E hene, 17.05.2021, 08:45 PM (GMT+1)

Mendime

Arbana Xharra: Krenarë që jemi pasardhës të tij

E diele, 17.01.2021, 05:02 PM


Arbana Xharra:

Sot 553 vjet më parë, figura më e shendriteshme e historisë sonë kombëtare u shua duke u përjetësuar në lavdi dhe krenari kombëtare.

Evropa dhe mbarë bota e kujtojnë mbrojtësin e qyteterimit dhe civilizimit siç e njohim sot.

Sot bashkarisht, në Prishtinë, Tiranë dhe Shkup nisim vitin e Gjergj Kastrioti- Skenderbeu, i cili do të kujtohet sa të jetë jeta për veprën madhështore që bëri histori jo vetëm në tokat arbërore por edhe në Evropë.

Vepra e tij na bënë krenarë që jemi pasardhës të tij!(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora