luftes se Dyte Boterore, Zai Fundo, u strehua ne Kosove te vellezrit Kryeziu. Me urdher te Enver Hoxhes, ai u arrestua ne shtator te 1944 dhe mbasi e torturuan mizorisht, u ekzekutua nga forcat e Brigades 18 S., me komandant Petrit Dumen, ne rrethin e Kukesit.
Vendin e Zai Fundos ne Komitern, e zuri pasaniku korçar, Koço Tashko, i cili u caktua ne vitin 1937, perfaqesues i Komiternit per Shqiperine. Me vone, Koço Tashko do te shlyeje nje pjese te gynaheve ndaj popullit, duke vuajtur shume vite ne kampet dhe burgjet e diktatures enveriste.
Ne dhjetor, 1917, Lenini urdheroi polakun Feliks Edmundoviç Xherxhinskin, per te themeluar ÇEKA (Policia Politike Ruse), me qellim per t’i dhene fund iniciatives se masave per terror. Terrorin tash e tutje, do ta kryente ÇEKA. Nga nje efektiv prej 100 vetash, qe kishte ne çastin e themelimit, ne janar 1921, d.m.th. pas 3 vjetesh, ÇEKA do te kishte nje efektiv prej 280.000 vetesh. Siç shihet, efektivi i policise politike ruse, brenda 3 vjetesh, u rrit 280 here.
Nje gje e tille ndodhi edhe ne Shqiperine e Vogel, me nje popullsi rreth 1 milion banore. Ne vitin 1945, efektivat e M.P.Brendshme nuk i kalonin 4.000 vetet, kurse ne vitin 1950, efektivat e atij dikasteri, numeronin rreth 20.000 vete. Ne kete drejtim Shqiperia komuniste, ia kishte kaluar shume me teper Rusise bolshevike, po te krahasohet me numrin e popullsise dhe te siperfaqes tokesore.
Xherxhinksi, ne 1921, porosiste kryetaret e ÇEKA-s qe te merrnin ne efektivat e tyre, njerez te vendosur, qe te futnin plumbin pa hezitim, per te bere te heshte nje njeri.
Edhe Partia-Shtet ne Shqiperi, fliste me superlativa per Sigurimin e Shtetit, duke e quajtur ate “Maja e mprehte e shpates se diktatures se proletariatit”. Sigurimi shqiptar, ashtu si edhe çekistet ruse, te dehur nga dhuna e gjaku, ishin te pakontrolluar dhe te padenuar nga askush.
Gazeta e ÇEKA-s “Krasni Metç” (Shpata e Kuqe), botonte me mburrje ne faqet e saj masakrat qe ÇEKA kryente ne Ukrahine gjate viteve 1920-1930. Ne Shqiperi, kete pune e kryente gazeta e Partise-Shtet, “Zeri i Popullit”
Komisari i Drejtesise sovjetike, gjate viteve 1918-1928, Kurshev, u thoshte gjyqtareve: “Gjykatat e diktatures te proletariatit jane me te predispozuara per te eleminuar, sesa per te gjykuar”. Shteti komunist shqiptar shkoi edhe me larg se Rusia bolshevike. Ai, ne vitn 1966, suprimoi Ministrine e Drejtesise dhe hoqi te drejten e ushtrimit te avokatures. Famekeqi, Aranit Çela, ish kryetar i Gjykates se Larte dhe Prokuror i Pergjithshem per shume vite ne kohen e diktatures komuniste, urdheronte gjykatesit shqiptare: “Kodet ne sirtare, veprat e Enverit mbi tavoline!”. Historiani rus, Melgunov, autor i librit “Terror i kuq ne Rusi”, botuar ne Berlin 1924, citon Latcin, nenpresidentin e ÇEKA-s qe porosit kryetaret e ÇEKA-s neper Republikat Sovjetike: Mos kerkoni gjate hetimeve dokumente dhe prova per te akuzuarit. Pyetni vetem ciles klase i perkasin, cila eshte origjina e tyre, shkolla qe kane mbaruar, etj. Nuk bejme lufte kunder nje njeriu, por do te zhdukim borgjezine si klase. Kjo duhet t’iu udheheqe ne punen tuaj”.
Te njejtat porosi merrnin edhe sigurimsat, hetuesit, prokuroret e gjyqtaret shqiptare nga shefat e tyre: Koçi Xoxe, Mehmet Shehu, Kadri Hazbiu, Feçor Shehu, Simon Stefani, Hekuran Isai, Aranit Çela e te tjere, simbas direktivave te Partise-shtet.
Klima e terrorit ne Shqiperi u kultivua qysh me krijimin e PKSH, me 8 nentor 1941. Ne ceremonine e inagurimit te Brigades I. Sulmuese, me 17 gusht 1943 ne Vithkuq te Korçes, emisari jugosllav Dushan Mugosha, qe fshihej mbas emrit Sali Murati ne fjalen e tij nder te tjera tha: “Edhe nje dyfek te shtihet kunder Brigades se I-re do te zhdukim jo vetem burrat dhe grate e atij fshati, por edhe femijet...” (Gazeta Shqiptare dt. 29/06/2001. Intervista e Idriz Selitit).
Ne fillim te vitit 1922, presidenti i G.P.U.se (ne 6 shkurt 1922 ÇEKA ishte shnderruar ne G.P.U.), Xherxhinski, urdheron ndimesin e tij, Unshlihtin, qe te hape nje dosje per te gjithe intelektualet e B.S.
Shqiperia komuniste, ishte me e avancuar ne kete drejtim. Dosjet ne Shqiperi, u hapen ne fillim te 1945 dhe nga mesi i viteve ‘60-te, simbas thenieve te gjeneralit te Sigurimit, Halim Xhelo, ne raftet e zyrave te dikasterit kobzi, kishte 400.000 dosje ne perpunim. Duke llogaritur se popullsia shqiptare ne ate kohe ishte rreth 1,6 milione banore, i bie qe ne çdo 4 shqiptare, duke perfshire edhe femijet e porsalindur, njeri te kishte dosje tehapur. Asnje nga vendet komuniste te Europes Lindore, nuk kishte nje survejim dhe pergjim aq te persosur sa Shqiperia komuniste.
Ne vitin 1926, Xherxhinski vdiq dhe u zevendesua nga Menxhski, i cili u perdor si mashe nga Stalini, per eleminimin ne mase brenda radheve te Partise Bolshevike, te elementeve kundershtare te Stalini.
Keshtu u veprua edhe ne Shqiperi. Enver hoxha, mbas eleminimit te Koçi Xoxes, vendosi Minister te P.B., xhelatin Mehmet Shehu, i mirenjohur per masakrat e tij ne kohen e luftes. Perveç pastrimit brenda radheve te Partise, te elementeve “koçiste”, Mehmet Shehu, projektoi dhe zbatoi Masakren e Mirdites (Gusht 1949) dhe te Tiranes (Shkurt 1951), me rastin e “incidentit” ne ambasaden sovjetike ne Tirane.
Me urdher te Xherxhinskit ne 1922 u krijuan gjykatat levizese te ÇEKA-s qe benin kerdine me denime kapitale, duke shkuar nga nje krahine ne tjetren.
Ne Shqiperi, me urdher te Partise-Shtet, ne 1946, u krijua ne fshehtei, gjykata e Sigurimit, qe ka dhene qindra denime me vdekje dhe burgime te renda. Vendimet e gjykates se Sigurimit ishin te paapelueshme dhe jepeshin ne qelite e burgjeve, ne fshehtesine me te madhe. Keto gjykata vazhduan te vepronin deri ne 1956.
Çdo vit nga Shqiperia dhe nga te ashtequajturat Republika Demokratike te Europes Lindore, udheheqes te partive komuniste te ketyre vendeve, vizitonin Mosken, per te marre pervojen bolshevike ne fushe e terrorit. Jas se ç’thote udheheqesi komunist çekosllovak, Klement Godvald ne parlament ne vitin 1947, duke iu drejtuar grupt te opozites: Ne shkojme ne Moske per te mesuar nga bolsheviket, se si t’ua perdredhim qafen juve. Ju e dini mire, se bolsheviket ruse, jane mjeshter ne kete pune”.
Ish B.S. kishte prane M.P. Brendshme shqiptare, 40 “keshilltare”, specialiste te terrorit dhe te torturave. Ata ishin te plotfuqishem dhe benin ligjin ne Sigurimin e Shtetit shqiptar dhe ne te gjitha efektivat e M.P.B.
Pas shembjes se komunizmit ne Europen Lindore kane dale ne driten e diellit, mijra fakte e argumenta,qe vertetojne se Komunizmi eshte nje univers me dhune ekstreme, deri ne eleminimin fizik te njeriut gje qe tregon se ai eshte i paafte per t’i zgjidhur ndryshe konfliktet e shoqerise njerezore. Komunizmi ka kryer krime te renda te panumerta kunder njerezimit, kultures universale dhe kultures kombetare te popujve, qe paten fatin tragjik te provonin ne vendet e tyre regjimet komuniste. Nje nga popujt me te goditur nga sistemi komunist ne Ballkan eshte kombi shqiptar. Populli shqiptar, i varfer, u genjye lehte nga ideologjia demagogjike komuniste. Ata besuan se do te beheshin te gjithe te pasur dhe do te hanin me luge te florinjte, por komunizmi i beri shume me te varfer se ç’ishin dhe i ktheu ne skllever, per nje krodhe buke. Ata qe s’bene pushtuesit e huaj e bene tradhetaret tane. Shqiperia u shnderrua ne trishtim te botes, nga diktatori Hoxha.
Komunistet jane terroriste te terrorizuar thote Francesko Niti, ne librin e tij “Shperberja dhe rindertimi i Europes”. Ky postulat i Nitit, u vertetua katerciperisht ne Shqiperi, ku shumica e komunisteve terroriste u asgjesua nga vete shoket e tyre komuniste. Me shume komniste shqiptare jane vrare nga shoket e tyre komuniste mbrapa kraheve, ose te denoncuar te pushtuesit, sesa ne te ashtequajturen “Lufte Nacionalçlirimtare”.
Po permendim disa prej tyre: Qemal Stafa, Mustafa Gjinishi, Ramize Gjebrea, Anastas Lula, Neki Ymeri, Mynir Xhindi, Tomor Sinani, vellezerit Bajraktari e shume te tjere.
Pas vendosjes se diktatures komuniste, lufta brenda llojit u ashpersua akoma me teper. U ekzekutuan 4 ministra te brendshem: Koçi Xoxe, Mehmet Shehu, Kadri Hazbiu dhe Feçor Shehu. Me dhjetra ministra, gjenerale dhe deputete u ekzekutuan ose vdiqen neper burgje si: Tuk Jakova, Bedri Spahiu, Liri Gega, Dali Ndreu, Beqir Balluku, Koço Theodhosi, Abdyl Këllezi, Petrit Dume, Hito Çako, Abaz Fejzo, Vaskë Gjini, Halim Xhelo, Teme Sejko, Hilmi Seiti, Sipro Shalësi e te tjere. Shume prej tyre kane ushtruar terror dhe u asgjesuan nga diktatura, jo per krimet qe kishin bere, por per te terrorizuar shoket e tyre, qe kishin mbetur jashte hekurave te burgjeve. Vete Enver Hoxha, perdorte shpesh shprehjen e preferuar te Mao Ce Dunit se: "ushteti buron nga gryka e pushkes"” E thene ndryshe, kjo shprehje do te thote, se pushteti mbahet me pushke, duke vrare kundershtaret e diktatures komuniste.
Ne fakt, shumica e atyre qe asgjesoheshin nga diktatori Hoxha, nuk ishin aspak kundershtare, por i kishin sherbyer me devotshmeri diktatures komuniste dhe as qe u kish shkuar kurre ndermend, te kryenin ndonje “veprimtari armiqesore”. Ky eshte nje nga paradokset me te çuditshme te diktatures komuniste.
Per here te pare, krimet e komunizmit ne ish B.S. i denoncoi me 24 shkurt 1956, Sekretari i Pare i PKBS, Nikita Sergejeviç Hrushovi. Krimet iu faturuan Stalinit, megjithese edhe vete Hrushovi, kishte qene autor i shume krimeve mostruoze, te bera ne Ukrahine ne vitin 1927
E njejta gje ndodhi edhe ne Shqiperi, ku Enver Hoxha, ia ngarkoi ne shpine Koçi Xoxes te gjitha krimet qe kishte bere PKSH deri ne qershor te 1948.
Ne Shqiperi deri me sot, megjithese kane kaluar 11 vjet pluralizem, nuk eshte bere asnje analize dhe denoncim zyrtar per krimet e kryera nga PKSH, qysh nga formimi i saj. “Harresa” ka per qellim shkuljen nga kujtesa e popullit shqiptar, te krimeve te diktatures komuniste, qe u kryen ne Shqiperi per gjysme shekulli. Per krime te tilla, duhet te alarmohet jo vetem kombi shqiptar, por e gjithe bota. Te mos harrojme kurren e kurres, se vendosja e komunizmit ne Shqiperi, derisa ndodhi nje here, mund te ndodhe perseri, jo ne te njejten forme dhe nga te njejtet njerez, por nga persona te tjere dhe me forma te tjera, me te sterholluara dhe me te rafinuara. Kete s’duhet ta harroje asnje shqiptar. Eshte per te vene kujen dhe te vendosim duart ne koke, se nga gjithe ajo likuni kriminelesh, qe i kane lare duart deri ne supe me gjak shqipari, nuk doli nje njeri te pendohej dhe te kerkonte falje per krimet e kryera. Vetem njeri prej tyre z:Istref Mustafaraj, nga Vlora, ka pasur burrerine e ndershme te denoncoje krimet e PKSH, anetar i se ciles ai ka qene qe nga viti 1943. Z. Mustafaraj, i renduar ne ndergjegje qe i ka sherbyer verberisht qelllimeve djallezore te PKSH, duke u njohur me realitetin historik, gjate kohes se pluralizmit, kerkon falje per vrasjet e bera nga njesiti gueril i Vlores, pjesetar i te cilit ka qene e ai vete. Ai ka botuar nje deklarate ne gazeten “Balli Kombetar”, date 05.11.1992, me titull “Kerkoj falje” ku midis te tjerash shkruan: “PKSH dhe Enver Hoxha” e organizuan dhe e zhvilluan me paramendim luften vellavrasese, duke na perdorur ne, si ushtare te verber. Ne vrame pafajesine, mireqenien, besen, virtytet e popullit tone martir, duke i zevendesuar ato me pushtetin e krimit, te vesit, te mjerimit material, per krijimin e njeriut te ri enverian. Ne jemi plotesisht pergjegjes per gjithcka qe ndodhi ne Atdheun tone fatkeq. Ne jemi fajtore, prandaj te ulim koken para se vertetes dhe te mos bejme deklarata mashtruese...”.
Sa lehtesime do te sillte ne ndergjegjen e popullit shqiptar dhe sa shume do te ndihmonte ne pajtimin kombetar, po te ndiqej shembulli i Z. Mustafaraj nga 100 dhe 1000 pergjegjes, per ate det me krime qe i kryen ne vendin tone. Pendimi do t’ua lehtesonte shpirtin.

Si perfundim mund te themi, se terrori komunist e ka zanafillen e tij, bashke me formimin e PKSH. Gjate kohes se luftes se Dyte Boterore, ai u ushtrua nga formacione partizane, dhe njesitet guerile dhe skuadrat e vdekjes. Mbas vendosjes se diktatures komuniste, terrori e dhuna fizike ne Shqiperi u ushtruan nga Sigurimi i Shtetit, “Divizioni i Mbrojtjes se Popullit” (D.M.B.) Policia Popullore, repartet e ndjekjes, repartet e kufirit, repartet qe kishin ne varesi burgjet, kampet me pune te detyruar dhe kampet e internimit. Terror e dhune kane ushtruar hetuesit, prokuroret dhe gjyqtaret, qe kane dhene denime politike. (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora